Աշխարհում անկայունության նոր տարածաշրջան է ուրվագծվում. Թուրքիան ևս կիզակետում է
«Արդեն կանխատեսելի ապագայում կրկին աշխարհում ամենաանկայուն տարածաշրջանի վերածվելու ընդգծված միտում է արձանագրվում Աֆղանստանում։ ՆԱՏՕ-ի և ամերիկյան զորքերի դուրսբեման ֆոնին թալիբների և կառավարական ուժերի միջև ակտիվացած ռազմական բախումները հիմնականում առաջինների օգտին են։ Թալիբները վերահսկողության են ձգտում հատկապես սահմանային հատվածներում և ռազմավարական նշանակության այլ շրջաններում։
Քարտեզին նայելիս՝ պարզորոշ երևում է, որ հարավասիական այս կարևոր երկրում քաոսի հրահրումը կամ առնվազն դրան անուղղակիորեն նպաստելը նաև աշխարհաքաղաքական նշանակության նոր ծրագիր կարող է լինել՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական հիմնական դերակատարների միջև արձանագրված լարվածության դինամիկան։ Աֆղանստանում հակամարտությունն ուղիղ սպառնալիք է Իրանին, Չինաստանին, ՀԱՊԿ գոտուն։
Բացի այդ, հաշվի առնելով պատմական «Խորասան» տարածաշրջանի նշանակությունը իսլամական ծայրահեղական խմբավորումների գաղափարախոսությունում, մեծ հավանականությամբ Աֆղանստանը կարող է կրկին վերածվել ժամանակակից ջիհադիստական պայքարի առանցքային թատերաբեմի, որի դրևորումները ևս արդեն իսկ զգացնել են տալիս «Ալ-Կաիդայի» և «Իսլամական պետության» ակտիվացմամբ։
Վերոնշյալի համատեքստում, ինչն է ուշագրավ՝ ՆԱՏՕ-ի դուրս գալուց հետո էլ Աֆղանստանում մնալու և այդ երկրում ծավալվող գործընթացների վրա ազդելու հնարավորություն ունենալու լրջագույն հավակնություններ է ցուցաբերում Թուրքիան՝ այս պահին դեռևս ձգտելով ստանձնել Քաբուլի միջազգային օդանավակայանի անվտանգության ապահովումը։
Բացի այդ, հիմք ընդունելով թուրք-պակիստանյան սերտ հարաբերությունները և Իսամաբադի ազդեցության լծակները թալիբների վրա, կասկածից վեր է, որ Անկարայի ծրագրերն Աֆղանստանում շատ ավելի խորքային են՝ դարձյալ հաշվի առնելով այդ երկրի աշխարհագրական դիրքն ու նրան հարևան տարածաշրջաններում Թուրքիայի ունեցած հավակնությունները։ Ընդ որում, «Շուշիի համաձայնագրի» ստորագրումից հետո չի բացառվում Ադրբեջանի ներգրավում ևս աֆղանական գործընթացներին։
Իսկ, որ նման բազմաքայլ սցենարն (Թուրքիայի ներգրավմամբ այլ գործողություններին որոշակի նմանությամբ) Անկարայի արտաքին քաղաքականության օրակարգում է, այդ մասին իր վերջին ելույթներից մեկում բաց տեքստով ուղիղ ակնարկել է Թուրքիայի նախագահ Ռ.Թ. Էրդողանը՝ նշելով. «...Վերջին օրերին Շուշի գնացինք և այնտեղ մեր եղբայրների հետ կիսեցինք ազատագրման ուրախությունը: Այժմ նույն մոտեցմամբ այլ վայրերում նոր քայլեր անելու նախապատաստություն ենք տեսնում: Եթե Թուրքիան իր սահմաններից դուրս այսպիսի հզոր անվտանգային գոտի չկարողանա ձևավորել, մեր հայրենիքի մեջ մեզ ո՛չ հանգիստ կտան, ո՛չ էլ կթողնեն բարօր ապրել»»։

В мире вырисовывается новый регион нестабильности, Турция тоже в эпицентре
«Уже в обозримом будущем подчеркнутая тенденция вновь стать самым нестабильным регионом мира вырисовывается в Афганистане. Активировавшиеся на фоне вывода войск НАТО и США военные столкновения между талибами и правительственными силами в основном в пользу первых. Талибы добиваются контроля особенно на приграничных участках и в других стратегически важных районах.
Глядя на карту, становится ясно, что провоцирование или, как минимум, косвенное способствование хаосу в этой важной южно-азиатской стране может быть также новой программой геополитического значения, учитывая динамику напряженности между основными геополитическими акторами. Конфликт в Афганистане – прямая угроза для Ирана, Китая и зоны ответственности ОДКБ.
Кроме того, учитывая важность исторического региона Хорасан в идеологии исламских экстремистских группировок, Афганистан, с большой вероятностью, может снова превратиться в ключевую арену современной джихадистской борьбы, проявления которой уже ощущаются в активизации Аль-Каиды и Исламского государства.
В контексте вышеизложенного примечательно следующее: и после выхода НАТО серьезные амбиции остаться в Афганистане и иметь возможность влиять на разворачивающиеся в этой стране процессы демонстрирует Турция, пока еще стремясь взять на себя обеспечение безопасности международного аэропорта Кабула.
Кроме того, исходя из тесных турецко-пакистанских отношений, рычагов влияния Исламабада на талибов, выше всяких сомнений, что планы Анкары в Афганистане гораздо глубже, опять же с учетом географического положения этой страны и амбиций Турции в соседних регионах. Более того, после подписания "Шушинской декларации" не исключено участие и Азербайджана в афганских процессах.
А о том, что такой многошаговый сценарий (с некоторым сходством с другими процессами с участием Турции) – во внешнеполитической повестке Анкары, намекнул открытым текстом в одном из своих недавних выступлений президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, отмечая: "... Недавно мы ездили в Шуши, где разделили радость освобождения с нашими братьями. Теперь мы видим подготовку к новым шагам с тем же подходом в других местах. Если Турция не сможет создать такую мощную зону безопасности за пределами своих границ, нам не дадут покоя на нашей родине и не позволят нам жить в благоденствии"».