Հայաստանը և Արցախը՝ ջրային անվտանգության լրջագույն խնդիրների առջև
Ադրբեջանցիները Թարթառ գետի հունն են նախատեսում փոխել, ինչի հետևանքում Սարսանգի ջրամբարը  կցամաքի։ Նման ահազանգ համացանցում  հնչեցրել է լրագրող Նարինե Կիրակոսյանը, ում խոսքով ՝ այս օրերին Ադրբեջանը մեծ քանակությամբ   տեխնիկա է կենտրոնացրել գետի հունի մոտակայքում։ Ահազանգի հետքով, Panorama.am-ը կապ հաստատեց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանի հետ, ով նաև  «Ջրի խնդիրը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում» գրքի հեղինակն է։
«Ցանկացած կասկածելի գործունեության, որն Ադրբեջանն իրականացնում է գետերի շուրջ, պետք է անմիջապես արձագանքել  և չթողնել անպատասխան»,- ասաց Բաբայանն ու անդրադարձավ Թարթառ գետի հունը փոխելու ահազանգին։
«Այս պահին դա հնարավոր չէ իրականացնել։ Թարթառը  հզոր գետ է, մոտ 700 մլն խմ տարեկան հոսք ունի։ Գետի հունը փոխելու համար հսկայական շինարարական աշխատանքներ պետք է կատարվեն։ Այսինքն հունը փոխելու երկու տարբերակ կա՝ կամ իջեցնում են հունը դեպի Արաքս ՝ Քաշաթաղի շրջանում, որտեղ պետք է անցնի Լաչինի միջանցքով և հետո ջուրն օգտագործվի, կամ  կարող է  Մռավի լեռնացքով, թունելներով ջուրը հասցվի մինչև Գանձակ, բայց դրա համար էլ մեծ ռեսուրսներ են պետք, ծախսատար է»,-ասաց Բաբայանը։
Ինչ վերաբերում է Թարթառի հունի մոտ նկատված տեխնիկային, ապա Բաբայանի կարծիքով , դա կարող է բերվել օրինակ ՝ ջրամատակարարման  հարցեր լուծելու համար, բայց ոչ գետի հունը փոխելու։
Ամեն դեպքում , հարկ է նշել, որ Սարսանգի ջրամբարը սնվում է միայն Թարթառ գետով, իսկ ջրամբարից օգտվում է Արցախի բնակչությունը։ Ինչը նշանակում է, որ Արցախի բնակչությունը մեծ ռիսկի տակ է։
«Հարվածը կլինի ուժեղ, եթե նրանք որոշեն թունավորել Սարսանգը»,- ասաց նա։
Դավիթ Բաբայանի խոսքով ՝  Ադրբեջանը չի հրաժարվի ջրային աշխարհաքաղաքականությունից , նա կփորձի ազդել մեզ վրա տարբեր  եղանակներով՝ օրինակ վախեցնելով կամ սպառնալով, որ կարող է թունավորել, փոխարենն ակնկալելով տարբեր տեսակի զիջումներ։
«Հայաստանի ջրային անվտանգությունը նույնպես սարսափելի վտանգված է։ Սևանը սնող Արփա և Որոտան գետերի  ակունքները սկիզբ են առնում Քարվաճառում,նախկին ՝ Արցախի Հանրապետությունում, այժմ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է։ Մենք տեսնում ենք , որ ստեղծվել է բարդ իրավիճակ։ Ժամանակին  մենք 100%-ով ապահովում էինք Հայաստանի ջրային անվտանգությունը, Արցախը նույնպես գրեթե 100 %-ով ապահովված էր։ Հիմա մենք ծայրաստիճան խոցելի ենք դարձել»,-ասաց Բաբայանը։
Թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկել ՝ խնդրի կարգավորման համար, Արցախի ԱԳ նախարարը նշեց, որ ջրային անվտանգության հարցը հնարավոր է լուծել միան քաղաքական  հարթությունում։
«Միակ ճանապարհը, որ ակունքներում ինչ-որ կերպ տեղեկայված լինեն կամ ռուսական խաղաղապահները  կամ միջազգային դիտորդական խումբ՝ կազմված Մինսկի խմբի երկրների ներկայացուցիչներից, որպեսզի թույլ չտան գետերի թունավորումը։ Այլ  տարբերակ չունենք, պետք է այդ հարցը բարձրաձայնենք, քանի դեռ չենք կանգնել կատաստրոֆայի առջև»,- եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը։

Армения и Арцах – перед серьезнейшими проблемами водной безопасности
Азербайджанцы планируют изменить русло реки Тартар (Тертер), вследствие чего Сарсангское водохранилище высохнет. Такую тревогу забила в Сети журналист Нарине Киракосян, по словам которой в эти дни Азербайджан сосредоточил большое количество техники у русла реки. \
По следам данного сигнала корреспондент Panorama.am связался с министром иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Давидом Бабаяном, который также является автором книги «Проблема воды в контексте урегулирования нагорно-карабахского конфликта».
«На любую подозрительную деятельность, которую Азербайджан осуществляет вокруг рек, необходимо немедленно реагировать и не оставлять ее без ответа», – сказал Бабаян и коснулся сигнала об изменении русла реки Тартар.
«На данный момент это невозможно сделать. Тартар – мощная река с годовым стоком около 700 млн кубометров. Для изменения русла реки необходимо провести масштабные строительные работы. Другими словами, есть два способа изменить русло реки: либо опустить русло к Араксу – в Кашатагском районе, где оно должно проходить по Лачинскому коридору, и потом только использовать воду, либо через Мравский хребет, через туннели доставить воду до Гандзака. Но это требует больших ресурсов, дорогостоящий вариант», – сказал Бабаян.
Что касается техники, замеченной у русла реки Тартар, то, по мнению Бабаяна, она могла быть приведена туда, например, для решения проблем с водоснабжением, а не для изменения русла.
В любом случае, следует отметить, что Сарсангское водохранилище питается только водами реки Тартар, а водохранилище используется населением Арцаха. А это значит, что население Арцаха сталкивается с большим риском.
«Удар будет сильным, если они решат отравить Сарсанг», – сказал он.
По словам Давида Бабаяна, Азербайджан не откажется от своей водной геополитики, он будет пытаться влиять на нас разными способами, например, угрожая или запугивая тем, что может отравить, взамен рассчитывая на различного рода уступки.
«Водная безопасность Армении также находится под серьезной угрозой. Русла рек Арпа и Воротан, которые питают Севан, берут начало в Карвачаре, который сейчас под контролем не Республики Арцах, а Азербайджана. Мы видим, что сложилась сложная ситуация. В свое время мы обеспечивали на 100% водную безопасность Армении, Арцах тоже был обеспечен почти на 100%. Теперь мы стали чрезвычайно уязвимыми», – указал Бабаян.
Что касается того, какие шаги необходимо предпринять для урегулирования проблемы, глава МИД Арцаха отметил, что вопрос водной безопасности может быть решен только в политической плоскости.
«Единственный путь – размещение у истоков каким-то образом либо российских миротворцев, либо международной мониторинговой группы, состоящей из представителей стран Минской группы, чтобы не допустить отравления рек. Иного варианта у нас нет, мы должны поднимать этот вопрос, пока не столкнулись с катастрофой», – резюмировал Давид Бабаян.