Վարուժան Գեղամյան. Ինչպես են վերաբերվում Հայաստանին Թուրքիայում
«Թուրքիայի Քադիր Հաս համալսարանը օրերս հրատարակել է Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ իր հերթական տարեկան ուսումնասիրությունը, որի հիմքում ընկած են թուրք հասարակության շրջանում ապրիլ-մայիս ամիսներին անցկացված բավական մանրամասն հարցումները։
Զեկույցը տարողունակ է և ես օրերս ավելի մանրամասն կանդրադառնամ դրան։ Այս պահին կկիսվեմ միայն մի տվյալով։
«Ո՞ր երկրներն են վտանգ ներկայացնում Թուրքիայի համար» հարցին թուրքերի 39.4 %-ը պատասխանել է «Հայաստան»։ Մեզանից «առաջ են» միայն ԱՄՆ-ն և Իսրայելը։
Եթե համեմատենք նախորդ տարիներն անցկացված հարցումների հետ, ապա Հայաստանը թուրքերի աչքերում որպես սպառնալիք մեծացել է։
Ինչի՞ մասին է սա վկայում։
◾ Հայաստանին թուրք հասարակության մեծագույն մասը համարում է թշնամական պետություն։
◾ Հայաստանի՝ որպես սպառնալիքի ընկալման աճը հուշում է, որ Թուրքիայում Հայաստանի և հայության դեմ թուրքական պետությունը իրականացնում է համապատասխան քարոզչական աշխատանք։
◾ Թուրքիայի կողմից Հայաստանին այսօր պարտադրվող նոր նախապայմանները «խաղաղության» և հարաբերությունների կարգավորման դիմաց հիմնվելու են նաև այս հենց այս հակահայկական տրամադրությունների վրա։
Թուրքիան չի պատրաստվում Հայաստանին ընդառատ զիջումների գնալ։ Ընդհակառակը. տեսնելով, որ Հայաստանի կապիտուլիանտ իշխանությունը պատրաստակամ է կատարել ցանկացած պահանջ, առաջադրում է նորերը՝ թյուրքական միջանցքից մինչև Կարսի պայմանագրի ճանաչում։
Առաջիկայում այդ ճնշումն էլ ավելի է մեծանալու և դրան կարող է հակադրվել միայն ազգային դիմադրությունը և ազգային պետության վերականգնումը։ Հակառակ դեպքում Հայաստանի թուրքացումը՝ վիլայեթացումը անխուսափելի է։ Այս հարցումն էլ հիշեցնում է, որ նույնիսկ Հայաստանը նվաճելու պարագայում  Թուրքիան չի պատրաստվում մեզ հետ խոսել հավասարը հավասարի պես»։

Варужан Гегамян: Как в Турции относятся к Армении?
«Университет Кадыр Хас (Kadir Has) Турции недавно опубликовал свое ежегодное исследование касательно внешней политики Турции, которое основано на довольно подробных опросах среди турецкого общества, проведенных в апреле-мае.
Доклад довольно емкий, на днях остановлюсь на нем более подробно. На данный момент поделюсь только следующими данными.
На вопрос, «Какие страны представляют угрозу для Турции?», 39,4% турок ответили «Армения». Нас «опережают» только США и Израиль.
Если сравнивать с соцопросами, проведенными в предыдущие годы, то больше турок стали видеть Армению как угрозу.
О чем это свидетельствует?
◾ Весомая часть турецкого общества считает Армению вражеским государством.
◾ Рост восприятия Армении как угрозы подсказывает, что турецкое государство проводит соответствующую пропагандистскую работу в Турции против Армении и армянского народа.
◾ Навязываемые сегодня Турцией Армении новые предварительные условия в обмен на «мир» и  нормализацию отношений будут базироваться также на этих антиармянских настроениях.
Турция не собирается идти на большие уступки Армении. Наоборот. Видя, что капитулянтские власти Армении готовы выполнить любые требования, Анкара выдвигает новые – от тюркского коридора до признания Карсского договора.
В ближайшем будущем это давление еще больше усилится, и этому можно противостоять лишь  национальным сопротивлением и восстановлением национального государства. В противном случае тюркизация Армении – превращение в вилайет – неизбежны. Этот соцопрос же напоминает, что даже в случае завоевания Армении Турция не собирается говорить с нами как равный с равным».