Չարչյանին համարում եմ հետընտրական Հայաստանի առաջին քաղկալանավորը․ Անդրանիկ Թևանյան
Չարչյանին համարում եմ հետընտրական Հայաստանի առաջին հետապնդյալն ու քաղկալանավորը։ Վերաքննիչ դատարանի մոտ, որտեղ տեղի է ունենում Արմեն Չարչյանի գործով պաշտպանական կողմի ներկայացված վերաքննիչ բողոքի քննությունը, լրագրողներին ասաց «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, քաղաքագետ Անդրանիկ Թևանյանը:
«Այս իշխանությունը Արմեն Չարչյանին նախ և առաջ որպես կայացած մարդ է հետապնդում։ Չեմ զարմանում, քանի որ իրենցից այլ բան չէի սպասում, պարզապես փաստն եմ արձանագրում։ Ինքս մասնակում եմ այս պրոցեսին որպես քաղաքացի, որ իմանան կան մարդիկ, որոնք չեն թույլ տա՝ ով ինչ ցանկանա այն էլ անի»,- ասաց Թևանյանը։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ այս իշխանությունը պայքարում է այն մարդկանց դեմ, որոնք կոնկրետ մարդկանց օգուտ են տալիս՝ բժշկում են, առողջապահական խնդիրներ են լուծում։ Այս համատեքստում նա հիշեցրեց հայտնի վիրաբույժ Արտավազդ Սահակյանի մասին երեկ համացանցում շրջանառվող լուրը՝ առ այն , որ նրան ստիպել են լքել կլինիկան։
«Փաստորեն Հայաստանում ապագա կա, բայց առանց բժիշկների»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, քաղաքագետը համոզմունք հայտնեց, որ ընտրությունները կեղծ էին։
«Այս իշխանությունը, որը վերարտադրվեց, լեգիտիմ չէ, քաղաքական ընտրությունները կեղծված են։ Թե որքանով է դա փաստարկված, կտեսնենք Սահմանադրական դատարանում»,- հայտարարեց Թևանյանն ու հավելեց․
«Ես տեսնում եմ Հայաստանում քաղաքական փոփոխությունների անհրաժեշտություն։ Ընտրությունների միջոցով իհարկե ռոմանտիզմ էր։ Բայց ամեն դեպքում դրանք գործիքակազմեր են, որոնք հետագայում էլ պետք է կիրառվեն։ Այսինքն՝ մենք պետք է հասնենք այս իրավիճակի փոփոխության, այլապես խնդիրները շատ ավելի կխորանան»։

Считаю Чарчяна первым политзаключенным поствыборной Армении – Андраник Теванян
«Я считаю Чарчяна первым преследуемым по политическим мотивам и первым политзаключенным поствыборной Армении»,- у здания Апелляционного суда, где сейчас проходит рассмотрение апелляционной жалобы стороны защиты по делу Армена Чарчяна, журналистам сказал руководитель исследовательского центра «Политэкономия», политолог Андраник Теванян.
«Эта власть преследует Армена Чарчяна прежде всего как состоявшегося человека. Я не удивлен, поскольку от них другого и не ожидал, просто констатирую факт. Сам лично участвую в этом процессе как гражданин, чтобы они знали, что есть люди, которые не позволят, чтобы кто что хотел, то и делал»,- сказал Теванян.
По словам политолога, эта власть борется против тех, кто конкретно помогает людям: лечит, решает здравоохранительные вопросы. В данном контексте он также напомнил о слухах, появившихся накануне в сети о том, что известного хирурга Артавазда Саакяна заставили покинуть клинику.
«Фактически, в Армении будущее есть, но без врачей»,- сказал он.
Коснувшись внеочередных парламентских выборов, политолог выразил убеждение, что они были сфальсифицированы.
«Эта власть нелегитимна, политические выборы сфальсифицированы. Насколько это аргументировано, увидим в Конституционном суде»,- сказал Теванян и добавил: «Я вижу необходимость политических изменений в Армении. Путем выборов, это, конечно, романтизм. Но в любом случае, это интрументарий, который должен применяться и в дальнейшем. То есть, мы должны дойти до изменения этой ситуации, иначе проблемы еще более углубятся».