ԱՄՆ Կոնգրեսի հատկացումների հանձնաժողովը կքննարկի Հայաստանին 50 միլիոն դոլարի օգնության առաջարկը
Հունիսի վերջին արտաքին հատկացումների ենթահանձնաժողովը հավանություն է տվել արտաքին օգնության մասին օրինագծին, ուր տեղ է գտել Հայաստանի մասին դրույթը։ Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովն այսօր կքննարկի 2022 թվականի ֆինանսական տարում արտաքին հատկացումների և օգնության մասին օրինագիծը: Հունիսի 25-ին արտաքին հատկացումների ենթահանձնաժողովը իր հավանություն է տվել օրենքի նախագծին, ուր անդրադարձ կա նաև Հայաստանին առնչվող հարցերին: Օրինագիծն առաջարկում է առնվազն 50 մլն դոլարի օգնություն տրամադրել Հայաստանին տնտեսական և մասնավոր հատվածի զարգացման, էներգետիկ անկախության, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և այլ նպատակներով:
Օրինագծում տեղ է գտել նաև Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման ծրագրի մասին դրույթը, ըստ որի՝ առաջարկվում է առնվազն 2 մլն դոլար տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման համար։ Բացի այդ, փաստաթղթում վերահաստատվում է 907 բանաձևի կարևորությունը, որը սահմանափակում է ԱՄՆ կառավարության օգնությունն Ադբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով։ Ըստ օրինագծի՝ հանձնաժողովն իր մտահոգությունն է հայտնում Հայաստանի համեմատ Ադրբեջանին տրամադրված ռազմական օգնության անհամապատասխանության վերաբերյալ, որը հնարավոր է դարձել պետքարտուղարի կողմից Ազատության աջակցության մասին օրենքի 907-րդ բանաձևից հրաժարվելու միջոցով, ներառյալ պետքարտուղարի՝ այս տարվա ապրիլի 23-ին ստորագրած վերջին շրջանցումը: Հանձնաժողովը ուշադրություն է հրավիրում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական հավասարակշռության և ռազմական օգնության նման անհամաչափության դիվանագիտական հետևանքների վրա՝ կոչ անելով պետքարտուղարին հաշվի առնել այս հանգամանքները 2022 թ. ֆինանսական տարում 907-րդ բանաձևից հրաժարվելու վերաբերյալ ցանկացած որոշման ընդունման ժամանակ:
Փաստաթղթում նշված է նաև, որ հանձնաժողովը խրախուսում է ԱՄՆ պետքարտուղարությանը խորհրդակցել Թուրքիայում տեղական շահագրգիռ կողմերի հետ, ներառյալ քաղաքացիական հասարակության խմբերի, երիտասարդության, լրատվամիջոցների և կանանց իրավունքների պաշտպանության շրջանակների՝ ուսումնասիրելու համար, թե ինչպես է հնարավոր մեղմացնել բևեռացումը և նահանջը ժողովրդավարական արժեքներից Թուրքիայում:
Օրինագծի քննարկումը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հարցերով հանձնաժողովում նախատեսված է այսօր հուլիսի 1-ին օրվա երկրորդ կեսին:

Комитет по ассигнованиям Конгресса США обсудит предложение о выделении Армении $ 50 млн
Подкомитет по государственным и иностранным операциям Комитета по ассигнованиям Палаты представителей Конгресса США в конце июня одобрил законопроект о внешней помощи в 2022 финансовом году, который включает и положение по Армении. Об этом сообщает «Голос Америки».
Комитет по ассигнованиям Палаты представителей Конгресса США 1 июля обсудит законопроект о внешних ассигнованиях и помощи в 2022 финансовом году. 25 июня Подкомитет одобрил законопроект, который включает и положение по Армении. Законопроектом предлагается предоставить Армении помощь в размере не менее 50 миллионов долларов – для развития экономики, частного сектора, энергетической независимости, демократии, верховенства закона и в других целях.
В законопроект также включено положение о программе разминирования в Республике Арцах (НКр), согласно которому предлагается выделить на разминирование не менее 2 миллионов долларов. Кроме того, в документе вновь подтверждается важность 907-ой поправки, которая ограничивает помощь правительства США Азербайджану в связи с нагорно-карабахским конфликтом.
Согласно законопроекту, Комитет выражает свою обеспокоенность в связи с несоответствием размеров военной помощи Азербайджану – по сравнению с Арменией, что стало возможным из-за продления госсекретарем приостановления действия 907-й поправки к Акту о поддержке свободы, включая последний обход поправки, подписанный госсекретарем 23 апреля сего года.
Комитет обращает внимание на дипломатические последствия такого дисбаланса в военном равновесии между Азербайджаном и Арменией и военной помощью, призывая госсекретаря принять эти обстоятельства во внимание в 2022 финансовом оду – при принятии любого решения об отмене 907-й поправки .
В документе указано также, что Комитет призывает Госдеп США проконсультироваться с местными заинтересованными сторонами в Турции, включая группы гражданского общества, молодежь, СМИ и круги по защите прав женщин, чтобы изучить, как смягчить поляризацию и отход от демократических ценностей в Турции.
Обсуждение законопроекта в Комитете по ассигнованиям Палаты представителей Конгресса США запланировано на вторую половину дня 1 июля.