Բաքվում սկսվում են «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը - 2021» ադրբեջանա-թուրքական զորավարժությունները
Հունիսի 28-ին Բաքվում մեկնարկել են ադրբեջանա-թուրքական «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը-2021» համատեղ զորավարժությունները: Այդ մասին Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության տարածած լուրը ներկայացրել է «Գազետա ռու»-ն:
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի զինծառայողների զորավարժությունների հիմնական նպատակը ռազմական գործողությունների ընթացքում երկու երկրների բանակների ստորաբաժանումների փոխգործակցության բարելավումն է, զորքերի հրամանատարների հմտությունների զարգացումը ռազմական որոշումներ կայացնելու և ստորաբաժանումներ ղեկավարելու հարցում»,- ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Զորավարժությունները կտևեն մինչև հունիսի 30-ը: Դրանցում ներգրավված են 600 զինծառայող, 40 տանկ և այլ զրահամեքենա, 20 հրետանի, տարբեր տրամաչափի ականանետեր, 7 մարտական և տրանսպորտային ուղղաթիռ, 3 անօդաչու սարք, մոտ 50 մեքենա:
Այս տարվա փետրվարին Թուրքիայի տարածքում գտնվող Կարս նահանգում անցկացվել է թուրք-ադրբեջանական մեկ այլ զորավարժություն: Դրանում ներգրավված էին մոտոհրաձգային և տանկային ստորաբաժանումներ և զորամիավորումներ, հրթիռային զորքեր և հրետանի, օդուժ, հատուկ նշանակության ջոկատներ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը, Շուշի կատարած այցի ժամանակ, ասել էր, որ շուտով Ադրբեջանում կարող է հայտնվել թուրքական ռազմաբազա:

Joint Azerbaijani-Turkish military drills, involving tanks, helicopters and unmanned aerial vehicles (UAVs) started in Baku, Sputnik reported on Monday, citing the Azerbaijani Defence Ministry.
"In line with the military cooperation agreement of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey, joint tactical drills with combat firing, Mustafa Kemal Ataturk-2021, started in Baku on 28 June," the Azerbaijani Defence Ministry said in a statement.
The exercise is aimed at improving armies' interaction during combat operations and developing commanders' skills in making military decisions and managing units.
"The drills that will run until June 30 involve up to 600 servicemen, around 40 tanks and other units of armoured equipment, around 20 artillery units and mortars of various calibres, seven combat and transport helicopters, three UAVs and around 50 unit of automotive equipment," the statement read.