Մահացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, բեմադրիչ Մայիս Ռաֆայելյանը
Հայաստանի թատերական գործիչների միությունից հայտնում են, որ Մայիս Ռաֆայելյանի  հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա  հունիսի 2-ին, ժամը 17:00-ից Նոր-Նորքի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում (Նոր Նորքի 5-րդ զանգված):
Մայիս Ռաֆայելյանը ծնվել է 1939թ. հուլիսի 15-ին: 1964թ. ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը: Նա դասավանդել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում: Եղել է Կիրովականի դրամատիկական թատրոնի ռեժիսոր, Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնի ռեժիսոր, Արտաշատի պետական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր, նաև՝ գեղարվեստական ղեկավար:

Honored Art Worker of Armenia, theater director Mayis Rafayelyan passed away on Thursday at the age of 81, the Union of Theatrical Figures of Armenia broke the news on Facebook.
The union said the funeral service for the director will take place at St. Sarkis Church in Yerevan’s Nor Nork district on Friday, at 5pm.
Mayis Rafayelyan was born on July 15, 1939. In 1964 he graduated from the Yerevan Fine Arts and Theater Institute. From 1971 he delivered lectures at the institute.
He served as a director at the Kirovakan Drama Theater and the Yerevan Theatre of the Young Spectator. From 1971 to 1973, Rafayelyan was the chief director of the Artashat State Theater, serving as its artistic director in 1978-1979.