Գերմանիան առաջարկում է արգելել բրիտանացիների մուտքը ԵՄ՝ դելտա շտամի պատճառով
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն այսօր մտադիր է եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկել կորոնավիրուսի դելտա հնդկական շտամի տարածման պատճառով Բրիտանիայի քաղաքացիների մուտքը Եվրամիություն արգելելու հնարավորությունը: Այս մասին, Tass-ի հաղորդմամբ, գրել է The Times-ը:
Նշվում է, որ Մերկելը ցանկանում է առաջարկել Մեծ Բրիտանիային հայտարարել «մտահոգության» երկիր և արգելել բրիտանացիների մուտքը ԵՄ երկրներ: Պարզաբանվում է, որ այս արգելքը կարող է տարածվել ինչպես չպատվաստված, այնպես էլ պատվաստված Բրիտանիայի քաղաքացիների վրա:
Համաձայն Միացյալ Թագավորության կառավարության աղբյուրի, մի շարք երկրներ, այդ թվում ՝ Հունաստանը, Իսպանիան, Կիպրոսը, Մալթան և Պորտուգալիան, մտադիր են դեմ լինել Գերմանիայի նման առաջարկին:

Германия предложит запретить въезд британцам в ЕС из-за штамма «Дельта»
Канцлер ФРГ Ангела Меркель в понедельник намерена обсудить с европейскими коллегами возможность запретить гражданам Великобритании въезд в страны Евросоюза из-за распространения индийского штамма коронавируса "Дельта". Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на газету The Times.
По ее данным, Меркель хочет предложить объявить Великобританию страной, "вызывающей озабоченность", и запретить британцам приезжать в страны ЕС. Уточняется, что этот запрет может коснуться как непривитых, так и вакцинированных граждан Великобритании.
Как сообщил источник газеты в правительстве Соединенного Королевства, ряд стран, в том числе Греция, Испания, Кипр, Мальта и Португалия, намерены выступить против такого предложения со стороны ФРГ.
По данным Всемирной организации здравоохранения, штамм "Дельта", выявленный первоначально в Индии, сейчас присутствует более чем в 85 странах.