Հունաական Կաստելորիզո կղզում լուրջ միջադեպ է տեղի ունեցել․ երկու թուրքեր (31 և 25 տարեկան) ձերբակալվել են և նրանց նկատմամբ քննություն է սկսվել՝ ծանր հանցագործությունների մեղադրանքով: Այս մասին գրում է Greek City Times-ը։
Նշվում է, որ 2021 թվականի հունիսի 22-ի կեսգիշերից մոտ քսան րոպե անց է եղել, երբ Հունաստանի առափնյա պահպանության նավը, որը պլանային պարեկություն էր իրականացնում, տեղեկացել է Հունաստանի տարածքային ջրերում թուրքական արագընթաց նավի մասին:
«Արագագնացը շարժվում էր մեծ արագությամբ, առանց միացված նավիգացիոն լույսերի և Կաստելորիզոյից մեկ ծովային մղոնից պակաս հեռավորության վրա:
Անմիջապես, օգտագործելով ազդանշաններ, տեսողական ազդանշաններ և այլ միջոցներ, նավահանգստի պատասխանատուները թուրքերին խնդրեցին կանգ առնել, բայց նրանք անտեսեցին հրամանները:
Սկսվեց հետապնդում, իսկ այնուհետև արագագնացի նավապետը փորձեց փախչել՝ կատարելով վտանգավոր մանևրներ: Նա վտանգավոր և անկանոն շարժվեց դեպի Առափնյա պահպանության նավ:
Դրանից հետո նավահանգստի ղեկավարությունը կրակոցներ արձակեց անվտանգ տարածքի և արագագնաց շարժիչի ուղղությամբ՝ այդպիսով հասցնելով անշարժացնել նավը:
Ձերբակալվել են թուրքական ծագմամբ երկու ուղևոր՝ 31 և 25 տարեկան»,- մանրամասնում է կայքը, հավելելով, որ ձերբակալվածներին տեղափոխել են Հռոդոս:
Չորեքշաբթի կեսօրին նրանց բերել են դատախազություն՝ Հռոդոսի կենտրոնական նավահանգստի մարմնի աշխատակիցների ուղեկցությամբ: Նրանք քրեական պատասխանատվության են ենթարկվել պաշտոնատար անձանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու և Հունաստան ապօրինի մուտք գործելու համար: Այսօր նրանց հարցաքննելու են։

A serious incident took place in the Greek island of Kastellorizo, with two Turks (31 and 25 years old) arrested and held so they can testify to the felony charges brought against them, Greek City Times reported.
According to Rodiaki, it was about twenty minutes after midnight on June 22, 2021 when a Greek Coast Guard vessel carrying out a scheduled patrol was informed of a Turkish speedboat in Greek territorial waters.
The speedboat was moving at high speed, without navigation lights on and at a distance of less than one nautical mile from Kastellorizo.
Immediately, using sirens, visual signals and other means, port officials asked the Turks in the speedboat to stop, but they ignored the orders.
A chase ensued and then the captain of the speedboat tried to escape by making dangerous maneuvers.
He moved dangerously and irregularly towards the Coast Guard’s vessel.
The port authorities then fired shots at a safe area and the speedboat’s engine, thus managing to immobilize the boat.
Two passengers of Turkish origin, aged 31 and 25, were arrested.
The two foreigners, who also did not have documents for a legal stay in Greece, were transferred to Rhodes.
On Wednesday afternoon they were brought before a prosecutor, accompanied by staff of the Central Port Authority of Rhodes.