«... նաև դիեր էինք դուրս բերում և եղել են բժիշկներ, որ հենց այդ ժամանակ են զոհվել»...
Հրաչ Հարությունյանը 2018 թվականին Մխիթար Հերացու անվան բժշկական համալսարանն ավարտելուց հետո ծառայության անցավ Արցախում։ Իր իսկ ցանկությամբ նշանակվեց Ստեփանակերտի ինժեներասակրավորական զորամասի բժիշկ։ Իսկ արդեն 2019 թվականի մարտին տեղափոխվեց Մատաղիս, և երկու ամիս անց նշանակվեց զորամասի բուժկետի պետ։
Բժշկի ցանկությունը մեկն էր՝ լինել առաջնագծում։ «Ուզում էի լինել առաջնագծում՝ իմ կարիքն ունեցողների կողքին։ Ինչո՞ւ Մատաղիս, քանի որ այնտեղ բժիշկների կարիք կար»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է ռազմական բժիշկը։
Արցախն իր հրաշալի բնությամբ գրավել էր բժշկին, սակայն պատերազմը խաթարեց, կիսատ թողեց ամեն ինչ։
Վիրավորների հայացքը՝ կապրե՞ն, բժիշկներին ստիպում էր անել անկարելին...
Սեպտեմբերի 27-ին թշնամին լայնածավալ հարձակման էր անցել արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով՝ գործի դնելով ամբողջ զինանոցը։ Արցախում սեպտեմբերի 27-ի առավոտը սկսվեց հազարավոր հրանոթների որոտներից, ԱԹՍ-ների հարվածներից։
Վիրավորներին թիվ չկար, դժվար իրավիճակում հայտնված բժիշկներն անում էին հնարավոր ամեն ինչ նրանց փրկելու համար: Իսկ վիրավորների հայացքը՝ կապրե՞ն, բժիշկներին ստիպում էր անել անկարելին։
Հրաչ Հարությունյանի հետ զրուցում ենք պատերազմի օրերից, պատմում է՝ հստակ հիշելով ամեն մի դրվագ։
Ասում է՝ միշտ էլ մտածել է, որ պատերազմ լինելու է։ Պատերազմի նախորդ օրն էլ տեսել են, որ շփման գծին տեխնիկա է մոտենում, գումարտակի հրամանատարները զեկուցել են այդ մասին, բայց նրանց թույլ չեն տվել, որ հայկական կողմը նախահարձակ լինի։ Ինչո՞ւ, բժիշկը միշտ իրեն այդ հարցն է տալիս։
«Առավոտյան արդեն իմացանք, որ բոլոր տեղերում առաջինը արկերը գցել են սպայական շենքերի վրա։ Հենց այդ ժամանակ էլ անմիջապես անցանք բուժկազմակերպմանը»,- սկսում է պատմել Հրաչ Հարությունյանը։
Բժիշկը հիշում է, որ պատերազմից առաջ բուժկետում կային 32 զինվոր՝ ջրծաղիկով, անգինայով հիվանդ։ Սեպտեմբերի 27-ին առաջին հերթին նրանց տարհանել են թիկունք ու արդեն սկսել են վիրավորներին օգնել։ Թեև անսպասելի էր, սակայն փորձել են ամեն ինչ շատ արագ կազմակերպել, քանի որ ամեն վայրկյանը կարող էր 18 տարեկան զինվորի համար ճակատագրական լիներ։
«Այդ ժամանակ ավելի շատ պատասխանատվություն էի զգում, քանի որ գիտակցում էի՝ տղաների ճակատագիրը նաև ինձանից է կախված։ Ամենաբարդն այդ պահին այն էր, որ կապի միջոց չունեինք, պատերազմը սկսելուց ժամեր անց այդ խնդիրն առաջացավ։ Հրամանատարի հետ կարողանում էինք կապ հաստատել, իսկ հոսպիտալային օղակի հետ՝ ոչ։ Հետո արդեն կարգավորվեց։ Պետք է ասեմ, որ ամբողջ բուժանձնակազմը համախմբված ու համակարգված էր աշխատում։ Բժիշկները, բուժքույրերը, բուժակները՝ հավասար ու առանց հանգստի աշխատում էին: Մեզ համար գիշեր-ցերեկ չկար»,- նշում է 28-ամյա Հրաչը։
Առաջին բուժգնություն ցույց տալուց բացի նրանք ամենաթեժ կետերից տարհանել են նաև վիրավոր զինվորների, բժիշկներն էլ եղել են կյանքի ու մահվան սահմանագծին։
Վիրավորները հիմնականում ունեին ականապայթյունային, խոշոր տրամաչափի հրետանային զենքերից վնասվածքներ, ինչպես նաև կային անօդաչու սարքերի հետևանքով սարսափելի այրվածքներով վիրավորներ։
«Առաջին վիրավորը վնասվածք էր ստացել անօդաչուից, մի քանի ժամ հետո արդեն բերեցին հրազենային վնասվածքով վիրավորների։ Մեծ մասը ծանր, ծայրահեղ ծանր էին։ Շատ էին, շատ-շատ»,- հոգոց է հանում բժիշկն ու լռում՝ փորձելով լռության մեջ խեղդել այդ դժոխային օրերը։ Աչքի առաջ առաջին վիրավորն է, իր ընկեր Հովհաննեսը, որը ծանր վնասվածքներից զոհվում է, վիրավորվել էին նաև Թալիշի գումարտակի բուժակները։
«Բոլոր վիրավորներին ճանաչում էինք։ Մեր գործը չէր, բայց նաև դիեր էինք դուրս բերում և եղել են բժիշկներ, որ հենց այդ ժամանակ են զոհվել»,- ցածրաձայն ասում է Հրաչը։
Այսօր էլ ժապավենի նման աչքի առջևից անցնում են այդ սարսափելի օրերը, 5-6 օրում միայն Մատաղիսում իրենց բժշկական անձնակազմով տարհանել են 650 վիրավորի։
44-օրյա մղձավանջը դրվագ առ դրվագ...
