Նյու Ջերսիի Սենատը 1915-ի Ցեղասպանությունն ու 2020-ի պատերազմը դիտարկել է մեկ ցեղասպան քաղաքականության բաղադրիչներ. Արցախի ԱԳՆ
14:58 01/07/2021
Արցախի հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝  ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի կողմից Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման կապակցությամբ.
«ԱՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի կողմից Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի և անկախության ճանաչումը։
Նահանգի Սենատում ընդունված համապատասխան բանաձևում դատապարտվում են 1915 թվականի Ցեղասպանությունը, տասնամյակներ շարունակվող Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, 2020 թվականին Թուրքիայի, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկիչների կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմը՝ դրանք փաստորեն դիտարկելով որպես մեկ ցեղասպան քաղաքականության բաղադրիչներ։
Փաստաթուղթը հանդիսանում է բարոյականության, մարդասիրության և քաղաքական ազնվության օրինակելի դրսևորում. արժեքներ, որոնք տևական և կայուն խաղաղության կարևորագույն գրավականներն են։
Երախտագիտություն ենք հայտնում Նյու Ջերսի նահանգի հանրությանը, օրենսդիր մարմնին, Սփյուռքի կառույցներին և ամերիկահայ համայնքին՝ արդարության համար մղվող պայքարում ցուցաբերած նվիրվածության ու վճռականության համար»։

МИД Арцаха: Сенат Нью-Джерси Геноцид 1915 года и войну 2020 года рассматривает в качестве компонентов единой геноцидальной политики
15:31 01/07/2021
Министерство иностранных дел Республики Арцах приветствует признание независимости и права на самоопределение Республики Арцах  американским штатом Нью-Джерси.
«Принятой сенатом штата соответствующей резолюцией осуждается Геноцид армян 1915 года, проводимая Азербайджаном десятилетиями политика армянофобии, развязанная в 2020 году Азербайджаном, Турцией и международными террористами   широкомасштабная война против Республики Арцах, которые фактически рассматриваются в качестве компонентов единой  геноцидальной политики.
Документ является наглядным проявлением нравственности, человечности и политической честности, то есть ценностей, которые являются  важнейшим гарантом длительного и стабильного мира.
Выражаем признательность общественности, законодательному органу штата Нью-Джерси, структурам Диаспоры и армянской  общине Америки за последовательность и решимость в борьбе за справедливость»,- говорится в заявлении.