Լավրովն ու ՄԱԿ հանձնակատարը քննարկել են Արցախ փախստականների և տեղահանվածների վերադարձի խնդիրները
Հունիսի 28-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ընդունեց աշխատանքային այցով Ռուսաստանում գտնվող ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիին:
Զրույցի ընթացքում մտքերի մանրակրկիտ փոխանակություն է տեղի ունեցել աշխարհում փախստականների, ներքին տեղահանված անձանց և քաղաքացիություն չունեցող անձանց վերաբերյալ, այդ թվում` հաշվի առնելով COVID-19 համաճարակը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ փախստականների և տեղահանվածների վերադարձի խնդիրները՝ համաձայն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի` հրադադարի և հակամարտության գոտում բոլոր ռազմական գործողությունների մասին հայտարարության։
Սերգեյ Լավրովը Գերագույն հանձնակատարի ուշադրությունն է հրավիրել միջազգային հանրության ջանքերի հետագա մոբիլիզացման անհրաժեշտության վրա` Սիրիայի քաղաքացիների հայրենադարձությունը հեշտացնելու համար, ովքեր կարող են լուրջ ներդրում ունենալ իրենց երկրի վերակառուցման գործում:
Քննարկվել են ՄԱԿ ՓԳՀ-ի գործունեությունը Ուկրաինայի հարավ-արևելքում՝ ներքին զինված հակամարտության արդյունքում իրենց տները լքող փախստականներին և տեղահանվածներին օգնություն տրամադրելուն ուղղված նախագծերի իրականացման գործում:
Ռուսական կողմը վերահաստատել է պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ՄԱԿ ՓԳՀ-ի բազմակողմանի աջակցությունը:

Лавров и комиссар ООН обсудили проблемы возвращения беженцев и перемещенных лиц в Арцах
28 июня в Москве Сергей Лавров принял Верховного комиссара ООН по делам беженцев Филиппо Гранди, который посетил Россию с рабочим визитом. Об этом сообщает МИД России.
В ходе беседы состоялся обстоятельный обмен мнениями по проблематике положения беженцев, внутренне перемещенных лиц (ВПЛ) и лиц без гражданства в мире, в том числе с учетом пандемии COVID-19, а также различным аспектам взаимодействия Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) с нашей страной.
Отмечается, что были рассмотрены вопросы возвращения беженцев и внутренне перемещенных лиц в Нагорный Карабах и прилегающие районы в соответствии с Заявлением лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г. о прекращении огня и всех военных действий в зоне конфликта.
Сергей Лавров обратил внимание Верховного комиссара на необходимость дальнейшей мобилизации усилий международного сообщества по содействию репатриации сирийских граждан, которые могут внести весомый вклад в созидательную работу по восстановлению своей страны.
Была обсуждена также деятельность УВКБ по реализации проектов, нацеленных на оказание помощи беженцам и внутренне перемещенным  лицам, которым пришлось покинуть свои дома в результате внутреннего вооруженного конфликта на Юго-Востоке Украины.