Լուկաշենկոն հայտարարել է Բելառուսում իրականացված լայնածավալ հատուկ գործողության մասին
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտնել է լայնածավալ հակաահաբեկչական գործողության մասին, որն իրականացրել են հատուկ ծառայությունները և անվտանգության ուժերը, ինչպես նաև խոսել է դրանց արդյունքում Գերմանիայի ղեկավարությանն ուղղված պահանջների մասին: Լուրը հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Այսօր մենք ավարտել ենք լայնածավալ հակաահաբեկչական գործողությունները: Մեզ թվում էր, թե նրանք տնտեսապես կխեղդեն մեզ, բայց ոչ: Ավելի մեծ թափով շարունակկվում է ահաբեկչության ծավալումը  երկրի ներսում՝ մարդկանց ու օբյեկտների դեմ: Մոտ ժամանակներս մենք այդ մասին կասենք»,- Անկախության պալատում պարգևների հանձնման ժամանակ խոստացել է Լուկաշենկոն: Նրա խոսքերը մեջբերում է BelTA պետական գործակալությունը:
Նա հայտնել է, որ հակահետախուզական գործողության ավարտից հետո իրենք այլևս պահանջներ չեն ներկայացնի Գերմանիայի ինչ-որ արտաքին գործերի նախարար Հեյկո Մաասի, այլ այն կներկայացնեն հենց կանցլերին և գերմանական ղեկավարության որոշ այլ ներկայացուցիչներին:

Лукашенко объявил о проведенной в Белоруссии масштабной антитеррористической спецоперации
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил о масштабной операции, которую завершили белорусские спецслужбы и силовики, и о возникших в связи с этим претензиях к руководству Германии, пишет Interfax.
"Сегодня заканчивали в стране масштабную антитеррористическую операцию. Нам казалось, что они экономически будут нас душить. Нет. Продолжается в более масштабных размерах террор внутри страны против людей и объектов. В ближайшее время мы об этом скажем", - пообещал Лукашенко в пятницу на церемонии вручения государственных наград во Дворце Независимости.
Он добавил, что "после сегодняшнего окончания мероприятий по линии контрразведки мы уже не какому-то Хайко Маасу, министру иностранных дел Германии, предъявим претензии, но к самому канцлеру и кое-кому из руководства Германии".