Ամերիկյան Facebook ընկերության շուկայական կապիտալիզացիան երկուշաբթի, հունիսի 28-ին, Նյու Յորքի բորսայում վաճառքի ընթացքում առաջին անգամ գերազանցեց 1 տրիլիոն դոլարը: Reuters-ի տարածած լուրը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն:
Նախորդ օրն ընկերության բաժնետոմսերի կտրուկ աճ էր գրանցվել: Դրանք թանկացել են ավելի քան 4%-ով՝ կազմելով 355,64 դոլար: Բաժնետոմսերի կտրուկ աճող գինը վերջին օրերին մի շարք հակամենաշնորհային դատական գործընթացներում Facebook-ի հաղթանակի արդյունք է:
Դատական գործընթացների նպատակն այն էր, որ Facebook-ին ստիպեին վաճառել Instagram-ը և WhatsApp- ը: Դատական գործերը ներկայացվել են անցյալ տարի Դաշնային առևտրի հանձնաժողովի (FTC) և մի շարք նահանգային մարմինների կողմից:
Ինչպես նշել է դատավոր Ջեյմս Բոասբերգը, FTC-ին չի հաջողվել ապացուցել, որ Facebook-ը մենաշնորհ ունի սոցիալական լրատվամիջոցների շուկայում: Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովը կարող է նոր բողոք ներկայացնել մինչև հուլիսի 29-ը:

Рыночная капитализация американской компании Facebook в ходе торгов в понедельник, 28 июня, в Нью-Йорке впервые превысила $1 трлн. Об этом, как передает Gazeta.ru, сообщает Reuters.
Отмечается, что накануне произошел резкий взлет акций компании. Они увеличились в цене более чем на 4%, до $355,64. Резкий рост стоимости акций стал результатом победы Facebook в серии антимонопольных исков в последние дни.
Иски были направлены на то, чтобы Facebook продал Instagram и WhatsApp. Иски подали в прошлом году Федеральная торговая комиссия (FTC) и власти нескольких штатов.
Как отметил судья Джеймс Боасберг, FTC не смогла доказать, что Facebook обладает монопольной властью на рынке социальных сетей. По его словам, комиссия может подать новую жалобу к 29 июля.