Վարդևանյան. Այս ընտրությունների վերաբերյալ սահմանադրական արդարադատության մոդելը լինելու է աննախադեպ
««Հայաստան» դաշինքը Սահմանադրական դատարան է մուտքագրել դիմում ԿԸՀ հունիսի 27-ի որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով»,- ընթացող ճեպազրույցում հայտարարեց «Հայաստան» դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը՝ մանրամասնելով, այսինքն, վիճարկել են ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ընդունված որոշման սահմանադրականությունը, օրինականությունը, փաստական հանգամանքները։
Նրա խոսքով, դիմումը բավականին ծավալուն է, կցված են ապացույցներ, այդ թվում նաև կրիչներով։ ՍԴ-ն դաշինքի դիմումը քննարկման առարկա է դարձնելու թե քանակական խախտումների իմաստով, որոնք վերաբերում են քվեարկության օրվա ընթացքում տեղի ունեցած խնդիրներին և որոնց վերաբերյալ տվյալներ են ներկայացրել տարբեր տեղամասերից։ Դիմումը քննության առարկա է դառնալու նաև որակական առումով։
«Սա վերաբերելու է այն խումբ հարցերին, որոնք վերաբերում են ապրիլի 25-ից արձանագրված խնդիրներին։ Դիմումում ներկայացված են 12 խումբ խնդիրներ, կից փաստաթղթեր, դրանց մանրամասն հիմնավորումներ»,- ասաց դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչն ու արձանագրեց՝ առաջին անգամ է, որ «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքով ՍԴ-ում ընտրությունների վերաբերյալ վեճը քննության առարկա է դառնալու, քանի որ օրենքն ընդունվել է 2018 թվականին։
Վարդևանյանի խոսքով, ՍԴ աշխատակազմը պատրաստակամ ու պատշաճ կերպով արձագանքում է նոր օրենքով կարգավորումների վերաբերյալ եղած հարցերին։
Նրա կարծիքով, այս ընտրությունների վերաբերյալ սահմանադրական արդարադատության մոդելը լինելու է աննախադեպ։
«Ըստ առկա տեղեկությունների, Սահմանադրական դատարանում ընտրությունների արդյունքները վիճարկում են մի քանի ուժեր։ Ես նման ծավալով սահմանադրական արդարադատության առարկա չեմ հիշում»,- ասաց նա։

Armenia bloc member: Model of constitutional justice for June 20 elections will be unprecedented
The Armenia bloc has filed an appeal to the Constitutional Court to overturn the June 27 decision of the Central Electoral Commission (CEC) on the official results of the June 20 snap parliamentary elections, Aram Vardevanyan, a senior member of the bloc, said on Friday.
Speaking at a news conference, he said the bloc has challenged the constitutionality, legality and factual circumstances of the CEC decision.
Vardevanyan said the application is quite extensive and includes evidence, including electronic media. The Constitutional Court will make the application of the bloc a subject of discussion both in terms of quantitative violations, which refer to the offences that were committed during the voting day and about which data were presented from different polling stations, and in terms of quality.
"It covers the group of issues concerning the irregularities registered since April 25. The application outlines 12 groups of issues, documents with detailed substantiations are attached,” Vardevanyan said, adding the election appeal will be considered by the Constitutional Court under the law “On the Constitutional Court” for the first time, since the law was adopted in 2018.
According to the Armenia bloc member, the staff of the Constitutional Court readily and properly responds to the questions regarding the provisions by the new law.
He claims the model of constitutional justice for the snap elections will be unprecedented.
"According to the available information, several political forces are challenging the election results in the Constitutional Court. I do not remember such an extensive subject of constitutional justice," Vardevanyan said.