05.07.2021. «Հենակետ». Եթե ժամանակին տեղեկատվական ռիսկերը նվազագույնին չհասցվեն, դրանց հետևանքները լինելու են ավելի ծանր
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնն ամփոփել ու հրապարակել է համառոտ տեղեկություններ անցած շաբաթվա ընթացքում Արցախում և Արցախի շուրջ տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ.
«Ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ
Շաբաթվա ընթացքում մամուլում և սոցցանցերի արցախյան տիրույթում ամենաշատ քննարկված թեման թերևս մնում է ադրբեջանցիրների կողմից արցախցիների հեռախոսահամարներին զանգահարելու հետ կապված միջադեպերը, որոնք՝ ըստ օգտատերերի, պարբերական բնույթ են ստանում վերջին շաբաթվա ընթացքում։
Միջադեպերի վերաբերյալ ԱՀ ԱԱԾ ից տեղեկացրել են, որ պետք է զերծ մնալ նմանատիպ կասկածելի հեռախոսազանգերին պատասխանելուց և անմիջապես դիմել ԱՀ ԱԱԾ։ Ըստ ԱԱԾ ի, պետք է զերծ մնալ նաև ապազգային գործելաոճից, չշահարկել ու բաց հարթակներում քննարկման առարկա չդարձնել այդօրինակ լուրերը, որոնց նպատակը Արցախի բնակչության մեջ վախի ու ապագայի հանդեպ անորոշ մթնոլորտի ստեղծումն է։
Թեմայի վերաբերյալ փորձագետները նշում էին, որ այդօրինակ քննարկումներն անընդհատ լինելու են և եթե ժամանակին տեղեկատվական ռիսկերը նվազագույնին չհասցվեն կամ չչեզոքացվեն, ապա դրանց հետևանքները լինելու են ավելի ծանր:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ նմանօրինակ տեղեկություններ նույնպես տարածվել էին մամուլում, սակայն այդ ժամանակ ԱՀ ԱԱԾ ի կողմից այդ լուրերը հերքվել էին։
ՌԴ խաղաղապահների մասին
ՌԴ ՊՆ-ը հայտարարել է, որ խաղաղապահ զորակազմի ջանքերի շնորհիվ, 2020-ի նոյեմբերի 23-ից սկսած ականազերծվել է ընդհանուր առմամբ 2,148 հա տարածք, ավելի քան 657 կիլոմետր ճանապարհներ մաքրվել են չպայթած զինամթերքից, 1892 շենքեր ստուգվել են սակրավորների կողմից: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25 640 պայթուցիկ օբյեկտ:
ՌԴ ՊՆ մեկ այլ հայտարարությունից էլ տեղեկանում ենք, որ Ասկերանի շրջանի վարչակազմը ռուս խաղաղապահներին հրավիրել է դպրոցական ճամբար «Խաղաղապահի դաս» ուսուցողական ակցիան անցկացնելու համար։ Ըստ գերատեսչության՝ դասախոսության ընթացքում ռուսաստանի խաղաղապահները երեխաներին պատմել են խաղաղապահ ստորաբաժանումների հիմնական խնդիրների և Ռուսաստանում և աշխարհում խաղաղապահ ուժերի ստեղծման պատմության մասին:
Պաշտոնական լրահոս
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, երկրի ղեկավարը ԱԺ-ին ներկայացրել է հանրապետության կենսագործունեության տարբեր ոլորտներում կատարված աշխատանքների ամփոփ պատկերը, մասնավորապես, անդրադառնալով անվտանգային, արտաքին քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և այլ հարցերի ու նախանշված անելիքներին:
ԱՀ նախագահ Ա․ Հարությունյանը հուլիսի 1-ին ստորագրել է հրամանագիր Սրբուհի Արզումանյանին Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ նշանակելու մասին:
ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը հայտարարել է, որ Արցախի կառավարությունը առաջիկա օրերին կհաստատի Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով տեղահանված անձանց բնակարանին խնդրի լուծման ծրագիրը:
ՀՀ Կառավարությունը հուլիսի 1-ին կայացած նիստում, վերաբաշխում և փոփոխություններ է կատարել 2021 թ. Պետբյուջեում, ըստ որի ԱՀ կառավարությանը հատկացրեց 8.7 մլրդ դրամ։
Արցախի ԱԻՊԾ-ից տեղեկացրել են, որ հուլիսի 3-ին, Վարանդայի (Ֆիզուլի) և Ջրականի (Ջաբրայիլ) շրջաններում տեղի ունեցած որոնողական աշխատանքների արդյունքում փրկարարները հայտնաբերել և Արցախի օկուպացված տարածքներից տարհանել են ևս 4 աճյուն: Զինադադարից հետո մինչ օրս հայտնաբերվել է 1595 աճյուն:
ԱՀ Պետական եկամուտների կոմիտեից տեղեկացրել են, որ ԱՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» ԱՀ օրենքին համապատասխան` 2021թ. հունվարի 1-ից մինչև հուլիսի 2-ը ներառյալ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին են փոխանցվել վարձու աշխատողների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից վճարված 552,8 մլն դրամի չափով դրոշմանիշային վճարներ:
Հուլիսի 3-ին, Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում մեկնարկել է Tech Week Artsakh 2021 կամ «Տեխնոլոգիաների շաբաթ Արցախում 2021» միջոցառումների շարքը, որը մեկ վայրում կկենտրոնացնի ՏՀՏ ընկերությունների ջանքերը՝ համայնքային զարգացման խթանման ուղղությամբ։
ԼՂ հակամարտության մասին
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարել է, որ Նյու Ջերսիի Սենատը միաձայն ընդունել է Արցախի ճանաչման մասին բանաձեւը, որի նախաձեռնողը նահանգի սենատոր Ջոզեֆ Լագանան է։ Այսպիսով՝ ԱՄՆ արդեն 10 նահանգ ճանաչել է Արցախը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են ԼՂ հարցը:
