Մահացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, բեմադրիչ Մայիս Ռաֆայելյանը
Հայաստանի թատերական գործիչների միությունից հայտնում են, որ Մայիս Ռաֆայելյանի  հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա  հունիսի 2-ին, ժամը 17:00-ից Նոր-Նորքի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում (Նոր Նորքի 5-րդ զանգված):
Մայիս Ռաֆայելյանը ծնվել է 1939թ. հուլիսի 15-ին: 1964թ. ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը: Նա դասավանդել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում: Եղել է Կիրովականի դրամատիկական թատրոնի ռեժիսոր, Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնի ռեժիսոր, Արտաշատի պետական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր, նաև՝ գեղարվեստական ղեկավար:

Сегодня ушел из жизни Заслуженный деятель искусств РА, режиссер Маис Рафаелян.
Как сообщают из Союза театральных деятелей Армении, церемония панихиды по М.Рафаеляну состоится 2 июля, в 17:00, в церкви Сурб Саркис Нор-Норка.
Маис Рафаелян родился 15 июля 1939 года в с. Шахназар (ныне - село Мецаван) в Лорийской области Армении. В 1964 году окончил Ереванский художественно-театральный институт. С 1971 года преподавал там же. В 1964-1971 годах – режиссер драматического театра г. Кировакана. В 1973-1977 годах - режиссер Ереванского театра юного зрителя. В 1971 - 1973 годах - главный режиссер Арташатского государственного театра. 1978-1979 годы - художественный руководитель.