Հայկական դուդուկի պատմությունը՝  ճապոնական դպրոցների երաժշտության դասագրքերում
Այսօր Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արեգ Հովհաննիսյանը դեսպանությունում ընդունել է ճապոնացի դուդուկահար Յասուտակա Տարումիին, որը տևական ժամանակ զբաղվում է Ճապոնիայում հայկական երաժշտության հանրայնացմամբ: Այս մասին հայտնում է Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանությունը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Տարումիին Ճապոնիայում դուդուկի և հայկական երաժշտության տարածման համար` կարևորելով Հայաստանում նշված ոլորտի ներկայացուցիչների հետ կապերի հետագա սերտացումը և համատեղ ծրագրերի անցկացումը:
Տարումին տեղեկացրել է, որ 2021-2022թթ. ուսումնական տարվանից սկսած (Ճապոնիայում այն մեկնարկել է ս.թ. ապրիլի 1-ին) ճապոնական հանրակրթական դպրոցների երաժշտության դասագրքերում առկա է անդրադարձ նաև հայկական դուդուկին: Հանդիպմանը քննարկվել են նաև դեսպանության հետ համագործակցության հեռանկարները:

История армянского дудука – в учебниках по музыке школ Японии
Посол Республики Армения в Японии Арег Ованнисян принял японского дудукиста Ясутаку Таруми, который долгое время занимается популяризацией в Японии армянской музыки. Об этом сообщают из посольства Армении в Японии.
Посол поблагодарил Ясутаку Таруми за популяризацию в Японии армянской музыки и дудука, придав важное значение дальнейшему укреплению связей с представителями этой сферы Армении посредством совместных программ.
Ясутака Таруми сообщил, что с 1 апреля учебного года  2021/2022 в учебниках по музыке государственных школ Японии написано и об армянском дудуке.