Հատկապես այսօր մեր գիտության առջև դրված են խնդիրներ. Ռադիկ Մարտիրոսյան
Հունիսի 28-ին ՀՀ Գիտությունների Ազգային ակադեմիայում տեղի էր ունեցել ՀՀ ԳԱԱ նախագահի, փոխնախագահի և ակադեմիկոս քարտուղարի ընտրություններ: ԳԱԱ նախագահ էր ընտրվել «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտաարտադրական կենտրոնի տնօրեն, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը:
Այսօր կայացած ասուլիսում ԳԱԱ նախկին նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանն ասաց, որ ԳԱԱ կանոնադրության համաձայն, Ակադեմիայի նախագահության ղեկավար անձնակազմի ընտրությունները տեղի են ունենում 5 տարին մեկ անգամ: Ղեկավար անձնակազմը կարող է կառավարել անընդմեջ երկու անգամից ոչ ավելի:
«Գոյություն ունեցող օրենքի համաձայն նախագահը, ինչպես նշեցի, երկու անգամից ավելի անընդմեջ չի կարող ղեկավարել ԳԱԱ-ն: Տվյալ դեպքում իմ մասին է խոսքը: Ես թողեցի այդ պաշտոնը, քանի որ արդեն երրորդ հնգամյակն էի աշխատում որպես ԳԱԱ նախագահ, հետևաբար ընտրվեց նոր նախագահ՝ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը»,- ասաց նա:
Ռ.Մարտիրոսյանի ներկայացմամբ, Աշոտ Սաղյանը բավականաչափ բարձր մակարդակի գիտական դպրոց է անցել Մոսկվայում, ճանաչված գիտնական է միջազգային ասպարեզում:
«Նա ներկայացրել է իր համառոտ ծրագիրը, միանգամայն բավարարել է ընդհանուր ժողովի մասնակիցներին, հույս ունենք, որ այդ ծրագրի ու այլ ծրագերի միջոցով կնպաստի Հայաստանում գիտության զարգացմանը, հատկապես այսօր մեր գիտության առջև դրված են խնդիրներ կապված մեր տնտեսության զարգացան, պաշտպանության համակարգի հետ»,- ասաց Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ զենք արտադրելը սահմանափակ հնարավորություններով երկրի խնդիր չի կարող լինել, այլ բան է, որ այդ երկիրն իր սահմանափակ համեստ միջոցներով. կադրերով կարող է մասնակցել այդպիսի գործունեությանը այլ երկրների հետ համատեղ: Ռադիկ Մարտիրոսյանն ընդգծեց, որ հայ գիտնականներն ունեն նման փորձ:

Особенно сегодня перед наукой в Армении стоит ряд задач – Радик Мартиросян
Новым президентом Национальной академии наук Армении 28 июня был избран директор Научно-производственного центра «Армбиотехнология», академик Ашот Сагян.
На должность президента НАН были выдвинуты 3 кандидатуры: Ашот Сагян, академик-секретарь Отделения математических и технических наук, академик Ленсер Агаловян и академик Эдуард Казарян.
На состоявшейся сегодня пресс-конференции бывший президент НАН РА Радик Мартиросян отметил, что согласно Уставу Национальной академии наук Республики Армения, президент Академии избирается на Общем собрании из числа действительных членов Академии закрытым голосованием, простым большинством голосов - на срок в 5 лет. Одно и то же лицо не может избираться президентом Академии более двух раз подряд.
«В данном случае речь обо мне. Я оставил эту должность, поскольку занимал ее два срока подряд. Соответственно, был избран новый президент НАН – академик Ашот Сагян», – указал Мартиросян.
По словам Р. Мартиросяна, Ашот Сагян прошел научную школу высокого уровня в Москве, является известным на международной арене ученым.
«Он представил свою краткую программу, полностью удовлетворив представителей Общего собрания. Мы надеемся, что через эту программу и другие программы он внесет свой вклад в развитие науки в Армении, особенно сегодня, когда перед наукой в нашей стране стоят задачи по развитию экономики и системы обороны», – сказал Радик Мартиросян.
Он указал, что страна с ограниченными возможностями не может самостоятельно организовать производство оружия, однако эта страна со своими скромными средствами, а также кадрами может участвовать в такой деятельности совместно с другими странами.  Радик Мартиросян подчеркнул, что у армянских ученых есть такой опыт.