Տիգրանակերտի դեպքում ադրբեջանցիները չգիտեն՝ մեզ ինչի մեջ մեղադրեն. Համլետ Պետրոսյան
Ադրբեջանցիները փորձում են ներկայացնել ու բոլոր լրատվականներով տարածում են, թե հայերը փորձել են հայկականացնել Փանահի կառուցած Շահբուլաղ ամրոցն ու դրա համար էլ ստեղծել են Տիգրանակերտի առասպելը, հայկական Տիգրանակերտը: Պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, Արցախի Տիգրանակերտի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը կատարյալ հիմարություն է որակում ադրբեջանական այս փորձերը:
«Բուն Տիգրանակետն իրենք լավ չեն հասկանում, նույնիսկ երևի բարդություն ունեն ներկայացնելու՝ թե ինչ ասեն: Տիգրանակերտի դեպքում իրենք չգիտեն՝ մեզ ինչի մեջ մեղադրեն: Առայժմ իրենք հստակ որևէ մոտեցում չեն ասում, ամենավերջինը՝ աղվանական Տիգրանակերտ: Ի՞նչ է նշանակում Տիգրանակերտ, եթե աղվանական է, եթե աղվանական է, ինչո՞ւ Տիգրանակերտ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Համլետ Պետրոսյանը:
Հնագետն ընդգծեց՝ հասարակ բան կա. Տիգրանակերտը կառուցված է փոքրասիական հելլենիստական ամրաշինական ամենակատարյալ չափանիշներով. «Այն չէր կարող կառուցել Արցախում, Աղվանքում ծնված մեկը, կարող էր կառուցել իմպերատորը, որն ի վիճակի էր մոբիլիզացնել փոքրասիական ճարտարապետական միտքը: Այդ հարցին ո՞նց պետք է պատասխանեն»:
Տիգրանակերտի հնագիտական արշավախմբի ղեկավարը նշեց, որ իրենք այնպիսի գյուտ են արել, որ այդքան էլ հեշտ չէ արհամարհելը, ասեն սուտ է կամ քարերը կրում, բերում ու այդտեղ են դնում: Այնտեղ հաշվել են մինչև մեկուկես տոննա քաշով 1700-ից ավելի քար.«Ո՞նց կարելի է բերել, դնել այդ քարը»:
Համլետ Պետրոսյանն ասաց, որ հետևում են ադրբեջանական հրապարակումներին, քայլերին Տիգրանակերտի հետ կապված, հիմա այդ ամեն ինչը թշնամու ձեռքում է, իսկ իրենք՝ «այսպես խեղճուկրակ, գլուխներս կախ», իր կյանքի ամբողջ գործն է եղել:
Արշավախմբի ղեկավարի խոսքով, ինքն ու իր թիմն ամեն ինչ արել են, որ այս օրը չգա:
«Եթե մեր հասարակությունը, պատասխանատուները մեր նման ջանքեր գործադրեին, այս օրը չէինք ընկնի»,- համոզմունք հայտնեց հնագետը:
Նա ասաց, որ առայժմ որևէ տեղեկություն Տիգրանակերտում որևէ աշխատանքի մասին, բացի նրանից, որ այցելում են ամրոց, հայերին մեղադրում են, որևէ այլ բան նույնիսկ ադրբեջանական ցանցերով չկա: Համլետ Պետրոսյանին թվում է, որ կլինեն աշխատանքներ ու այդ մասին հայ հանրությանը հայտնի կդառնա:
Համլետ Պետրոսյանն ու արշավախումբը 16 տարի Տիգրանակերտի հնագիտական հուշարձանում պեղումներ է իրականացրել: Նրա գնահատմամբ, այն հայկականության ամենավաղ և ամենահավաստի վկայությունն է այդ տարածքում։ 2019 թվականի պեղումներից ու բացահայտումներից հետո Panorama.am-ի հետ զրույցում նա ասել էր. «Տիգրանակերտը, ըստ էության, երևան է բերում շատ հզոր քաղաքի մի պատկեր, որը գոյատևել է մինչև 13-րդ դարի վերջերը»։

Гамлет Петросян: В случае с Тигранакертом азербайджанцы не знают, в чем нас обвинить
Азербайджанцы пытаются представить, тиражируют через все средства массовой информации, будто бы армяне пытались арменизировать крепость Шахбулаг Панах-хана, поэтому сочинили легенду об армянском Тигранакерте. Руководитель экспедиционной группы в Тигранакерте, заведующий кафедрой культурологии исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян считает полной чушью эти попытки азербайджанской стороны.
«Они плохо понимают суть Тигранакета,  у них, наверное, даже сложности с представлением, не знают, что сказать. В случае с Тигранакертом они не знают, в чем нас обвинить. Пока у них нет какого-либо четкого подхода, самый последний – “агванский Тигранакерт”. Что означает Тигранакерт, если он агванский, то почему Тигранакерт?» – сказал Гамлет Петросян в беседе с корреспондентом Panorama.am.
Археолог подчеркнул, что есть простой момент. Тигранакерт построен в соответствии с самыми совершенными стандартами эллинистических укреплений Малой Азии.
«Его не мог построить в Арцахе кто-то из уроженцев Агванка, он мог быть построен императором, который был в состоянии мобилизовать эту архитектурную мысль. Как они должны ответить на этот вопрос?» – сказал он.
Руководитель экспедиционной группы в Тигранакерте отметил, что они сделали такое открытие, которое не так-то просто проигнорировать, сказать, будто это ложь, будто камни принесли и положили туда. Там насчитали более 1700 камней весом до полутора тонн: «Как этот камень можно принести и положить?» – указал он.
Гамлет Петросян рассказал, что они следят за азербайджанскими публикациями и шагами, связанными с Тигранакертом, теперь все это в руках врага.
Назвав экспедицию в Тигранакерте делом всей свой жизни, Петросян указал, что он и его команда делали все, чтобы этот день не настал.
«Если бы наше общество, ответственные лица прилагали бы такие же усилия, мы бы не оказались в такой ситуации», – выразил уверенность археолог.
Он указал, что пока нет информации о каких-либо работах в Тигранакерте, кроме того, что они посещают крепость, обвиняя армян, ничего другого нет, даже в азербайджанских источниках. Гамлету Петросяну кажется, что работы будут, и армянская общественность об этом узнает.
Гамлет Петросян и экспедиционная группа проводили раскопки в Тигранакерте уже 16 лет. По его оценке, это самое раннее и достоверное свидетельство армянства в этой местности. В беседе с корреспондентом Panorama.am после раскопок и открытий в 2019 году он сказал : «Тигранакерт, по сути, выявляет картину очень могущественного города, просуществовавшего до конца 13 века».