ԱՀԿ-ն հայտարարել է կորոնավիրուսի համաճարակի շատ վտանգավոր փուլի մասին
Դելտայի շտամի պատճառով աշխարհը գտնվում է կորոնավիրուսային համաճարակի զարգացման շատ վտանգավոր փուլում: Ճեպազրույցում ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյսուսի արած հայտարարությունը ներկայացնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
Պաշտոնյան նշել է, որ այս շտամն արդեն հայտնաբերվել է առնվազն 98 պետությունում: Գեբրեյսուսը շեշտել է, որ վարակի այդ տեսակը շատ վտանգավոր է և շարունակում է մուտացիայի ենթարկվել:
«Դելտայի նման ավելի վիրուսային մուտացիայի հետ, որը շատ երկրներում արագորեն դառնում է գերակշռող շտամ, մենք գտնվում ենք այս համաճարակի շատ վտանգավոր շրջանում»,- ասել է ԱՀԿ ղեկավարը:
Նա ավելացրել է, որ առողջապահական համակարգը պետք է վերահսկի կորոնավիրուսի նոր մուտացիաները և անընդհատ հարմարվի դրանց:
ԱՀԿ գլխավոր տնօրենը նշել է, որ կարևոր է վարակի հետազոտումը, վաղ հայտնաբերումը, վարակվածների մեկուսացումը և բուժումը, ինչպես նաև նշել է բոլոր կանխարգելիչ միջոցները պահպանելու անհրաժեշտությունը` դիմակներ կրելը, սոցիալական հեռավորությունը պահպանելը և տարածքներն օդափոխելը:

WHO says world in a ‘very dangerous period’ with delta COVID-19 variant
The head of the World Health Organization says the world is in “a very dangerous period” of the COVID-19 pandemic, noting the more contagious delta variant is identified in nearly 100 countries, The Associated Press reported.
At a press briefing on Friday, Tedros Adhanom Ghebreyesus said the delta variant, first found in India, is continuing to evolve and mutate, and it is becoming the predominant COVID-19 virus in many countries.
“I have already urged leaders across the world to ensure that by this time next year, 70% of all people in every country are vaccinated,” he said, adding that would effectively end the acute phase of the pandemic.
He noted 3 billion doses of vaccine have already been distributed and, “it’s within the collective power of a few countries to step up and ensure that vaccines are shared.”
Of the vaccine doses given globally, fewer than 2% have been in poorer countries. Although rich countries including Britain, the U.S., France and Canada have pledged to donate 1 billion COVID-19 vaccines, WHO estimates 11 billion doses are needed to immunize the world.