Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը, համագործակցաբար Վաշինգտոնում տեղակայված Արդարության և մարդու իրավունքների հայկական կենտրոնի հետ, ևս 7 հայտ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով «ժամանակավոր միջոց կիրառել» 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով գերեվարված հայ զինծառայողների գործերով։ Հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակը։
«Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին այդպիսին չճանաչելու շարունակական քաղաքականությունը մարդկային կյանքի նկատմամբ այլասերված վերաբերմունքի օրինակ է: Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը դադարի քաջալերել բռնապետ Ալիևին և պահանջի, որպեսզի Ադրբեջանը կատարի 1949թ. ընդունված Ժնևյան կոնվենցիայի պարտավորությունները»,- ընդգծել է Արդարության և մարդու իրավունքների հայկական կենտրոնի ղեկավար, Հայ դատի երկարամյա գործիչ Քեն Խաչիկյանը։
«Ժամանակավոր միջոց» կիրառելու համար հայ գերիների մասին շարունակական վկայություններ հավաքագրելով՝ հիշյալ կենտրոնների դիմումները ՄԻԵԴ-ին առաջին քայլն է` ստիպելու Ադրբեջանին՝ որպես այդպիսին ճանաչել հայ ռազմագերիներին։ Դա նաև հնարավորություն կտա միջազգային մարդասիրական կազմակերպություններին, հատկապես՝ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությանը, մուտք գործելու գերեվարված անձանց մոտ։
Երևանում և Վաշինգտոնում տեղակայված երկու իրավապաշտպան կազմակերպությունների համագործակցության արդյունքում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան են ներկայացվել շուրջ հարյուր հայ ռազմագերիների վերաբերյալ գործեր։ Վերջերս, նույն համագործակցությամբ, հնարավոր էր եղել տեղեկություններ հավաքել Ադրբեջանի կողմից պահվող շուրջ 90 հայ գերիների վերաբերյալ։
Իրավապաշտպան կենտրոնները շարունակելու են հետամուտ լինել շուրջ հարյուր հայ գերիների ազատ արձակմանն ու նրանց կյանքի իրավունքի պաշտպանությանը։

По делам 6 армянских военнопленных представлено заявление в Европейский суд
Центр международного и сравнительного права в сотрудничестве с Армянским центром правосудия и прав человека в Вашингтоне представили еще шесть заявлений в Европейский суд по правам человека с просьбой «применить промежуточную меру» по делам взятых в плен грубейшими нарушениями международного гуманитарного права армянских военнослужащих после подписания трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года, сообщает Центральный офис «Ай Дата» Бюро АРФД.
«Последовательная политика Азербайджана непризнания армянских пленных военнопленными – пример извращенного отношения к человеческой жизни. Настало время, чтобы международное сообщество перестало поощрать диктатора Алиева и потребовало от Азербайджана выполнения обязательств Женевской конвенции 1949 года»,- подчеркнул руководитель Армянским центра правосудия и прав человека, давний деятель «Ай дата» Кен Хачикян.
Обращения упомянутых центров в ЕСПЧ с предоставлением свидетельств об армянских военнопленных с целью применения «промежуточной меры» являются первым шагом в направлении принуждения Азербайджана признать таковыми армянских военнопленных. Это также даст возможность международным гуманитарным организациям, особенно, Международному Комитету Красного Креста, получить доступ к пленным.
В результате сотрудничества двух правозащитных организаций, базирующихся в Ереване и Вашингтоне, в Европейский суд по правам человека было передано около сотни дел армянских военнопленных. Недавно при таком же сотрудничестве удалось собрать информацию еще о 90 армянских пленных, удерживаемых Азербайджаном.
Правозащитные центры продолжат добиваться освобождения около ста армянских заключенных и защиты их права на жизнь».