Վարդևանյան. Այս ընտրությունների վերաբերյալ սահմանադրական արդարադատության մոդելը լինելու է աննախադեպ
««Հայաստան» դաշինքը Սահմանադրական դատարան է մուտքագրել դիմում ԿԸՀ հունիսի 27-ի որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով»,- ընթացող ճեպազրույցում հայտարարեց «Հայաստան» դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը՝ մանրամասնելով, այսինքն, վիճարկել են ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ընդունված որոշման սահմանադրականությունը, օրինականությունը, փաստական հանգամանքները։
Նրա խոսքով, դիմումը բավականին ծավալուն է, կցված են ապացույցներ, այդ թվում նաև կրիչներով։ ՍԴ-ն դաշինքի դիմումը քննարկման առարկա է դարձնելու թե քանակական խախտումների իմաստով, որոնք վերաբերում են քվեարկության օրվա ընթացքում տեղի ունեցած խնդիրներին և որոնց վերաբերյալ տվյալներ են ներկայացրել տարբեր տեղամասերից։ Դիմումը քննության առարկա է դառնալու նաև որակական առումով։
«Սա վերաբերելու է այն խումբ հարցերին, որոնք վերաբերում են ապրիլի 25-ից արձանագրված խնդիրներին։ Դիմումում ներկայացված են 12 խումբ խնդիրներ, կից փաստաթղթեր, դրանց մանրամասն հիմնավորումներ»,- ասաց դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչն ու արձանագրեց՝ առաջին անգամ է, որ «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքով ՍԴ-ում ընտրությունների վերաբերյալ վեճը քննության առարկա է դառնալու, քանի որ օրենքն ընդունվել է 2018 թվականին։
Վարդևանյանի խոսքով, ՍԴ աշխատակազմը պատրաստակամ ու պատշաճ կերպով արձագանքում է նոր օրենքով կարգավորումների վերաբերյալ եղած հարցերին։
Նրա կարծիքով, այս ընտրությունների վերաբերյալ սահմանադրական արդարադատության մոդելը լինելու է աննախադեպ։
«Ըստ առկա տեղեկությունների, Սահմանադրական դատարանում ընտրությունների արդյունքները վիճարկում են մի քանի ուժեր։ Ես նման ծավալով սահմանադրական արդարադատության առարկա չեմ հիշում»,- ասաց նա։

Вардеванян: Модель конституционного правосудия по этим выборам будет беспрецедентной
«Альянс «Армения» направил в Конституционный суд заявление с требованием признания недействительным решение ЦИК от 27 июня»,- в ходе брифинга заявил официальный представитель альянса «Армения» Арам Вардеванян, добавив, что они обжаловали конституционность, доказательные обстоятельства решения о результатах выборов.
По его словам, заявление достаточно объёмное, к нему приложены доказательства, в том числе, на электронных носителях. КС сделает заявление альянса предметом обсуждения и в плане количественных нарушений, касающихся зарегистрированных проблем в день голосования, по которым представлены данные из разных избирательных участков, и в качественном плане.
«Это касается той группы вопросов, которые связаны с проблемами, зарегистрированными после 25 апреля. В завлении представлено 12 групп проблемм, приложены документы с детальным обоснованием»,- сказал представитель альянса и отметил, что впервые спор по выборам станет предметом рассмотрения в КС конституционным законом «О Конституционном суде», поскольку закон принят в 2018 году.
По словам Вардеваняна, аппарат КС с готовностью и на должном уровне реагирует на вопросы, связанные с поправками нового закона. По его мнению, модель конституционного правосудия по этим выборам будет беспрецедентной.
«Согласно имеющимся сведениям, результаты выборов к Конституционном суде обжалуют несколько сил. Я не помню предмета конституционного правосудия в таком объёме»,- сказал он.