Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը, համագործակցաբար Վաշինգտոնում տեղակայված Արդարության և մարդու իրավունքների հայկական կենտրոնի հետ, ևս 7 հայտ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ խնդրելով «ժամանակավոր միջոց կիրառել» 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով գերեվարված հայ զինծառայողների գործերով։ Հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակը։
«Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին այդպիսին չճանաչելու շարունակական քաղաքականությունը մարդկային կյանքի նկատմամբ այլասերված վերաբերմունքի օրինակ է: Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը դադարի քաջալերել բռնապետ Ալիևին և պահանջի, որպեսզի Ադրբեջանը կատարի 1949թ. ընդունված Ժնևյան կոնվենցիայի պարտավորությունները»,- ընդգծել է Արդարության և մարդու իրավունքների հայկական կենտրոնի ղեկավար, Հայ դատի երկարամյա գործիչ Քեն Խաչիկյանը։
«Ժամանակավոր միջոց» կիրառելու համար հայ գերիների մասին շարունակական վկայություններ հավաքագրելով՝ հիշյալ կենտրոնների դիմումները ՄԻԵԴ-ին առաջին քայլն է` ստիպելու Ադրբեջանին՝ որպես այդպիսին ճանաչել հայ ռազմագերիներին։ Դա նաև հնարավորություն կտա միջազգային մարդասիրական կազմակերպություններին, հատկապես՝ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությանը, մուտք գործելու գերեվարված անձանց մոտ։
Երևանում և Վաշինգտոնում տեղակայված երկու իրավապաշտպան կազմակերպությունների համագործակցության արդյունքում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան են ներկայացվել շուրջ հարյուր հայ ռազմագերիների վերաբերյալ գործեր։ Վերջերս, նույն համագործակցությամբ, հնարավոր էր եղել տեղեկություններ հավաքել Ադրբեջանի կողմից պահվող շուրջ 90 հայ գերիների վերաբերյալ։
Իրավապաշտպան կենտրոնները շարունակելու են հետամուտ լինել շուրջ հարյուր հայ գերիների ազատ արձակմանն ու նրանց կյանքի իրավունքի պաշտպանությանը։

The International & Comparative Law Center (ICLaw) in partnership with the Armenian Legal Center for Justice & Human Rights (ALC) has filed seven new cases with the European Court of Human Rights (ECHR) requesting the application of “interim measures” for prisoners of war (POWs) taken captive by Azerbaijan in violation of international humanitarian law and the November trilateral ceasefire statement, The Armenian Weekly reported.
“Azerbaijan’s continued failure to acknowledge the existence of all Armenian POWs is an outrage and yet another example of its depraved indifference to human life,” stated ALC chairperson Kenneth Hachikian. “It is time for the international community to stop emboldening dictator Aliyev and demand that Azerbaijan comply with its obligations under the 1949 Geneva Conventions.”
Having gathered strong direct evidence of identity and continued captivity, ICLaw’s application for interim measures represents the first step in forcing Azerbaijan to acknowledge the captive existence of these Armenians and ensuring that they have access to international humanitarian organizations while in captivity, including visits by the International Committee for the Red Cross.
ALC has partnered with the International & Comparative Law Center (ICLaw) based in Yerevan, Armenia, to file cases and advocate before the European Court of Human Rights on behalf of nearly 100 Armenian POWs taken captive by Azerbaijan. Recently, ICLaw, with the support of ALC, gathered information on 90 additional POWs held by Azerbaijan. As more information is obtained, ICLaw and ALC will continue to pursue both the freedom and the right to life of all Armenian POWs.