Վրաստանում 10-20 %-ը վարակված են կորոնավիրուսային վարակի հնդկական շտամով
Մոտ ժամանակներս Վրաստանում հնարավոր է կորոնավիրուսային վարակի և հիվանդների մահացության դեպքերի աճ: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ երեքշաբթի ճեպազրույցում այդ մասին ասել է առողջապահության փոխնախարար Թամարա Գաբունիան:
«Համաճարակաբանական իրավիճակի նման զարգացումը հնարավոր է եղել մեր երկրում կորոնավիրուսի հնդկական Delta շտամի ախտորոշման հետևանքով: Վերջին 24 ժամվա ընթացքում մենք հայտնաբերել ենք 7 այդպիսի նոր դեպք»,-ասել է Գաբունիան:
Ըստ նրա, Վրաստանում ներկայումս 10-20 %-ը վարակված են կորոնավիրուսային վարակի հնդկական շտամով:
«Վերջին մեկ օրվա ընթացքում հայտնաբերվել է COVID-19-ով վարակված ավելի քան հազար մարդ, և դա վերջին շաբաթների ամենաբարձր ցուցանիշն է»,- ասել է Գաբունիան:
Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ վերջին 24 ժամվա ընթացքում Վրաստանում արձանագրվել է COVID-19 վարակի 1,194 դեպք, 22 հիվանդ մահացել է:
Կառավարության որոշմամբ՝ Վրաստանում վերացվել են գրեթե բոլոր սահմանափակումները: Հուլիսի 1-ից էլ քաղաքներում չեղարկվելու է պարետային ժամը:

В Грузии в настоящее время от 10% до 20% заражены индийским штаммом коронавируса
В ближайшее время в Грузии возможно увеличение случаев заражения коронавирусной инфекцией и смертности пациентов, заявила во вторник на брифинге заместитель министра здравоохранения страны Тамара Габуния.Ее слова приводит Интерфакс.
"Такое развитие эпидемиологической обстановки возможно в связи с выявлением у нас индийского штамма коронавируса "дельта". Мы выявили за последние сутки 7 таких новых случаев", - сказала Габуния.
По ее словам, в Грузии в настоящее время от 10% до 20% заражены индийским штаммом коронавирусной инфекции.
"За последние сутки выявлено более тысячи зараженных COVID-19, и это самый высокий показатель за последние недели", - сказала Габуния.
По данным Минздрава, в Грузии за последние сутки зафиксированы 1 194 случая заражения COVID-19, скончались 22 пациента.
По решению правительства в Грузии сняты почти все ограничении. С 1 июля отменяется действие в городах комендантского часа.