Իրանի իշխանությունները երկրի բնակիչներին կոչ են արել ավելի քիչ էլեկտրաէներգիա ծախսել
Իրանի էներգետիկայի նախարարությունը էլեկտրակայանի վերջին խափանումներից հետո իրանցիներին կոչ է արել կրճատել էլեկտրաէներգիայի սպառումը:«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդել է Իրաքյան  քրդստանի Rudaw լրատվական ծառայությունը:
«Երեկ էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը հասավ 65,9 հազար ՄՎտ-ի, ինչը նախկինում չէր արձանագրվել, բայց հաշվի առնելով ջերմաստիճանի առաջիկա բարձրացումը, հավանական է, որ այդ ցուցանիշը կարող է գերազանցել 66 հազար Մվտ-ը»,-նախարարության մամուլի քարտուղար Մոստաֆու Ռաջաբիի խոսքերը մեջբերում է Rudaw- ը:
Նա նշել է, որ նախորդ տարվանից երկրում էլեկտրաէներգիայի պահանջարկն աճել է առնվազն 12%-ով:
Հանգստյան օրերին Իրանում էլեկտրաէներգիայի զանգվածային անջատումներ էին տեղի ունեցել, և հնարավոր է, որ դա կարող է կրկնվել շաբաթվա առաջին կեսին: Ռաջաբին երկրի բնակիչներին խնդրել է հնարավորինս նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի սպառումը, հատկապես կեսօրին:
Ըստ Rudaw-ի, Իրանում էլեկտրաէներգիայի համատարած անջատումներ են տեղի ունեցել, չնայած երկրի էլեկտրական ենթակառուցվածքների բեռը նվազեցնելու կառավարության մի քանի ջանքերի: Մայիսին իրանում արգելք էր մտցվել կրիպտոարժույթի հայթայթման վրա:

Жителей Ирана призвали тратить меньше электроэнергии
Минэнерго Ирана после недавних сбоев в работе электростанций призвали жителей страны сократить потребление электроэнергии, сообщает Интерфакс.
"Вчера спрос на электроэнергию достиг 65,9 тыс. МВт, чего никогда раньше не наблюдалось, но, учитывая предстоящее увеличение температуры, вполне вероятно, что этот показатель может превысить 66 тыс. МВт", - приводит Rudaw слова пресс-секретаря министерства Мостафу Раджаби.
Он отметил, что с прошлого года спрос на электроэнергию в стране увеличился как минимум на 12%.
В выходные в Иране произошли массовые отключения электроэнергии, не исключено, что это может повториться и в первой половине недели. Раджаби попросил жителей страны по возможности снизить потребление электроэнергии, особенно во вторую половину дня.
По информации Rudaw, повсеместные отключения электроэнергии в Иране произошли, несмотря на несколько попыток правительства снизить нагрузку на электроэнергетическую инфраструктуру страны. Так, в мае был введен запрет на добычу криптовалюты.