Ամերիկյան Facebook ընկերության շուկայական կապիտալիզացիան երկուշաբթի, հունիսի 28-ին, Նյու Յորքի բորսայում վաճառքի ընթացքում առաջին անգամ գերազանցեց 1 տրիլիոն դոլարը: Reuters-ի տարածած լուրը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն:
Նախորդ օրն ընկերության բաժնետոմսերի կտրուկ աճ էր գրանցվել: Դրանք թանկացել են ավելի քան 4%-ով՝ կազմելով 355,64 դոլար: Բաժնետոմսերի կտրուկ աճող գինը վերջին օրերին մի շարք հակամենաշնորհային դատական գործընթացներում Facebook-ի հաղթանակի արդյունք է:
Դատական գործընթացների նպատակն այն էր, որ Facebook-ին ստիպեին վաճառել Instagram-ը և WhatsApp- ը: Դատական գործերը ներկայացվել են անցյալ տարի Դաշնային առևտրի հանձնաժողովի (FTC) և մի շարք նահանգային մարմինների կողմից:
Ինչպես նշել է դատավոր Ջեյմս Բոասբերգը, FTC-ին չի հաջողվել ապացուցել, որ Facebook-ը մենաշնորհ ունի սոցիալական լրատվամիջոցների շուկայում: Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովը կարող է նոր բողոք ներկայացնել մինչև հուլիսի 29-ը:

A U.S. judge on Monday dismissed federal and state antitrust complaints against Facebook Inc (FB.O) that sought to force the social media company to sell Instagram and WhatsApp, saying the federal complaint was "legally insufficient."
Facebook shares rose more than 4% after the ruling. The share price rise put Facebook's market capitalization over $1 trillion for the first time, Reuters reported.
The dismissal was the first big blow to state and federal lawsuits against Big Tech firms last year seeking to rein in alleged abuses of their massive market power.
Judge James Boasberg of the U.S. District Court for the District of Columbia said the FTC failed to show that Facebook had monopoly power in the social-networking market but said the FTC could file a new complaint by July 29.
He also dismissed a lawsuit by multiple U.S. states, saying they waited too long to challenge the acquisitions of Instagram and WhatsApp in 2012 and 2014 respectively. The judge did not invite the states to refile their complaint.
A spokesperson for the New York Attorney General’s office said it was "considering our legal options."