Արմեն Չարչյանը երեկ վիրահատվել է
«Պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը երեկ ենթարկվել է բժշկական միջամտության»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն, հայտնի վնասվածքաբան Արմեն Չարչյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
Նա մանրամասնեց, որ բժիշկը վիրահատվել է, անեսթեզիայի միջոցով իրականացվել է սրտի ստենդների վիճակի ուսումնասիրություն։
«Նրա առողջական վիճակի նման զարգացումները հաջորդել են հունիսի 23-ին կայացրած կալանավորման որոշմանը։ Ես իսկապես հույս ունեմ, որ որոշակի սահմաններ կան, որոնք իրավապահները, քրեական հետապնդման մարմինները չեն անցնի»,-ասաց նա։
Վարդևանյանն ընդգծեց, որ Չարչյանի դեմ հարուցվածք քրեական գործով խնդիրներն ակնհայտ են, նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումն անխուսափելիորեն դադարեցվելու է։
«ՀՔԾ-ի մամուլի խոսնակի զեկուցագրի հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել, դրան էլ գումարած, օգտագործել են անանուն աղբյուր, Թելեգրամի Բաղրամյան 26 ալիքում հրապարակված ձայնագրությունը, որը հետագայում պարզվեց մոնտաժված է»,-ասաց նա։

Famous doctor, Director of Yerevan's Izmirlian Medical Center Armen Charchyan, who has been charged with electoral offence, underwent surgery on Monday, his lawyer Aram Vardevanyan told reporters on Tuesday.
He said that the condition of his cardiac stents was examined through anesthesia.
Charchyan, a member of the opposition Armenia bloc, was taken to hospital shortly after a Yerevan court ruled to arrest him on June 23.
“His health deteriorated after the June 23 arrest ruling. I really hope that there are certain boundaries that the law enforcement officers and agencies dealing with the criminal prosecution will not cross,” he said.
Vardevanyan indicated that the problems with the criminal case initiated against Charchyan are obvious, adding the criminal prosecution against him will inevitably be ended.
“The criminal case was opened on the basis of a report of the Special Investigative Service spokesperson. In addition, they used an anonymous source – an audio recording released by the Baghramyan 26 Telegram channel, which later turned out to be edited,” the lawyer said.