Ռուս սակրավորները պայթուցիկներից ամբողջությամբ մաքրում են Մարտունու շրջանի բնակավայրերը և դաշտերը
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական ականազերծման ինժեներասակրավորական ստորաբաժանումները շարունակում են Արցախի տարածքը մաքրել ականներից և պայթուցիկ առարկաներից:Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Վերջին օրերին ռուս զինծառայողները Մարտունու շրջանի բնակավայրերում և գյուղատնտեսական նշանակության հողերում պայթուցիկ առարկաներ և չպայթած զինամթերք են որոնել:
«Այսօր մեր խնդիրն է պայթուցիկներից ամբողջությամբ մաքրել Մարտունու շրջանի բնակավայրերը: Մենք օրական ականազերծում ենք ավելի քան մեկ հեկտար հող և շարունակում ենք մեր աշխատանքը»,- ասում է ականազերծման մարդասիրական խմբի զինծառայող Ալեքսեյ Վոյտիցևը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ աշխատանքի ընթացքում ռուս սակրավորները հայտնաբերված զինամթերքն ու պայթուցիկ առարկաները տեղափոխում են հատուկ սարքավորված «Բալիջա» պոլիգոն՝ հետագա ոչնչացման համար:
Բացի այդ, մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանումն արձագանքում է վարչական շրջանների դիմումներին, երբ տեղի բնակիչները պայթուցիկ առարկաներ են գտնում:
Արոտավայրում տեղի բնակիչներից մեկը գտել էր տեղափոխման ոչ ենթակա պայթուցիկ առարկա: Ռուս սակրավորներն անմիջապես գնացել են այդ վայրը և հայտնաբերված արկը ստուգելուց ու դասակարգելուց հետո որոշում են կայացրել այն ոչնչացնել տեղում:
«Այսօր մենք արոտավայրերից մեկում պայթունավտանգ օբյեկտ հայտնաբերելու մասին դիմում ստացանք: Տեղ հասնելուն պես՝ պարզեցինք, որ այն արգելվում է տեղափոխել, ուստի որոշվել է այն վերացնել տեղում պայթուցիկի լիցքի միջոցով»,-ասել է մարդասիրական ականազերծման խմբի ներկայացուցիչ Սերգեյ Խարիտոնովը:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թ.-ի նոյեմբերի 23-ից մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2,157 հա տարածք, ավելի քան 650 կիլոմետր ճանապարհ, 1892 շենք, ներառյալ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25,640 պայթուցիկ առարկա:

Российские саперы продолжают отчистку местности от взрывоопасных предметов в Мартунинском районе Арцаха
11:22 02/07/2021
Инженерно-саперные подразделения гуманитарного разминирования российского миротворческого контингента продолжают очистку территории Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) от минной опасности и взрывоопасных предметов.
Как сообщается на сайте МО РФ, в настоящее время российские военнослужащие проводят работы по поиску взрывоопасных предметов и неразорвавшихся боеприпасов на территории населенных пунктов и сельскохозяйственных полях в Мартунинском районе.
«Сегодня наша задача — это сплошная очистка местности от ВОП в населенных пунктах Мартунинского района. В день мы проходим более одного гектара земли и продолжаем наши работы.», - сообщил военнослужащий группы гуманитарного разминирования Алексей Войтицев.
В ходе выполнения работ российские саперы обнаруженные боеприпасы и взрывоопасные предметы вывозят на специально оборудованный полигон Баллыджа для последующего уничтожения.
Помимо этого, подразделение гуманитарного разминирования выезжает по заявкам администраций районов при обнаружении взрывоопасных предметов местными жителями.
Так на пастбище для домашнего скота одним из местных жителей был обнаружен не извлекаемый взрывоопасный предмет. Российские саперы незамедлительно выехали на место, где после осмотра и классификации обнаруженного предмета было принято решение уничтожить на месте.
«Сегодня поступила заявка об обнаружении на одном из пастбищ взрывоопасного предмета. Прибыв на место, идентифицировав этот предмет было установлено что переносить, транспортировать данный ВОП запрещено, поэтому принято решение уничтожить данный ВОП на месте накладным зарядом», - сообщил представитель группы гуманитарного разминирования Сергей Харитонов.
Всего с 23 ноября 2020 года от неразорвавшихся боеприпасов военнослужащими подразделения гуманитарного разминирования очищено 2157 гектара территории, более 650 километров дорог, 1892 зданий, в том числе 30 социально значимых объектов, обнаружено и обезврежено 25640 взрывоопасных предметов.