Հայաստանցի դպրոցականները հաջողություններ են գրանցել ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադաներում
Օլիմպիադան հունիսի 19-25-ն առցանց ձևաչափով անցկացվել է Երևանի պետական համալսարանում: Մրցույթը, որին մասնակցել են 88 երկրների 355 դպրոցականներ, կազմակերպել է Սինգապուրը:
ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից հայտնում են, որ «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Ալեքսանդր Աբելյանը նվաճել է արծաթե, իսկ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Էմիլ Կոստանյանը և «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի սան Արայի Խալաթյանն արժանացել են բրոնզե մեդալների։
Օլիմպիադային մասնակցել է նաև Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Անի Խաչատրյանը։
Թիմը ղեկավարել են ԵՊՀ-ի ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դասախոս Արմեն Անդրեասյանը և նույն ֆակուլտետի մագիստրոս Լևոն Մուրադյանը։
Հայաստանի թիմը ևս 2 մեդալի է արժանացել Եվրոպայի աղջիկների ինֆորմատիկայի առցանց օլիմպիադայում, որն անցկացվում էր առաջին անգամ: Մրցույթը, որի կազմակերպիչն էր Շվեյցարիան, առցանց ձևաչափով կայացել է հունիսի 13-19-ը:
Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Անի Խաչատրյանն արժանացել է արծաթե, իսկ «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի սան Ամարաս Նազարեանսը՝ բրոնզե մեդալի:

Armenian students win 3 medals at International Olympiad in Informatics
The Armenian team of school students won three medals at the 33rd International Olympiad in Informatics, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport reports.
The Olympiad was held online at the Yerevan State University on June 19-25. The competition, which brought together 355 schoolchildren from 88 countries, was organized by Singapore.
Alexander Abelyan, a 12th grade student from Quantum College in Yerevan, won silver, while Emil Kostanyan, a 12th grade student from the Physics and Mathematics Specialized School named after Artashes Shahinyan, and Arayi Khalatyan, an 11th grade student from Quantum College, were awarded bronze medals.
The team was led by Armen Andreasyan, a lecturer at the YSU Faculty of Informatics and Applied Mathematics, and Levon Muradyan, a Master’s student of the same faculty.
The Armenian team earlier won two medals at the European Girls' Olympiad in Informatics, which was held for the first time. The competition, organized by Switzerland, took place online on June 13-19.
Ani Khachatryan, a 12th grade student from the Physics and Mathematics Specialized School, won silver and Amaras Nazaryan, an 11th grade student from Quantum College, won a bronze medal.