Բժիշկը Մատաղիսից դուրս է եկել հոկտեմբերի 2-ին։
«Ամենավերջինն այնտեղից ես և բուժակն ենք դուրս եկել, հրամանատարից, բոլորից հետո։ Այդ պահին չէինք մտածում, որ այլևս չենք վերադառնալու։ Թշնամին ընդամենը մի քանի մետր հեռավորության վրա էր, միայն մտածում էինք վիրավորներին տեղափոխել անվտանգ վայր։ Իսկ հետո, երբ գիտակցում ես կորուստը, բնականաբար, շատ ծանր է»,- ասում է նա։
Երիտասարդ բժիշկը նոյեմբերին դիերի փոխանակման ժամանակ գնացել է Մատաղիս, ամենամեծ ցավը նաև այդ ժամանակ է ապրել, երբ տեսել է այն վայրերը, որտեղով ամեն օր անցնում էր, երբ տեսել է այն տունը, որտեղ ապրում էր ծառայության ժամանակ, իր, հրամանատարների մեքենաները՝ ջարդված ու լքված, իսկ ամենասարսափելին, անդառնալին զոհված տղաներն են, իր ընկերները։
Նա շարունակում է պատմել, հիշում է 44-օրյա մղձավանջը դրվագ առ դրվագ...
«Մատաղիսից դուրս գալուց հետո գիշերը մնացինք դրսում, բայց կարողացանք վիրավորներին հասցնել հոսպիտալ։ Հետո տեղափոխվեցինք Ալաշան, որտեղ անմիջապես ընդունեցինք Սմերչի հարվածից վիրավորված 17 զինծառայողի։ Դրանից հետո մեր անձնակազմը գնում է Վարանգաթաղ գյուղ, որտեղ ընթանում էին թեժ մարտեր։ Անընդհատ կապի մեջ էինք 5-րդ պաշտպանական շրջանի բժիշկների հետ։ Մենք օգնության էինք հասնում իրենց վիրավորներին, իրենք՝ մեր։ Կարող եմ ասել, որ բուժծառայությունը միակ ստորաբաժանումն էր, որ բոլորը բոլորի հետ կապ ունեին»,- ասում է երիտասարդ բժիշկը։
Նոյեմբերի 1-ից նա բուժակի հետ միասին արդեն գնում է Մարտունի, որտեղ նրանց կարիքն ավելի շատ կար։ Հրաչ Հարությունյանը հիշում է, որ կապի հետ կապված լուրջ խնդիրներ են ունեցել, և իրենք չեն իմացել, թե հարևանությամբ գտնվող զորամասում ինչ է կատարվում, այնտեղ էլ չեն իմացել՝ իրենք ինչ վիճակում են։
«Չէի ասի, որ անկազմակերպ էր, մեծ ուժեր ունեինք, պարզապես կար տեղեկատվության պակաս։ Նախ չգիտեինք, թե իրենից ինչ է ներկայացնում բայրաքթարը, թշնամին կարողանում էր վերևից մեզ նկարեր, հարվածեր, իսկ մենք այդ հնարավորությունը չունեինք։ Ավելի շատ խանգարում էր նաև խուճապը, ինչպես նաև ՄՈԲ-ով եկած մարդիկ։ Օրինակ, կամավորները գալիս և անմիջապես զենք ստանալուց հետ բարձրանում էին դիրքեր, բայց ՄՈԲ-ով եկած մարդիկ չգիտեին ինչ պետք է անեին, ավելի շատ խանգարում էին։ Շատ զոհեր ունեցել ենք իրենց պատճառով, քանի որ պատրաստ չէին և չգիտեին իրենց անելիքը։
Եղել են դեպքեր, որ ՄՈԲ-ի պատճառով բուժկետը տեղափոխել եմ այլ վայր, որ մեզ չխանգարեն, սակայն մտածելով, որ բուժկետը անվտանգ վայրում պետք է տեղակայվի, նրանք նորից գալիս էին մեր հետևից։ Երեք անգամ Մատաղիսում ԱԹՍ-ն ընկել է բուժկետի վրա, շատ զոհեր ու վիրավորներ հենց այդ ժամանակ ենք ունեցել։ Այդ մարդկանց մեղադրելու չէ, նրանք պատրաստված չէին, չգիտեին ուր են եկել, ինչ է իրենց սպասվում։ Շատերը մտածել են, որ ապրիլյան պատերազմի նման մարտերը մի քանի օր են տևելու, բայց հասկացան, որ այդպես չէ։ Ցավոք, ՄՈԲ-ից էլ շատը զոհեր ունեցանք»,- պատմում է բժիշկը։
Այնուամենայնիվ, բժիշկն իր անձնակազմի հետ ամեն ինչ արել է, որ բոլորին օգնություն ցուցաբերի։ Հիշում է՝ պատերազմի առաջին օրն իրենց մեքենային Թալիշում հարվածում են, վարորդը վիրավորվում է, բայց շարունակել են օգնություն ցուցաբերել։ Զարմանում է, թե ինչպես են ողջ մնացել։
Պետք է սառը դատեինք, այլ տարբերակ չունեինք...
