ԱՄՆ Կոնգրեսի հատկացումների հանձնաժողովը կքննարկի Հայաստանին 50 միլիոն դոլարի օգնության առաջարկը
Հունիսի վերջին արտաքին հատկացումների ենթահանձնաժողովը հավանություն է տվել արտաքին օգնության մասին օրինագծին, ուր տեղ է գտել Հայաստանի մասին դրույթը։ Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովն այսօր կքննարկի 2022 թվականի ֆինանսական տարում արտաքին հատկացումների և օգնության մասին օրինագիծը: Հունիսի 25-ին արտաքին հատկացումների ենթահանձնաժողովը իր հավանություն է տվել օրենքի նախագծին, ուր անդրադարձ կա նաև Հայաստանին առնչվող հարցերին: Օրինագիծն առաջարկում է առնվազն 50 մլն դոլարի օգնություն տրամադրել Հայաստանին տնտեսական և մասնավոր հատվածի զարգացման, էներգետիկ անկախության, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և այլ նպատակներով:
Օրինագծում տեղ է գտել նաև Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ծրագրի մասին դրույթը, ըստ որի՝ առաջարկվում է առնվազն 2 մլն դոլար տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման համար։ Բացի այդ, փաստաթղթում վերահաստատվում է 907 բանաձևի կարևորությունը, որը սահմանափակում է ԱՄՆ կառավարության օգնությունն Ադբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով։ Ըստ օրինագծի՝ հանձնաժողովն իր մտահոգությունն է հայտնում Հայաստանի համեմատ Ադրբեջանին տրամադրված ռազմական օգնության անհամապատասխանության վերաբերյալ, որը հնարավոր է դարձել պետքարտուղարի կողմից Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ բանաձևից հրաժարվելու միջոցով, ներառյալ պետքարտուղարի՝ այս տարվա ապրիլի 23-ին ստորագրած վերջին շրջանցումը: Հանձնաժողովը ուշադրություն է հրավիրում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական հավասարակշռության և ռազմական օգնության նման անհամաչափության դիվանագիտական հետևանքների վրա՝ կոչ անելով պետքարտուղարին հաշվի առնել այս հանգամանքները 2022 թ. ֆինանսական տարում 907-րդ բանաձևից հրաժարվելու վերաբերյալ ցանկացած որոշման ընդունման ժամանակ:
Փաստաթղթում նշված է նաև, որ հանձնաժողովը խրախուսում է ԱՄՆ պետքարտուղարությանը խորհրդակցել Թուրքիայում տեղական շահագրգիռ կողմերի հետ, ներառյալ քաղաքացիական հասարակության խմբերի, երիտասարդության, լրատվամիջոցների և կանանց իրավունքների պաշտպանության շրջանակների՝ ուսումնասիրելու համար, թե ինչպես է հնարավոր մեղմացնել բևեռացումը և նահանջը ժողովրդավարական արժեքներից Թուրքիայում:
Օրինագծի քննարկումը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հարցերով հանձնաժողովում նախատեսված է այսօր հուլիսի 1-ին օրվա երկրորդ կեսին:

US House Appropriations Subcommittee recommends increased funding  for Armenia and Artsakh
In the Bill and Report released this week, the Fiscal Year 2022 State, Foreign Operations, and Related Programs Appropriations legislation recommends not less than $50 million "for Armenia for economic development, private sector productivity, energy independence, democracy and the rule of law, and other purposes," the Armenian Assembly of America reported.  In addition, the report language also calls for "not less than $2,000,000 for demining activities in Nagorno-Karabakh."
With the Subcommittee having considered the draft Bill on Monday, June 25, 2021, the full committee is poised to "mark-up" the legislation tomorrow, July 1, 2021.
The Bill also restates Section 907 of the FREEDOM Support Act, in addition to prohibiting the sale of defense articles to the Turkish Presidential Protection Directorate. The report language also reiterates the Assembly’s concerns about the military disparity in U.S. assistance to Armenia and Azerbaijan: "The Committee is concerned by disparity in military assistance provided to Azerbaijan in comparison to Armenia that is enabled by the annual waiver of Section 907 of the Freedom Support Act by the Secretary of State, including the most recent waiver signed by the Secretary on April 23, 2021. The Committee directs the military balance between Azerbaijan and Armenia and the diplomatic consequences of such disparity in military assistance be considered by the Secretary in any decision with respect to the renewal of the Section 907 waiver during fiscal year 2022." The Assembly welcomes this language, which serves as a rebuke to Azerbaijan whose autocratic leader is denying the existence of Nagorno-Karabakh. The Assembly also thanks Subcommittee Chairwoman Barbara Lee (D-CA) for raising Section 907 during a recent hearing with Secretary of State Antony Blinken, who subsequently indicated that the Administration will continue to closely review the waiver.