Բաքվում սկսվում են «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը - 2021» ադրբեջանա-թուրքական զորավարժությունները
Հունիսի 28-ին Բաքվում մեկնարկել են ադրբեջանա-թուրքական «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը-2021» համատեղ զորավարժությունները: Այդ մասին Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության տարածած լուրը ներկայացրել է «Գազետա ռու»-ն:
«Ադրբեջանի և Թուրքիայի զինծառայողների զորավարժությունների հիմնական նպատակը ռազմական գործողությունների ընթացքում երկու երկրների բանակների ստորաբաժանումների փոխգործակցության բարելավումն է, զորքերի հրամանատարների հմտությունների զարգացումը ռազմական որոշումներ կայացնելու և ստորաբաժանումներ ղեկավարելու հարցում»,- ասված է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Զորավարժությունները կտևեն մինչև հունիսի 30-ը: Դրանցում ներգրավված են 600 զինծառայող, 40 տանկ և այլ զրահամեքենա, 20 հրետանի, տարբեր տրամաչափի ականանետեր, 7 մարտական և տրանսպորտային ուղղաթիռ, 3 անօդաչու սարք, մոտ 50 մեքենա:
Այս տարվա փետրվարին Թուրքիայի տարածքում գտնվող Կարս նահանգում անցկացվել է թուրք-ադրբեջանական մեկ այլ զորավարժություն: Դրանում ներգրավված էին մոտոհրաձգային և տանկային ստորաբաժանումներ և զորամիավորումներ, հրթիռային զորքեր և հրետանի, օդուժ, հատուկ նշանակության ջոկատներ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը, Շուշի կատարած այցի ժամանակ, ասել էր, որ շուտով Ադրբեջանում կարող է հայտնվել թուրքական ռազմաբազա:

В Азербайджане в понедельник совместно с турецкими военнослужащими начались тактические учения с боевой стрельбой "Мустафа Кемаль Ататюрк - 2021". Об этом пишут азербайджанские СМИ.
"Учения проводятся в соответствии с соглашением о военном сотрудничестве между Азербайджаном и Турцией. Основная цель учений с участием азербайджанских и турецких военнослужащих - улучшить взаимодействие подразделений армий двух стран в ходе боевых действий, развить у командиров навыки принятия военных решений и управления подразделениями", - сообщает пресс-служба Минобороны Азербайджана.
В учениях, которые продлятся до 30 июня, вовлечено до 600 человек личного состава, задействовано около 40 танков и другой бронетехники, до 20 артиллерийских орудий и минометов разного калибра, 7 боевых и транспортных вертолетов, 3 беспилотных летательных аппарата, до 50 автомобилей.