«Սպիտակ բանակի» զինվորներն անքուն գիշերներ էին անցկացնում։ Քանի կյանք փրկվեց, քանի օջախի լույսը չմարեց բժիշկների շնորհիվ...
Ռազմական բժիշկը փորձել է այդ օրերին սառը դատել։ Բնական է, բոլորն ուզում էին փրկվել, բայց բժիշկներն անզոր էին. այնպիսի վնասվածքներ էին, որ անհամատեղելի էին կյանքի հետ։
Հիմա Հրաչ Հարությունյանը մտովի վերապրում է, թե արյան շերտով պատված մարմիններին ո՜նց էին փորձում կյանք տալ.
«Եղել է դեպք, որ ուղղակի հասկացել եմ՝ անհնար է փրկել, բայց ամեն ինչ արել ենք, որ զինվորն ապրի։ Եղել է վայրկյանների հարց և կարողացել ենք կյանք փրկել, դրանից առավել ինձ համար ոչինչ չկա։ Բոլորին նաև հուսադրել ենք, որ լավ է լինելու, շուտով կգան օգնության»։
Թալիշում սեպտեմբերի 30-ի գիշերը մեծ թվով վիրավորներ են տարհանել։ Հիշում է՝ առաջ էին գնում, բայց հասկանում էին, որ փրկվելու հավանականությունը փոքր է, բայց դա արել են ընտանիքի, ընկերների, հայրենիքի համար։
Պատերազմից ամիսներ անց մի քանի օրով Հրաչը եկել է Երևան, փողոցում մոտեցել են մարդիկ և շնորհակալություն հայտնել՝ իրենց փրկելու համար։ Նույնիսկ իր ծնողներին են շնորհակալություն հայտնել։
Ի դեպ, պատերազմի առաջին օրերին բժիշկը ծնողների հետ չի կարողացել կապ հաստատել, իսկ երբ խոսել է, սկսել է նրանց հանգստացնել, որ ամեն ինչ նորմալ է.
«Գիտեք ինչն է ինձ համար կարևոր՝ երբեք չեմ լսել նրանցից, որ հետ գնամ, միայն ասել են՝ արա այնպես, ինչպես ճիշտ ես գտնում»։
Պատերազմից ամիսներ անց էլ երիտասարդ բժիշկը վերլուծում է կատարվածը, ասում է, որ պատերազմն անակնկալ չպետք է լիներ, զինվորները պետք է պատրաստ լինեին դրան։
Նա նաև չի հասկանում, թե ինչու էին մարդկանց սխալ ինֆորմացիա տալիս։
«Այդ օրերին ընտանիքիս հետ խոսելի հարցնում էի ինչ նորություն կա, ասում էին, թե լավ է վիճակը, առաջխաղացում ունենք, բայց նման բան չի եղել, եղել են դեպքեր, որ դիրքեր ենք գրավել, բայց դա միշտ չի եղել։ Սխալ ինֆորմացիայի պատճառով էլ նաև ունենք այն, ինչ ունենք։ Մատաղիսից դուրս գալուց հետո հասկացանք, որ պատերազմը երկար է տևելու, իսկ օրեր անց արդեն չէինք հավատում, որ այդ ամենը կավարտվի ու տուն կվերադառնանք»։
Նա անասելի ցավ է զգացել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո։
«Գիշերվա 2-ին վիրավորներին տարհանելուց հետո վերադարձանք մեր տեղակայման վայր, Երևանից զանգ ստացա, ընկերս էր, ասաց՝ հանձնեցին մեր հողերը։ Ինձ ահավոր վատ էի զգում, պարտված ու ստորացված, այդքան կորուստներից հետո էլ հայրենիքի կորուստը, բայց նաև գիտակցում էինք, որ անհնար էր այդպես շարունակել։
Կորցնում էինք տղաներին, իսկ համալրում չկար։ Հյուծվել էինք, սպառվել էինք։ Մեր ցավը մեծ է, ինչքան լուսավոր երիտասարդների կորցրեցինք։ Եւ շատ դժվար է, երբ կորցնում ես հայրենիքդ, երբ մտածում ես, որ այդ հողի համար արել ես ամեն ինչ ու հիմա այդ հողը քոնը չէ, դա սոսկալի ցավ է պատճառում ինձ։ Երբ գիտակցում ես, որ թշնամիդ գալիս է այն վայրերը, որտեղ դու ապրել ես, կյանք ես տվել, դա սարսափելի է։
Երբ Շուշիի մոտով անցնում եմ ու տեսնում եմ իրենց դրոշը, ամեն անգամ այդ ցավն ապրում եմ, չեմ կարող խոսքերով նկարագրել դա։ Հայրենիք կորցրած մարդը ո՞նց պետք է լինի»,- նշում է նա։
Այդ աչքերը երբեք չեմ մոռանա...
