Բայդենն ասել է, որ քանի դեռ հարցն իր դիտարկման ներքո է՝  Իրանը միջուկային զենք չի ստանա
ԱՄՆ նախագահ ՋոԲայդենն ասել է, որ չի հանդուրժի Իրանում միջուկային զենքի առկայությունը: Ամերիկացի առաջնորդը Իսրայելի պաշտոնը լքող նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինին հավաստիացրել է այդ մասին Սպիտակ տանը կայացած իրենց հանդիպման ժամանակ: «Associated Press»-ի տարածած հաղորդագրությունը ներկայացրել է «Ինտերֆաքս»-ը:
Բայդենը շեշտել է, որ Իրանը երբեք չի ստանա միջուկային զենք, քանիդեռ ինքը հետևում է գործընթացին:
ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ ինքը նախկինում պատվիրել էր ավիահարվածներ հասցնել այն թիրախներին, որոնք, ըստ ամերիկացի զինվորականների, օգտագործվում էին Իրանից աջակցվող գրոհայինների կողմից: Թիրախները Իրաքի և Սիրիայի սահմանին էին:
Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի փոխնախագահ Յուրի Շվիտկինը ասել է, որ ԱՄՆ օդային հարվածները իրանամետ ուժերի դեմ անօրինական են և ագրեսիայի ակտ են այդ պետությունների դեմ:
Անցյալ շաբաթ Իսրայելի Պաշտպանության բանակի շտաբի պետ Ավիվ Քոչավին հանդիպել էր Բայդենի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ և դեմ արտահայտվել Համապարփակ գործողությունների ծրագրին վերադառնալու Միացյալ Նահանգների ձգտմանը:

Байден заявил, что пока он на посту,  Иран никогда не получит ядерное оружие
Президент США Джо Байден заявил, что не потерпит наличие ядерного оружия в Иране. В этом американский лидер заверил уходящего президента Израиля Реувена Ривлина на их встрече в Белом доме, пишет Interfax со ссылкой на Associated Press.
Байден подчеркнул, что "Иран никогда не получит ядерное оружие пока я на посту".
Американский президент отметил, что его команда уже "тесно сотрудничает" с новым правительством Израиля и он "с нетерпением ждет возможности очень скоро принять премьер-министра Беннета в Белом доме".
Президент США отметил, что ранее отдал приказ о нанесении авиаударов по объектам, которыми, как считают американские военные, пользовались боевики, поддерживаемые Ираном. Цели находились на границе Ирака и Сирии. Зампредседателя комитета Госдумы по обороне Юрий Швыткин заявил, что авиаудары США по проиранским силам нелегитимны и являются актом агрессии по отношению к этим государствам.
На прошлой неделе начальник штаба армии обороны Израиля Авив Кочави встречался с советником Байдена по нацбезопасности Джейком Салливаном, и выразил несогласие со стремлением США вернуться к выполнению Совместного всеобъемлющего плана действий.