Ադրբեջանի ԱԻՆ-ը հետաքննություն է սկսել Կասպից ծովում պայթյունի կապակցությամբ
Ադրբեջանում սկսվել է Կասպից ծովի ադրբեջանական հատվածում պայթյունի պատճառի հետաքննությունը: angi.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է երկրի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից:
«Օրվա ընթացքում արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկատվություն չի ստացել ծովում գտնվող նավթային ենթակառուցվածքներում կամ արդյունաբերական օբյեկտներում արտակարգ իրավիճակների մասին: Այնուամենայնիվ, համապատասխան կառույցների մասնագետների հետ համատեղ հետաքննություն է իրականացվում՝ բռնկված հրդեհի կապակցությամբ», - ասված է ԱԻՆ հաղորդագրության մեջ:
Կասպից ծովում պայթյունի տեսագրությունը տարածվել է սոցիալական ցանցերում: Ականատեսները ենթադրում են, որ պայթյունը տեղի է ունեցել ծովային հարթակներից մեկում: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության միջոցառումների կազմակերպման և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետի տեղակալ Իբրահիմ Ահմադովն ասել է որ SOCAR հարթակներում ոչ մի վթար տեղի չի ունեցել, և նրանք բոլորը աշխատում են նորմալ ռեժիմով:
Իր հերթին, Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարությունը հայտնել է, որ պայթյունի պատճառը, ըստ նախնական վարկածի, ծովում ցեխի հրաբխի ժայթքումն է: Ադրբեջանի Կասպից ծովային փոխադրող ընկերության մամուլի ծառայությունը նույնպես հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է, որ բեռնափոխադրող ընկերության նավատորմի պատկանող նավերում պայթյուններ տեղի չեն ունեցել:

МЧС Азербайджана начало расследование инцидента со взрывом в Каспийском море
МЧС Азербайджана приступило к расследованию инцидента со взрывом в Каспийском море. Об этом говорится в сообщении пресс-службы ведомства, передает angi.ru.
"В МЧС в течение дня не поступало информации о каких-либо чрезвычайных происшествиях на нефтяной инфраструктуре или промышленных объектах в море. Тем не менее в настоящее время совместно со специалистами соответствующих структур проводится расследование в связи с пожаром, запечатленным на видеокадрах", - говорится в сообщении МЧС.
Запись взрыва в Каспийском море была распространена в соц.сетях. Очевидцы предполагали, что взрыв произошел на одной из морских платформ. Однако заместитель начальника департамента по организации мероприятий и связям с общественностью Госнефтекомпании Азербайджана Ибрагим Ахмедов заявил, что на платформах SOСAR каких-либо аварий не происходило и все они работают в штатном режиме.
В свою очередь Министерство экологии и природных ресурсов Азербайджана сообщило, что причиной взрыва, согласно предварительной версии, стало извержение грязевого вулкана в море. Пресс-служба Каспийского морского пароходства Азербайджана также распространила сообщение, в котором утверждается, что на принадлежащих флоту пароходства судах взрывов не происходило.