Հրաչ Հարությունյանը խոստովանում է, որ ամբողջ պատերազմի ընթացքում ոչինչ չի զգացել՝ ոչ վախ, ոչ ցավ, ամեն զգացողություն կորել էր, իսկ ցավալին այն էր, որ մահն իրենց համար դարձել էր սովորական։
«Մի անգամ մեծ թվով վիրավորներ բերեցին, բժիշկներից մեկը մոտեցավ տղաներից մեկին. նա նայում էր մեր աչքերին ու կյանք աղերսում, մի քանի վայրկյան հետո մահացավ։ Ես այդ աչքերը երբեք չեմ մոռանա։ Այդ բժիշկը դրանից հետո մոտեցավ ինձ ու սկսեց լացել։
Պատերազմի ընթացքում չեմ լացել, զսպում էի ինձ, հակառակ դեպքում չէի կարող դիմանալ։ Իհարկե դա առողջությանս հաշվին էր»,- հոգոց է անում բժիշկն ու աչքերը խոնարհում, իսկ վայրկյաններ անց ավելացնում է. «Գիտեք, այսօր շատ բաների թեթև եմ նայում, իսկ առաջ ամեն հարցի հետ կապված կարող էի երկար մտածել, լարվել, թե ինչու այդպես եղավ։ Հիմա ասում եմ՝ դա չէ կարևորը, ավելի գլոբալ խնդիրներ կան, որ պետք է լուծել»։
Կարևորն, ըստ նրա, այն է, որ պետք է արագ վերականգնել երբեմնի ուժեղ հայկական բանակը, հետագայում սխալներից խուսափելու համար անհրաժեշտ է վերլուծել 44-օրյա պատերազմը՝ ինչ սխալներ և թերություններ են եղել։
«Մենք ուժեղ բանակ ենք ունեցել և որևէ մեկը հանկարծ չփորձի հակառակը պնդել։ Իսկ թե ինչու պարտվեցինք... Մենք իսկապես թույլ ենք եղել՝ կապ չունի, թե ինչ գնով են այդ ամենին հասել, լինի վարձկանների ներգրավում, Թուրքիայի մասնակցություն և այլն։ Մենք պարտվել ենք և դա եղել է ամենախայտառակ ձևով։
Պատերազմի ժամանակ կային կազմակերպչական հարցեր, որտեղ թերացել էին, նահանջը եղել է փախուստի ձևով, քանի որ մարդիկ չեն իմացել ինչ պետք է անեն, հրամանատարները զոհվել են, նրանց չեն փոխարինել ու մարդիկ մնացել են մենակ՝ չիմանալով, թե ինչ գործողություններ անեն։ Գերիների մեծ մասը նաև այդպես են եղել, քանի որ չեն իմացել՝ այդ տարածքներն արդեն մերը չեն ու ընկել են շրջափակման մեջ։
Միշտ ինձ հարց եմ տալիս, թե ինչու տվեցին մեր սարերը թշնամուն, Քելբաջարը, որը գրավելն անհնար էր։ Ուրեմն մեր ազգը արժանի էր։ Մինչև մենք միասնական չլինենք, չհամախմբվենք մեկ գաղափարի շուրջ, էլի կորուստներ կունենանք։ Ու ցավալին այն է, որ հայրենիքը կորցրել ենք, հիմա հայի տեսակն ենք կորցնում։
Ես արմատներով Սյունիքից եմ, ապրում եմ Երևանում, բայց թույլ չեմ տա, որ Սյունիքը հանձնեն։ Մինչև կյանքիս վերջին րոպեն կպայքարեմ Սյունիքի համար։ Հրաշքով եմ ողջ մնացել ու հիմա առավել ևս ամեն թիզ հողի համար պետք է պայքարեմ»,- ասում է ռազմական բժիշկը։
Բժիշկներն իրենց կյանքի գնով կյանք են փրկել...