Վլադիմիր Պուտինը իր ֆրանսիացի գործընկերոջը տեղեկացրել է 2020 թ նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի՝ ԼՂ հարցով եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի մասին: Նշվել է, որ տարածաշրջանում իրավիճակը մնում է կայուն՝ հիմնականում ռուս խաղաղապահների ներկայության շնորհիվ։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատար Ֆիլիպպո Գրանդիի հետ, ի թիվս այլ թեմաների, քննարկել է փախստականների՝ ԼՂ վերադարձի հարցը»:

05.07.2021. «Энакет»: Если вовремя не минимизироварь информационные риски, то последствия будут более тяжелыми
11:50 05/07/2021
Аналитический центр «Энакет» обобщил и опубликовал сведения о событиях, произошедших за минувшую неделю вокруг Арцаха и в Арцахе.
«Сведения общего характера
На протяжении недели самым обсуждаемым вопросом в прессе и арцахском диапазоне соцсетей были и остаются инциденты, связанные со звонками азербайджанцев на телефонные номера арцахцев, которые, по словам пользователей, становятся периодическими.
По данным инцидентам в Службе нацбезопасноти Арцахской Республики сообщили, что надо избегать ответов на подобные подозрительные телефонные звонки и незамедлительно обратиться в СНБ. По сообщению ведомства, надо также избегать антинационального поведения, не спекулировать и не делать подобные слухи предметом обсуждений на открытых платформах, поскольку цель этих звонков – создание атмосферы страха и неопределенности в отношении будущего Арцаха.
В связи с данной темой эксперты отмечали, что подобные обсуждения постоянно будут, и если во время не минимизировать или не нейтрализовать информационные риски, то последствия будут более тяжелыми.
Напомним, что на прошлой неделе подобные сведения также были в прессе, однако тогда Служба нацбезопасности Арцаха опровергла эту информацию.
О российских миротворцах
Минобороны РФ сообщило, что услилиями миротворческого контингента, начиная с 23 ноября 2020 года разминировано общей сложностью 2.148 гектаров, более чем 657 километров дорог очищены от неразорвавшихся снарядов, саперами проверено 1892 здания, обнаружено и обезврежено 25 640 взрывчатых объектов.
Согласно еще одному заявлению МО РФ, администрация Аскеранского района пригласила военнослужащих русского миротворческого контингента на открытые уроки русского языка.
В ходе занятий миротворцы рассказали об истории происхождения русского языка и литературы, а также объяснили, какие задачи выполняют миротворцы в зоне Нагорного Карабаха.
Официальная лента новостей
Как сообщает Главное управление по информации аппарата президента Республики Арцах, глава страны представил в НС обобщенную картину работ, проведенных в разных сферах жизнедеятельности республики, в частности, коснулся работ в сфере обороны, внешней политики, социальной экономики и других вопросов.
Госминистр Арцаха Артак Бегларян заявил, что в ближайшее время правительство Арцаха утвердит программу решения жилищного вопроса перемещенных лиц вследствие 44-дневной войны.
Правительство РА на заседании 1 июля внесла изменения и перераспределение в Госбюджет на 2021 год, согласно которым выделило правительству Арцаха 8.7 млрд драмов.
Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Республики Арцаха сообщила, что  В результате поисковых операций, проведенных 3 июля в неподконтрольных Арцаху районах Варанда (Физули) и Джракан (Джабраил), были обнаружены останки тел еще четырех армянских военнослужащих.
В общей сложности, после прекращения боевых действий были обнаружены тела 1595 военнослужащих.
3 июля в Доме культуры и молодежи Степанакерта стартовала серия мероприятий Tech Week Artsakh 2021 «Технологическая неделя в Арцахе 2021», цель которой – сконцентрировать усилия ИТ-компаний для стимулирования развития общин.
О нагорно-карабахском конфликте
Сенат Нью-Джерси единогласно принял резолюцию о признании Арцаха, автором проекта является сенатор от штата Джозеф Лагана. Таким образом, уже 10-й штат США признал Арцах.
Президенты России и Франции Владимир Путин и Эммануэль Макрон провели телефонный разговор, в ходе которого обсудили также арцахский вопрос.
Было отмечено, что ситуация в регионе остается стабильной, во многом благодаря присутствию российских миротворцев.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров с генеральным комиссаром ООН по вопросам беженцев Филиппо Гранди в числе прочих вопросов обсудил также вопрос возвращения беженецев в Нагорный Карабах».