«Ժողովուրդ». Փոքրաթիվ պատվաստումներ՝ օտարերկրացիներին հաշված
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Թեև ՀՀ առողջապահության նախարարությունը փորձում է ամեն ինչ անել կորոնավարակի դեմ պատվաստումների հանդեպ հասարակական հետաքրքրությունը մեծացնելու համար, սակայն Հայաստանում պատվաստումների քանակը, միևնույնն է, շարունակում է մտահոգիչ ձևով քիչ լինել: Նշենք, որ մինչև այս պահը Հայաստանում 80 հազարից ավելի մարդ է պատվաստվել, այսինքն՝ բնակչության շուրջ 2,9 տոկոսը: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը նախօրեին հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ մտահոգիչ էր համարել այս թվերը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզեց, որ այս թվերի և հաշվարկի մեջ այլ իրականություն է թաքնված: Բանն այն է, որ իրականում Հայաստանի բնակչության 2.9 տոկոսը չէ, որ պատվաստվել է, ինչպես փորձում են ցույց տալ պատկան մարմինները: Բանն այն է, որ պատվաստվողների մեջ մեծ թիվ են կազմում օտարերկրացիները, որոնք, գտնվելով Հայաստանում, պատվաստվել են, և Առողջապահության նախարարությունը այդ թիվն էլ է ներկայացնում 80 հազար պատվաստված մարդկանց մեջ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը դիմեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Հռիփսիմե Խաչատրյանին՝ խնդրելով տրամադրել տվյալներ, թե պատվաստվածների մեջ քանիսն են օտարերկրացիները: Վերջինս վստահեցրեց, թե նման առանձին վիճակագրություն իրենք չունեն: Նկատենք՝ պատվաստումներն արվում են անձնագրային տվյալներով, և անհնար է չպարզել՝ պատվաստվողը ինչ ազգություն կամ քաղաքացիություն ունի:
Իրականում, այո, պատվաստումներ են արվել մեծ թվով օտարերկրացիների: Ստացվում է, որ օտարերկրացիները ՀՀ պետբյուջեի հաշվին անվճար պատվաստումներ են ստանում ու վերադառնում իրենց երկրներ, իսկ ՀՀ քաղաքացիներն այնքան էլ հակված չեն պատվաստվել: Պատվաստանյութերը թերևս կարճ ժամկետ ունեն և արագ սպառման անհրաժեշտություն»։

«Жоховурд»: Среди вакцинированных от коронавируса большое число составляют иностранцы
Несмотря на то, что министерство здравоохранения пытается сделать все, чтобы повысить в обществе интерес к вакцинации, однако в Армении число прививок продолжает оставаться небольшим, пишет газета «Жоховурд». Отметим, что до сих пор прививки против COVID-19 получили более 80 человек, то есть около 2.9%. И.о. премьер-министра на созванном позавчера совещании назвал эти цифры тревожными.
Издание выяснило, что в этих цифрах и расчетах скрывается другая реальность. Дело в том, что в действительности прививки сделали не 2.9% населения Армении, как пытаются представить надлежащие органы. Среди вакцинированных большое число составляют иностранцы, которые, находясь в Армении, получили прививки против COVID-19, и министерство здравоохранения включило их число в 80 тысяч вакцинированных граждан.
Газета «Жоховурд» обратилась к пресс-секретарю министерства здравоохранения Рипсиме Хачатрян, с просьбой предоставить данные о том, сколько иностранцев получили прививки против COVID-19. Она заверила, что отдельной статистики у них нет. Отметим, что вакцинация проводится по паспортным данным и невозможно не знать, какое гражданство или национальность имеет вакцинированный.
«В действительности, большое число иностранцев получили прививки против COVID-19. Получается, что иностранцы за счет государственного бюджета Армении бесплатно проходят вакцинацию и возвращаются в свои страны, а граждане Армении не очень склонны вакцинироваться. Вакцины имеют ограниченный срок годности и должны использоваться до истечения этого срока», - пишет газета.