Հրաչ Հարությունյանը կարծում է, որ պետք է պատրաստվել հաջորդ պատերազմին։ Մինչդեռ, ըստ նրա, թե բանակը, թե մարդիկ պատրաստ չեն դրան։
«Ես ասում եմ՝ հաշիվը 1:1 է, հաջորդն է լինելու հաղթողը։ Հարաբերական խաղաղություն է, մենք պետք է մշտական խաղաղություն հաստատենք, իսկ դրա համար պետք է պատրաստվենք։ Առանց հաղթանակի խաղաղություն երբեք ձեռք չենք բերելու։ Երբեք չես կարող մտածել, որ թուրքը կարող է լավը լինել կամ այնպիսի առաջարկ անել, որն ի օգուտ մեր հայրենիքի լինի։ Չի եղել և չի լինի։
Ոչ մի միջանցք էլ չպետք է լինի, պետք է հաղթել և թելադրել մեր պայմանները։ Բանակը պետք է վերականգնվի, մենք ժամանակ չունենք։ Եթե թուրքը գալիս է քո սահման և բանակցությունը վարում է զինվորը, բժիշկը, գյուղացին, դա նորմալ չէ։ Պետք է պետություն լինի, որ կանգնած լինի զինվորի, յուրաքանչյուր քաղաքացու կողքին»,- նշում է ռազմական բժիշկը։
Հրաչն ամուսնացած չէ, ապրում է ծնողների հետ։ Ամիսները հետո պետք է վերադառնա Երևան՝ այստեղ շարունակելու ուսումն ու աշխատանքը։ Մտածում է ծառայությունից հետո ընտանիք կազմել, որոշել է՝ մի քանի երեխա պետք է ունենա։
Ռազմական բժիշկն այսօր էլ արտերկրում սովորելու հնարավորություն ունի, Արցախում ծառայելու ընթացքում էլ Տեխասում սովորելու առաջարկ է ստացել, սակայն մերժել է՝ մտածելով, եթե իր նման բժիշկները գնան, ապա բուժծառայությունը լուրջ խնդրի առաջ է կանգնելու։
Վերջին տարիներին ԵՊԲՀ-ի ռազմաբժշկական ֆակուլտետ դիմողների թիվը բավականին մեծ է, եթե պատերազմ չլիներ, ապա բանակը կհամալրվեր անհրաժեշտ բժիշկներով. «Երբ գնացել եմ ծառայության, լուրջ խնդիր ունեինք, բայց այս տարի 100%-ով համալրում կունենայինք, սակայն պատերազմը խլեց մեկ տասնյակից ավելի բժիշկների կյանք»,- ասում է Հրաչ Հարությունյանը։
Բժշկի ցանկությունը մեկն է՝ ըստ արժանվույնս գնահատել պատերազմի մասնակիցներին, մինչդեռ տեսնում է, որ հերոսացնում են նրանց, որոնք դրան արժանի չեն. «Մարդիկ կային փախնում էին, բայց հետո իմանում ենք, որ մեդալներ են ստացել։ Ես էլ եմ ստացել «Արիության» մեդալ, բայց ցանկանում եմ հետ տալ, քանի որ արժանիները չստացան, որոնք տեսել են պատերազմը, որոնք կյանք են փրկել, բայց ոչ մի խրախուսանքի չեն արժանացել։ Բժիշկներին պետք է գնահատել, նրանք առանց թաքստոց մտնելու, իրենց կյանքի գնով կյանք են փրկել։ Երբե՛ք մի մոռացեք այդ մասին»։
Ռազմական բժիշկը պատերազմից հետո երազանքներ չունի, միայն նպատակներ, իսկ դրանց հասնելու համար, ըստ նրա, պետք է աշխատել, և միայն այդ դեպքում հաջողություններ կունենանք.
«Ես իմ օրինակով բոլորին ցույց եմ տալիս, որ այս դժվար պահին չպետք է թողնել Արցախն ու վերադառնալ։ Վերջապես մեր ազգը պետք է հասկանա, որ անտարբերությունը, դաս չքաղելը ավելի ծանր հետևանքների կբերի։ Ցավոք, այդ անտարբերությունը մեծ է։ Այո, չպետք է անդադար սգալ, պետք է ապրել, պետք է հարսանիքներ, ծնուդներ, կնունքներ լինեն, բայց երբեք չպետք է մոռանանք մեր տղաներին»։

« ... мы эвакуировали также тела погибших, и были ли врачи, которые погибли именно в это время» ...
Грач Арутюнян поступил на службу в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике) в 2018 году – после окончания Ереванского государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци.
По собственному желанию он был назначен врачом инженерно-саперной воинской части Степанакерта. А уже в марте 2019 года перевелся в Матагис, и через два месяца его назначили начальником медсанчасти воинской части.
