Արցախի պետնախարար. Արցախում հիմա էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խնդիրներն ավելի սուր են արտահայտված
Արցախում պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի օկուպացիայի հետևանքով ջրային շատ ակունքների նկատմամբ վերահսկողություն այժմ հայկական կողմը չունի։ Առաջացած ջրի խնդրի լուծման համար Արցախում մտածում են ջրամբարներ կառուցել։
«Զգալի ծրագրեր արդեն նախատեսված են։ Մասնավորապես նախատեսում ենք մի քանի ջրամբարներ կառուցել, որպեսզի ավելի հեշտ լինի կառավարել մեր ջրային ռեսուրսները։ Զուգահեռաբար խմելու ջրի հարցերը բոլոր համայքներում երեք տարվա ընթացքում նախատեսում ենք լուծել, որոշակի լրացուցիչ լուծումներ են տրվելու նաև Ստեփանակերտի մասով»,-ընթացող առցանց ասուլիսում հայտարարեց Ացախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ պատասխանելով «Մեդիահաբ»-ի լրագրողի հարցին։
Նրա խոսքով, իրենք կարևորում են նաև ջրի որակի հարցերը, այդ մասով հիմա լրացուցիչ ուսումնասիրություններ են իրականացվում։
«Միջոցներ են ձեռնարկվում վերահսկողության ուժեղացման, լրացուցիչ ռիսկերի նվազեցման, ջրի որակի բարձրացման ու հանրային առողջության վրա դրական անդրադառնալու ուղղությամբ։ Կարծում եմ, որոշ ժամանակ անց կկարողանանք արդեն հստակ ծրագրեր առաջարկել մեր հասարակությանը»,-ասաց նախարարը։
Արցախցի պաշտոնյան, անդրադառնալով վնասված ենթակառուցվածքներին, որոնք պատերազմի ընթացքում դիտավորվյալ թիրախավորվել էին թշնամու կողմից, ասաց՝ շատ ինտենսիվ աշխատանք է կատարվել, երբեմն նաև չերևացող։
«Հիմա արդեն կարող ենք ասել, որ գրեթե ամբողջությամբ վերականգնվել են մեր բոլոր ենթակառուցվածքները։ Միայն որոշ համայնքներում, կախված արտեզյան հորերի վերահսկողության ու մի շարք այլ փոքր խնդիրների հետ, պատերազմի հետևանքները դեռ մնում են»,-նշեց Բեգլարյանը։
Ինչ վերաբերում է էլեկտրամատակարարմանը, ապա Բեգլարյանն ասաց, քանի որ Արցախի ՀԷԿ-երի համակարգը մեծամասամբ մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, ապա համակարգի անկախության, ինքնաբավության առումով լրացուցիչ աշխատանքների կարիք կա։
«Էլեկտրամատակարարման համակարգի արդիականացման խնդիր ունենք, որը նախապատերազմյան շրջանում էլ առկա էր, բայց հիմա ավելի սուր է արտահայտված։ Այս մասով էլ ծրագրեր կան, առաջիկայում լուծումներ են տրվելու»,-ասաց նա։

Госминистр Арцаха: Проблемы электроснабжения в Арцахе сегодня выражены острее
Вследствие азербайджанской оккупации в период войны в Арцахе армянская сторона на сегодняшний день не контролирует многие истоки водных ресурсов. С целью решения возникшей в Арцахе проблемы с водой предусмотрено построить водохранилища.
«Уже предусмотрены масштабные программы. В частности, мы предусматриваем строительство нескольких водохранилищ с целью более облегченного управления нашими водными ресурсами. Параллельно мы планируем за 3 года решить проблему питьевой воды во всех общинах, будут дополнительные решения и по Степанакерту»,- в ходе пресс-конференции заявил государственный министр Арцаха Артак Бегларян, отвечая на вопрос журналиста Mediahub.
По его словам, они также подчеркивают важность вопросов качества воды, в связи с чем на сегоднашний день проводятся исследования.
«Принимаются меры по усилению контроля, снижению дополнительных рисков, повышению качества воды и позитивного влияния на общественное здоровье. Думаю, спустя некоторое время мы сможем уже предложить нашему обществу четкие программы»,- сказал министр.
Бегларян, коснувшись поврежденных инфраструктур, которые были под прямым прицелом врага во время войны, сказал, что проводится интенсивная работа, которая зачастую не видна.
«Уже сейчас можем сказать, что почти полностью восстановлены все наши инфраструктуры. Только в некоторых общинах в связи с контролем артезианских слоев почвы и прочими проблемами, последствия войны пока что остаются»,- отметил он.
Что касается электроснабжения, то Бегларян заметил, что, поскольку система гидроэлектростанций Арцаха в основном осталась под контролем Азербайджана, то существует необходимость дополнительных работ по обеспечению независимости, самодостаточности системы.
«У нас есть проблема модернизации системы электроснабжения, которая существовала еще до войны, но сегодня выражена более остро. В данном направлении также есть программы, в ближайшее время будут представлены решения»,- сказал он.