Հայ պատանին հարց է ուղղել  Պուտինին՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության մասին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը  «Առաջին» ալիքի կազմակերպած  «Ուղիղ կապ 2021» հեռուստաեթերի ժամանակ պատասխանել է երկրի քաղաքացիներին հուզող հարցերին։ Ի թիվս այլ հարցերի նա նաև պատախանել է  Բալաշիխայում բնակվող 11-րդ դասարանցի Երեմ Հարությունյանի հարցին։
Պատանին մինչ հարցը հնչեցնելը, նախ ընդգծել է ՌԴ-ի դերը Արցախի հակամարտության կարգավորման հարցում, այնուհետև հետաքրքրվել, թե արդյո՞ք Մոսկվան կարող է երաշխավորել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգությունը: Ի պատասխան՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է․
«Ռուսաստանը որոշակի դեր է խաղացել այդ լուրջ ճգնաժամի կարգավորման հարցում, և ոչ ոք շահագրգռված չէ Ղարաբաղյան ճգնաժամի զարգացմամբ` ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ էլ առաևել ևս Ղարաբաղի բնակիչները։ Եթե մենք ապրենք խաղաղ ու բարեկամաբար, ապա պայմաններ կստեղծենք մարդկանց կյանքը բարելավելու համար, և  ոչ միայն անվտանգության ոլորտում: Ես նկատի ունեմ տնտեսական և սոցիալական զարգացումը, որի կարիքն Ղարաբաղում ապրող մարդիկ շատ ունեն: Անհնար է անընդհատ ապրել անհանգստության մեջ, որ զինված բախում կսկսվի, մենք դա հիանալի հասկանում ենք: Սա հասկանում  են նաև   Հայաստանի և  Ադրբեջանի ղեկավարները»,- ասել Պուտինը։
Նրա խոսքով ՝ ստեղծվել է եռակողմ խումբ, որը զբաղվում է ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված խնդիրների լուծմամբ։

Армянский юноша задал вопрос Путину о безопасности народа Арцаха
Президент России Владимир Путин в ходе телеэфира «Прямая линия 2021», организованного Первым каналом, ответил на волнующие граждан вопросы.
В числе прочих вопросов он ответил также на вопрос 11-классника из Балашихи Ерема Арутюняна. Прежде чем озвучить вопрос, подросток подчеркнул роль РФ в нагорно-карабахском вопросе, затем поинтересовался, может ли Москва гарантировать безопасность жителей Нагорного Карабаха? В ответ на вопрос президент Путин ответил:
«Да, действительно, Россия сыграла определенную роль в урегулировании этого очень серьезного кризиса, и никто не заинтересован в том, чтобы он развивался, ни Армения, ни Азербайджан, ни тем более жители Нагорного Карабаха. Если мы будем жить мирно и дружно, то мы создадим условия  для улучшения жизни людей, и не только в сфере безопасности. Я имею в виду нормальное существование семей, экономическое и социальное развитие, в чем в высшей степени нуждаются жители Карабаха. Невозможно жить в постоянной тревоге, что возобновится вооруженный конфликт, мы это очень хорошо понимаем. Это понимают также руководители Армении и Азербайджана»,- сказал Путин.
По его словам, создана трехсторонняя группа, которая занимается решением проблем, обусловленных сложившейся ситуацией.