У врача было одно желание – быть на передовой. «Я хотел быть на передовой, рядом с теми, кто во мне нуждается. Почему Матагис? Потому что там были нужны врачи», – говорит в беседе с корреспондентом Panorama.am военный врач.
Арцах своей чудесной природой покорил врача, однако война оборвала, оставила все незавершенным.
Взгляды раненых, читавшийся в них вопрос, заставляли врачей делать невозможное ...
27 сентября ВС Азербайджана при поддержке Турции и иностранных наемников-террористов перешли в широкомасштабное наступление по всей протяженности линии соприкосновения арацахских и азербайджанских войск, задействовав весь арсенал. Утро 27 сентября в Арцахе началось с грохота тысяч артиллерийских орудий и ударов БПЛА.
Раненым не было числа, оказавшиеся в сложном положении врачи делали все возможное для их спасения. Взгляды раненых, читавшийся в них вопрос, будут ли они жить, заставляли врачей делать невозможное ...
С Г.Арутюняном мы беседуем о днях войны, рассказывает, четко помня каждый эпизод.
Говорит, всегда думал, что война будет. За день до начала войны они видели приближение техники к линии соприкосновения, командиры батальонов доложили об этом, но не разрешили, чтобы армянская сторона начала наступление. Почему? Врач постоянно задает себе этот вопрос.
«Утром уже узнали, что на всех местах снаряды сбросили сперва на офицерские сооружения. Тогда и мы сразу приступили к организации оказания медпомощи», – начинает рассказывать Грач Арутюнян.
Врач вспоминает, что до войны в медпункте находились 32 военнослужащих – болеющих ветрянкой и ангиной. 27 сентября в первую очередь их эвакуировали в тыл и уже начали помогать раненым. Хотя это и было неожиданно, но постарались организовать все очень быстро, ведь для 18-летнего солдата каждая секунда могла оказаться роковой.
«В то время я чувствовал большую ответственность, потому что осознавал: судьба ребят зависит и от меня. Самым сложным в тот момент было то, что у нас не было средств связи, эта проблема возникла через несколько часов после начала войны. Нам удавалось связаться с командиром, но со звеном госпиталя – нет. Потом уже все наладилось. Должен отметить, что весь медперсонал работал сплоченно и слаженно. Врачи, медсестры, фельдшеры работали на равных и без отдыха. Для нас не было дня и ночи, смешались», – отмечает 28-летний Грач.
Помимо оказания первой медпомощи, они эвакуировали и раненых военнослужащих из самых горячих точек, врачи также были на грани жизни и смерти.
У раненых в основном были повреждения от разрывов мин, артиллерийских снарядов крупного калибра, а также были раненые с ужасными ожогами вследствие ударов БПЛА.
«Первый раненый получил повреждение от удара дрона, через несколько часов были доставлены раненые с огнестрельными ранениями. Состояние большинства из них было тяжелое и крайне тяжелое. Их было много, очень много», – вздыхает врач и молчит, пытаясь утопить в молчании те адские дни. Перед глазами – первый раненый, его друг Ованнес, который погибает от тяжелых ранений, были ранены и фельдшеры талышского батальона.
«Мы знали всех раненых. Хоть это не было нашей работой, но мы эвакуировали и тела. Были врачи, которые погибли именно в это время» – тихо говорит Грач.
И сегодня, словно кадры киноплёнки, в памяти оживают те ужасные дни, за 5-6 дней только в Матагисе их медперсоналом было эвакуировано 650 раненых.
44-дневный кошмар, эпизод за эпизодом ...
Врач покинул Матагис 2 октября.
«Последним его оставили я и фельдшер, после командира, после всех. В тот момент мы не думали, что больше не вернемся. Враг был всего в нескольких метрах, мы думали только о том, чтобы перевезти раненых в безопасное место. А потом, когда осознаешь потерю, конечно, это очень тяжело», – говорит он.
Молодой врач отправился в Матагис во время обмена телами в ноябре, и он испытал самую острую боль именно в это время, когда увидел места, которые проезжал каждый день, когда увидел дом, в котором он жил во время службы, свою машину, автомобиль командира – разбитые и брошенные. И самая ужасающая, необратимая потеря – это наши павшие ребята, его товарищи.
Он продолжает рассказывать, вспоминает 44-дневный кошмар – эпизод за эпизодом ...
«После того, как покинули Матагис, ночь провели под открытым небом, но смогли доставить раненых в госпиталь. Затем мы направились в Алашан, где сразу приняли 17 военнослужащих, раненных ударом Смерча. После этого наш персонал отправился в село Варангатаг, где шли ожесточенные бои. Мы постоянно контактировали с врачами 5-го оборонительного района. Мы помогали их раненым, они помогали нам. Могу сказать, что медицинская служба была единственным подразделением, где все были на связи друг с другом», – говорит молодой врач.
