Հատկապես այսօր մեր գիտության առջև դրված են խնդիրներ. Ռադիկ Մարտիրոսյան
Հունիսի 28-ին ՀՀ Գիտությունների Ազգային ակադեմիայում տեղի էր ունեցել ՀՀ ԳԱԱ նախագահի, փոխնախագահի և ակադեմիկոս քարտուղարի ընտրություններ: ԳԱԱ նախագահ էր ընտրվել «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի տնօրեն, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը:
Այսօր կայացած ասուլիսում ԳԱԱ նախկին նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանն ասաց, որ ԳԱԱ կանոնադրության համաձայն, Ակադեմիայի նախագահության ղեկավար անձնակազմի ընտրությունները տեղի են ունենում 5 տարին մեկ անգամ: Ղեկավար անձնակազմը կարող է կառավարել անընդմեջ երկու անգամից ոչ ավելի:
«Գոյություն ունեցող օրենքի համաձայն նախագահը, ինչպես նշեցի, երկու անգամից ավելի անընդմեջ չի կարող ղեկավարել ԳԱԱ-ն: Տվյալ դեպքում իմ մասին է խոսքը: Ես թողեցի այդ պաշտոնը, քանի որ արդեն երրորդ հնգամյակն էի աշխատում որպես ԳԱԱ նախագահ, հետևաբար ընտրվեց նոր նախագահ՝ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը»,- ասաց նա:
Ռ.Մարտիրոսյանի ներկայացմամբ, Աշոտ Սաղյանը բավականաչափ բարձր մակարդակի գիտական դպրոց է անցել Մոսկվայում, ճանաչված գիտնական է միջազգային ասպարեզում:
«Նա ներկայացրել է իր համառոտ ծրագիրը, միանգամայն բավարարել է ընդհանուր ժողովի մասնակիցներին, հույս ունենք, որ այդ ծրագրի ու այլ ծրագերի միջոցով կնպաստի Հայաստանում գիտության զարգացմանը, հատկապես այսօր մեր գիտության առջև դրված են խնդիրներ կապված մեր տնտեսության զարգացան, պաշտպանության համակարգի հետ»,- ասաց Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ զենք արտադրելը սահմանափակ հնարավորություններով երկրի խնդիր չի կարող լինել, այլ բան է, որ այդ երկիրն իր սահմանափակ համեստ միջոցներով. կադրերով կարող է մասնակցել այդպիսի գործունեությանը այլ երկրների հետ համատեղ: Ռադիկ Մարտիրոսյանն ընդգծեց, որ հայ գիտնականներն ունեն նման փորձ:

Radik Martirosyan: Science in Armenia facing a number of tasks especially today
Director of the Scientific and Production Center Armbiotechnology, academician Ashot Saghyan was elected new President of the National Academy of Sciences (NAS) of Armenia on Monday.
Three candidates were vying for the post: Ashot Saghyan and academicians Lenser Agalovyan and Eduard Ghazaryan.
Speaking at a news conference on Tuesday, former NAS President Radik Martirosyan noted that under the charter of the National Academy of Sciences, the elections of the management staff of the academy are held every 5 years and the same people cannot hold leadership positions no more than twice in a row.
“In this case, it applies to me. I left this position because I held it for two consecutive terms. Accordingly, academician Ashot Saghyan was elected a new head of the National Academy of Sciences,” Martirosyan said.
He hailed Saghyan’s track record, adding he is a well-known scientist in the international arena.
“He presented his short program, winning the approval of all the representatives of the general assembly. We hope that through this program and other programs he will contribute to the development of science in Armenia, especially today, when science in our country is facing a number of tasks concerning the development of economy and defense system,” Martirosyan said.
He stated that a country with limited opportunities cannot independently organize the production of weapons, but with its modest means and personnel, it can participate in such activities jointly with other countries. Radik Martirosyan said that Armenian scientists have such experience.