Հայաստանցի դպրոցականները հաջողություններ են գրանցել ինֆորմատիկայի միջազգային օլիմպիադաներում
Օլիմպիադան հունիսի 19-25-ն առցանց ձևաչափով անցկացվել է Երևանի պետական համալսարանում: Մրցույթը, որին մասնակցել են 88 երկրների 355 դպրոցականներ, կազմակերպել է Սինգապուրը:
ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից հայտնում են, որ «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտ Ալեքսանդր Աբելյանը նվաճել է արծաթե, իսկ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Էմիլ Կոստանյանը և «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի սան Արայի Խալաթյանն արժանացել են բրոնզե մեդալների։
Օլիմպիադային մասնակցել է նաև Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Անի Խաչատրյանը։
Թիմը ղեկավարել են ԵՊՀ-ի ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դասախոս Արմեն Անդրեասյանը և նույն ֆակուլտետի մագիստրոս Լևոն Մուրադյանը։
Հայաստանի թիմը ևս 2 մեդալի է արժանացել Եվրոպայի աղջիկների ինֆորմատիկայի առցանց օլիմպիադայում, որն անցկացվում էր առաջին անգամ: Մրցույթը, որի կազմակերպիչն էր Շվեյցարիան, առցանց ձևաչափով կայացել է հունիսի 13-19-ը:
Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Անի Խաչատրյանն արժանացել է արծաթե, իսկ «Քվանտ» վարժարանի 11-րդ դասարանի սան Ամարաս Նազարեանսը՝ բրոնզե մեդալի:

Школьники из Армении успешно выступили на международных олимпиадах
Олимпиада в онлайн-формате состоялась 19-25 июня в Ереванском государственном университете. Организатором конкурса, в котором приняли участие 355 школьников из 88 стран, является Сингапур.
В пресс-службе Министерства ОНКС сообщили, что ученик 12 класса гимназии «Квант» Александр Абелян завоевал серебряную медаль, а 12-классник физико-математической специальной школы имени А. Шагиняна Эмиль Костанян и 11-классник гимназии «Квант» Араи Халатян удостоились бронзовых медалей.
В Олимпиаде приняла участие также школьница 12-го класса физико-математической специальной школы имени А. Шагиняна Ани Хачатрян.
Команду возглавляли преподаватель факультета информатики и прикладной математики ЕГУ Армен Андреасян и магистрант того же факультета Левон Мурадян.
Команда из Армении удостоилась еще 2 медалей в онлайн-олимпиаде Европы по информатике для девочек, которая проводилась впервые. Организатором конкурса является Швейцария, олимпиада прошла 13-19 июня.
Школьница 12-го класса физико-математической специальной школы имени А. Шагиняна Ани Хачатрян завоевала серебро, а 11-классница гимназии «Квант» Амарас Назаретян – бронзу.