С 1 ноября он с фельдшером уже отправляется в Мартуни, где в них нуждались больше. Грач Арутюнян вспоминает, что у них были серьезные проблемы со связью, они не знали, что происходит в воинской части по соседству, а там не знали, в каком состоянии были они.
«Я бы не сказал, что было неорганизованно, у нас были большие силы, просто ощущалась нехватка информации. Во-первых, мы не знали, что представляет собой Байрактар, враг мог снимать нас сверху, наносить удар, а у нас не было такой возможности.
Мешала сильно и паника, а также люди из мобресурса. Например, добровольцы приезжали, как только получали оружие – поднимались на позиции, но люди из мобресурса не знали, что должны делать, они больше мешали. У нас было много жертв из-за них, потому что они не были готовы и не знали, что делать.
Были случаи, когда я переносил медпункт в другое место из-за них, чтобы нам не мешали, но, думая, что медпункт должен находиться в безопасном месте, они снова отправлялись за нами. В
Матагисе БПЛА трижды атаковали медпункт, у нас было много жертв и раненых тогда. Этих людей нельзя винить, они не были подготовлены, не знали, куда пришли, что их ждет. Многие думали, что бои, как во время апрельской войны 2016 года, продлятся несколько дней, но поняли, что это не так. К сожалению, у нас было много жертв и из мобресурса», – говорит врач.
Тем не менее, врач со своим персоналом сделали все возможное, чтобы помочь всем. Он вспоминает, что в первый день войны в Талыше удар пришелся по их машине, водитель был ранен, но они продолжали оказывать помощь. Удивляется, как они остались живы.
Рассуждать нужно было здраво, другого выхода у нас не было ...
Бойцы «Белой армии» проводили бессонные ночи. Сколько жизней было спасено, во скольких очагах света не погасло благодаря врачам ...
Военный врач в те дни старался рассуждать здраво. Естественно, все хотели спастись, но врачи были бессильны. Были травмы, несовместимые с жизнью.
Сейчас Грач Арутюнян мысленно возвращается в те дни, вспоминая, как они пытались оживить тела, покрытые слоем крови:
«Был случай, когда я просто понял, что спасти невозможно, но мы сделали все, чтобы солдат жил. Счет шел на секунды, и мы смогли спасти жизнь, для меня выше этого ничего нет. Мы также поддерживали всех, чтобы они знали, что с ними все будет хорошо, скоро подоспеет помощь ».
Ночью 30 сентября в Талыше эвакуировали большое число раненых. Он помнит, что они шли вперед, но понимали, что вероятность выжить – небольшая, но шли на этот шаг во имя семьи, друзей, Родины.
Спустя месяцы после войны Грач на несколько дней приехал в Ереван, люди подходили к нему на улице и благодарили – за спасение их жизни. Даже благодарили его родителей.
Кстати, в первые дни войны врач не мог связаться с родителями, а когда все же удалось позвонить, успокаивал их, уверяя, что все нормально.
«Знаете, что для меня важно? Я никогда не слышал от них, что мне нужно вернуться домой, они просто говорили: поступай так, как считаешь нужным».
Спустя месяцы после войны молодой врач анализирует случившееся, говорит, что война не должна была стать неожиданностью, военные должны были быть готовы к этому.
Он также не понимает, почему людям преподносили неверную информацию:
«В те дни во время разговоров с семьей спрашивал, что нового, они говорили, что ситуация хорошая, у нас продвижение, но этого не было, были случаи, когда мы занимали позиции, но это происходило не всегда. Из-за дезинформации имеем то, что имеем. Покинув Матагис, мы поняли, что война продлится долго, а несколько дней спустя мы уже не верили, что все это завершится и мы вернемся домой».
Он почувствовал невыразимую боль после подписания трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года.
«После эвакуации раненых в 2 часа ночи мы вернулись на место дислоцирования. Я получил звонок из Еревана, звонил мой друг, сказал – наши земли сдали. Я чувствовал себя ужасно плохо, потерпевшим поражение и униженным, после стольких потерь – еще и потеря Родины… Но мы также понимали, что так дальше продолжать невозможно.
Мы теряли ребят, а пополнения не было. Мы были изнурены, истощены. Наша боль – бездонная, мы потеряли столько светлых молодых людей. И очень тяжело, когда теряешь Родину, когда думаешь, что сделал все для этой земли, а теперь эта земля – не твоя. Мне это причиняет ужасную боль. Когда осознаешь, что враг приходит в места, где ты жил, за которые положил жизнь. Это ужасно.
Когда проезжаю мимо Шуши и вижу их флаг, каждый раз заново испытываю эту боль, не могу описать ее словами. Как должен чувствовать себя человек, потерявший Родину?» – отмечает он.
Никогда не забуду эти глаза ...
Грач Арутюнян признается, что за всю войну он ничего не чувствовал – ни страха, ни боли, все чувства пропали, и самым печальным было то, что смерть стала для них привычной.
