Ռուս սակրավորները վնասազերծել են Մարտունու շրջամնում հայտանաբերված ականները և տարբեր տրամաչափի հրետանային արկերը
10:25 29/06/2021
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման անձնակազմը շարունակում է աշխատանքները Արցախի տարածքում պայթուցիկ առարկաների հայտնաբերման և ոչնչացման ուղղությամբ: Այդ մասին հաղորդագրություն է հրապարակված ՌԴ ՊՆ  կայքէջում:
«Ականազերծող խմբի կողմից հայտնաբերված պայթուցիկ զինամթերքը, որն իրենից ներկայացնում է առաջին կատեգորիայի վտանգ՝ ոչնչացման վայր տեղափոխվելուց հետո, վնասազերծվում է պայթեցման միջոցով»,-ասել է մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայող Վլադիսլավ Կելզինը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ օրական «Բալիդժա» հատուկ պոլիգոնում ռուս զինծառայողները ոչնչացնում են շուրջ 30 պայթյունավտանգ առարկա՝ ներառյալ ականներ և տարբեր տրամաչափի հրետանային արկեր: Ոչնչացումն իրականացվում է պայթեցման եղանակով`այդ գործողությունների ընթացքում անվտանգության բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումների ապահովմամբ:
«Նախօրեին ռուս սակրավորների կողմից ոչնչացված զինամթերքը հայտնաբերվել էր Մարտունու շրջանում ականազերծման ժամանակ:
2020-ի նոյեմբերի 23-ից սկսած ընդհանուր առմամբ 2,148 հա տարածք, ավելի քան 657 կիլոմետր ճանապարհներ մաքրվել են չպայթած զինամթերքից, 1892 շենքեր ստուգվել են սակրավորների կողմից: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25 640 պայթուցիկ օբյեկտ:
Մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման շուրջ 10 զինծառայող ամեն օր ներգրավված է պայթոյւնավտնագ առարկաների վնասազերծման աշխատանքներում»,-հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:

Russian peacekeepers destroy ammunition found in Martuni district of Artsakh
The personnel of the humanitarian demining unit of the Russian peacekeeping contingent continue to work on the destruction of explosive objects found on the territory of Nagorno-Karabakh, the Russian Defense Ministry reported on Tuesday.
"Explosive objects discovered by the mine clearance group, belonging to the first category of danger after transportation to the destruction site, are destroyed by explosive means," said Vladislav Kelzin, a soldier of the humanitarian mine clearance unit.
As the ministry said, daily, about 30 explosive devices, including mines and artillery shells of various calibers, were destroyed by Russian servicemen at the Ballydzha special training ground. Destruction is carried out by the method of detonation with the provision of all necessary safety measures during blasting operations.
The ammunition destroyed the day before by Russian sappers was found during the demining of the Martuni district.
Since November 23, 2020, 2,148 hectares of territory, more than 657 kilometers of roads have been cleared of unexploded ordnance, and 1,892 buildings have been checked by sappers. 25,640 explosive objects were found and neutralized. About 10 military personnel of the humanitarian demining unit are involved in the work on the disposal of EDs on a daily basis, the source added.