Արմեն Գևորգյան. Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործընթացը պահանջում է գիտելիք և փորձ, որոնք շատ ղեկավարներ այսօր չունեն
11:35 02/07/2021
Հայաստանի նախկին փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախկին նախարար Արմեն Գոևրոգյանը Թելեգրամի իր ալիքում անդրադարձել է ոռոգման ջրի խնդրին.
«Ոռոգման ջրի խնդրի լուծման համար ինչն է առավել կարևոր՝ ջուրը ինքնին, թե խելք՝ ջրային ռեսուրսները կառավարելու համար:  Կարծում եմ, որ ֆերմերների համար նշանակություն չունի, թե ով և ինչպես է ղեկավարում գործընթացը, նրանց համար կարևոր է ջուրը ամբողջությամբ և ժամանակին ստանալ:  Բայց ընդհանուր առմամբ երկրի համար կարևոր է, որ այս գործընթացը կառավարելի լինի, քանի որ ջրային ռեսուրսները սահմանափակ են, և դրանց հասանելիությունը հիմնականում որոշվում է ոչ թե մարդու, այլ բնության կողմից:  Պետության խնդիրն է հնարավորինս ռացիոնալ և ճիշտ կառուցել դրանց օգտագործման ողջ գործընթացը ՝ կուտակումից մինչև բաշխում:
Ջրային ռեսուրսները այսօր նաև դիվանագիտություն և միջպետական   հարաբերություններ են: Օրինակ՝ Թուրքիայի հետ սա միակ ոլորտն է, որտեղ հարաբերությունների բացակայության պայմաններում կա ոչ տեսանելի համագործակցություն:
Ի՞նչ արեց Նիկոլի կառավարությունն այս ուղղությամբ:  Ոչինչ: Երկրում չի սկսվել ոչ մի նոր ջրամբարի կամ ջրանցքի շինարարություն, չնայած երեք տարվա ընթացքում պետական   պարտքն աճել է 2 միլիարդ դոլարով:  Նախկին իշխանությունների օրոք Կոտայքում ավարտվեց Մարմարիկի ջրամբարը, սկսվեց Արարատում Վեդիի ջրամբարի կառուցումը և մշակվեց Շիրակում Կապսի ջրամբարի ծրագիրը:  Նախկինները կառուցել են մի շարք փոքր ջրամբարներ և տասնյակ կիլոմետրերով մայր ջրանցքներ են հիմնանորոգել:  Ժամանակին Համաշխարհային բանկը՝ Հայաստանում ջրանցքների կապիտալ վերանորոգման ծրագիրը ճանաչեց լավագույնը աշխարհում:
Ժամանակին Սևանա լճի մակարդակը բարձրացավ ավելի քան 2,5 մետրով, իսկ այսօր ժողովուրդին հրամցնում են Սևանի հետ կապված անհասկանալի ռեկորդներ:
Ֆերմերները ջուր չունեն, բայց նրանց ասում են, որ պետք է հնարավորինս արագ անցնեն ոռոգման նոր տեխնոլոգիաների, ինչպիսին է կաթիլային ոռոգումը:  Ճիշտ է, բայց երկու նշանակալից հանգամանք. այդ լուծումները նոր և զգալի ծախսեր են ֆերմերների համար, և երկրորդը ՝ ամեն դեպքում, նույնիսկ այդ տեխնոլոգիայի դեպքում ջուրը պետք է հոսի խողովակների մեջ:  Կաթիլային ոռոգումը հիմնականում արդյունավետ գյուղատնտեսության խնդիր է, ոչ թե ոռոգման:
Այսօր ղեկավարները պետք է առաջին հերթին մտածեն այն մասին, թե ինչպես լուծել ջրի սակավության խնդիրը, որն ամեն տարի ավելանալու է:  Եվ այս իմաստով Հայաստանում շատ ռիսկային է դառնում գյուղատնտեսությամբ զբաղվելը:
Ինչպե՞ս անել, որ գարնանային ջրերը հնարավորինս կուտակվեն մեր տարածքում և չհոսեն հարևան երկրների ջրամբարներ:  Ղեկավարները պետք է կարողանան կանխատեսել իրավիճակը ամբողջ ոռոգման սեզոնի համար, գնահատեն ռիսկերը և գտնեն առավել օպտիմալ լուծումներ: Այս գործընթացը պահանջում է գիտելիք և փորձ, որոնք շատ ղեկավարներ այսօր չունեն և, ամենայն հավանականությամբ, արդեն չեն ունենա: Դա չի լինելու, քանի որ նրանց հայտնվելու համար պարզ ցանկություն էլ չկա»։

Армен Геворкян: Процесс управления водными ресурсами требует знания и опыта, чего у многих управленцев сегодня нет
11:43 02/07/2021
Бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян в своем Телеграм-канале написал:
«Что важнее для решения проблемы с ирригационной водой - наличие самой воды или мозгов, для управления водными ресурсами. Думаю, для фермеров не имеет значения кто и как управляет процессом, им важно во время и в полном объёме получить воду. Но для страны в целом важно, чтобы этот процесс был управляемым, так как водные ресурсы - это ограниченные ресурсы и их наличие во многом определяется природой, а не человеком. Задача человека максимально рационально и правильно построить весь процесс их использования - от накопления и до распределения.
Водные ресурсы - сегодня еще и дипломатия, межгосударственные отношения. Например, с Турцией - это единственная сфера, где при отсутствии отношений, есть взаимодействие.
Что сделало правительство Никола в этом направлении? Ничего!! Не начато строительство ни одного нового водохранилища или канала в стране, хотя гос долг за три года вырос на 2 млрд долларов. При предыдущих властях достроено Мармарикское водохранилище в Котайке, начато строительство Ведийского водохранилища в Арарате и разработан план по Капскому водохранилищу в Шираке. Построено множество мелких хранилищ и капитально реконструированы десятки километров основных каналов. В свое время Всемирный Банк признал программу капитального ремонта каналов в Армении лучшей в мире!!!
В свое время уровень озера Севан вырос более чем на 2,5 метра, а сегодня народу преподносят непонятные рекорды по Севану.
У фермеров нет воды, но им говорят, что надо максимально быстро перейти к новым технологиям орошения, например, капельному. Это верно. Но два существенных момента - это новые и большие затраты для фермеров, и второе - в любом случае даже при этой технологии в трубах должна течь вода!!! Капельное орошение - это прежде всего вопрос эффективного сельского хозяйства, а не орошения. Сегодня управленцы, должны прежде всего думать о том, как решать вопрос с дефицитом воды, который с каждым годом будет усиливаться. И в этом смысле заниматься сельским хозяйством в Армении становится очень рискованно.
Как сделать так, чтобы весенние воды максимально много накапливались на нашей территории и не уходили бы в резервуары соседних стран. Управленцы должны быть в состоянии прогнозировать состояние дел на весь ирригационный сезон вперед, оценивать риски и находить максимально оптимальные решения. Этот процесс требует знание и опыт, чего у многих управленцев сегодня нет и по всей видимости уже не будет. Не будет потому, что нет простого желания, чтобы они появились».