«Как-то привезли большое число раненых, один из врачей подошел к одному из ребят. Он смотрел нам в глаза, в его взгляде читалась мольба о жизни, но через несколько секунд он скончался. Я никогда не забуду эти глаза. Этот врач же подошел ко мне и начал рыдать.
На войне я не плакал, сдерживался, иначе бы не выдержал. Конечно, это было за счет моего здоровья», – вздыхает врач и опускает глаза, а через несколько секунд добавляет: «Знаете, сегодня я смотрю на многие вещи проще, а раньше я мог долго думать о каждой проблеме, напрягаться, почему так вышло. Теперь я говорю: важно не это, есть более глобальные проблемы, которые необходимо решить».
По его словам, важно то, что некогда сильная армянская армия должна быть оперативно восстановлена, во избежание ошибок прошлого необходимо проанализировать 44-дневную войну – выявить, какие ошибки и упущения были допущены.
«У нас была сильная армия, и пусть никто не пытается утверждать обратное. Что касается того, почему мы потерпели поражение... Мы действительно были слабее, неважно, какой ценой они всего этого добились – будь то участие наемников, участие Турции и пр.. Мы потерпели поражение и самым позорным образом…
Во время войны были организационные проблемы, где были упущения – отступление было в виде бегства, потому что люди не знали, что делать, командиры погибли, их не заменили, и люди остались одни, не зная, какие действия предпринять. Большинство пленных были захвачены врагом так, потому что ребята не знали, что эти территории больше не наши, и попадали в окружение.
Всегда задаюсь вопросом, почему наши горы сдали врагу, Кельбаджар тот же, захватить который было бы невозможно? Значит, наш народ это заслужил. Пока мы не консолидируемся, не объединимся вокруг одной идеи, у нас будут еще потери. И самое печальное, что мы потеряли Родину, а теперь теряем армянскую идентичность.
Мои корни из Сюника, живу в Ереване, но не позволю, чтобы сдавали Сюник. Я буду бороться за Сюник до последней минуты своей жизни. Я чудом остался жив, и теперь тем более буду бороться за каждую пядь земли», – говорит военный врач.
Врачи спасали жизни ценой собственной жизни ...
Грач Арутюнян считает, что нужно готовиться к следующей войне. Между тем, по его словам, ни армия, ни народ к этому не готовы.
«Я говорю, что счет сейчас 1: 1, победителем будет одержавший победу в следующем сражении. Это относительный мир, мы должны установить прочный мир, а для этого должны подготовиться. Без победы мы никогда не достигнем мира. Никогда нельзя думать, что турок может быть хорошим или сделать предложение в пользу нашей Родины. Не было этого и не будет.
И речи о каком-то коридоре быть не должно, мы должны победить и диктовать свои условия. Армию нужно восстанавливать, у нас нет времени. Если турок подходит к твоей границе, а переговоры ведет солдат, врач, сельский житель, это ненормально. Должно быть государство, служащее опорой для каждого солдата, каждого гражданина», – говорит военный врач.
Грач не женат, живет с родителями. Через несколько месяцев он должен вернуться в Ереван, чтобы продолжить учебу и работу в столице. После службы думает создать семью, решил, что у него должно быть несколько детей.
У военного врача и сегодня есть возможность учиться за границей, во время службы в Арцахе получил предложение учиться в Техасе, но отказался, думая: если такие врачи, как он, уедут, у медицинской службы возникнут серьезные проблемы.
В последние годы число абитуриентов, поступающих на военно-медицинский факультет ЕГМУ, довольно большое. Если бы не было войны, армия пополнилась бы необходимыми врачами. «Когда я отправился на службу, у нас была серьезная проблема, но в этом году у нас было бы 100-процентное пополнение, но война унесла жизни более десятка врачей», – говорит Грач Арутюнян
Желание у врача одно: чтобы по достоинству оценили участников войны. Между тем, он видит, что прославляют тех, кто этого не заслуживает: «Были люди, которые бежали, но потом выясняется, что они получили медали. Я тоже получил медаль "За отвагу", но хочу вернуть ее, потому что ее не получили достойные – те, кто видел войну, кто спасал жизни, но не удостоился какого-либо поощрения. Врачей нужно ценить, они, не прячась в укрытиях, ценой своей жизни спасали жизни. Никогда не забывайте об этом», – указывает он.
У военного врача после войны нет мечтаний, только цели, и для их достижения, по его словам, нужно работать, только тогда мы добьемся успеха.
«Я своим примером показываю всем, что мы в это трудное время не должны уезжать из Арцаха и возвращаться. В конце концов, наш народ должен понять, что равнодушие, не извлечение уроков, приведет к более тяжелым последствиям. К сожалению, это безразличие велико. Да, мы не должны постоянно горевать, мы должны жить, должны праздноваться свадьбы, дни рождения, крестины, но мы никогда не должны забывать наших ребят», – отмечает он.