Հայաստանի պետական պարտքը հատել է կառավարելի միջակայքի շեմը. Ատոմ Ջանջուղազյան
«Չնայած բազմաթիվ քննարկումներին, պետական պարտքն իր անվանական և հարաբերական մեծությամբ հատել է այն շեմը, որը մեր երկրի նման բնութագիր ունեցող երկրներում  որպես կառավարելի միջակայք է համարվում, այդուհանդերձ մեք շատ չենք խորացրել խնդիրները պարտքի առումով»,-խորհրդարանում ներկայացնելով ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին նախագիծը՝ հայտնեց ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ֆինանսների նախարարը կարծիք հայտնեց, որ առաջիկա 5 տարիներին տնտեսական աճի ծրագրերը հնարավորություն կտան տնտեսական աճի պոտենցիալը մեծացնել այն չափով, որ պարտքի բեռը նվազի և ՀՆԱ-պարտք հարաբերակցությունը իջնի 60 %-ից ցածր միջակայք:
Ատոմ Ջանջուղազյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ պարտքը հասել է 7մլրդ 969 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, որից 7 մլրդ 509 մլն դոլարը կառավարության պարտքն է:
Նրա խոսքով՝ 5 մլրդ 593 դոլարը կառավարության արտաքին պարտքն է, որը ռիսկեր գեներացնող մասնաբաժին է այն առումով, որ ոչ ռեզիդենտների կողմից տրված պարտք է և հիմնականում՝ արտարժույթով է:
Նա տեղեկացրեց, որ պարտքի 76 %-ը արտարժույթով  է իսկ 24 %-ը՝ դրամով:
Ֆինանսների նախարարը հայտնեց, որ 2020 թվականի բյուջեն ունեցել է 1 տրլիոն 561 մլրդ դրամ եկամուտներ և 1 տրիլիոն 895 մլրդ դարմ ծախսեր, իսկ  դեֆիցիտը 374 մլրդ դրամ է եղել:
«Նախորդ տարի շուրջ 200 մլրդ դամի ծախսեր են իրականացվել ճգնաժամերը հաղթահարելու համար՝134 մլրդը ռազմական գործողությունների համար և 75 մլրդ դարմը համավարակի հետ կապված»,- հայտնեց Ջանջուղազյանը:

Госдолг Армении превысил управляемый порог - Атом Джанджугазян
«Несмотря на многочисленные обсуждения, номинальная и относительная величина государственного долга превысила тот порог, который для стран, имеющих схожую с нашей характеристику, считается управляемым, тем не менее, в плане долга наши проблемы не столь масштабны»,- в парламенте заявил министр финансов Атом Джанджугазян, представляя проект об утверждении отчета по выполнению государственного бюджета 2020 года.
Министр финансов выразил мнение, что программы экономического роста на ближайшие пять лет предоставят возможность увеличить потенциал экономического роста так, чтобы долговое бремя сократилось, и соотношение ВВП-долг установилось в диапазоне ниже 60%.
Атом Джанджугазян сообщил, что долг Армении достиг 7 млрд 969 млн долларов США, из которых 7 млрд 509 млн долларов составляет долг правительства.
По его словам, 5 млрд 593 млн долларов составляет внешний долг правительства, что содержит риск в том плане, что является долгом от нерезидентов и в основном выражен в валюте.
Он добавил, что 76% долга выражен в инвалюте, 24% - в драмах.
Министр финансов сообщил также, что доходы в бюджете 2020 года составили 1 трлн 561 млрд драмов, расходы – 895 млрд драмов, а дефицит составил 374 млрд драмов.
«В минувшем году было потрачено 200 млрд драмов с целью преодоления кризиса, в том числе – 134 млрд драмов – на военные действия и 75 млрд драмов – в связи с пандемией»,- отметил глава финансового ведомства.