ԵԱՀԿ գործող նախագահը ողջունել է 15 հայ գերիների վերադարձն ու ականապատ քարտեզների տրամադրումը
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն ողջունել է Ադրբեջանի կողմից 15 հայ գերիների ազատ արձակումը և Հայաստանի կողմից Բաքվին ականապատ տարածքների քարտեզների տրամադրումը։ Այս մասին գրել է Լինդեն թվիթերում։
«Ողջունում ենք Ադրբեջանի կողմից ևս 15 հայ կալանավորվածների ազատ արձակումն ու Հայաստանի կողմից ականների քարտեզների տրամադրումը։ Բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի միջնորդությունը: Հուսով եմ, որ ավելի շատ վստահության կառուցումը կարող է ճանապարհ հարթել կայուն կարգավորման համար` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո»,- գրել է Լինդեն։
Հիշեցնենք, որ ռուսական կողմի միջնորդությամբ հուլիսի 3-ին Հայաստան վերադարձան Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 15 հայ գերիներ՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին տրամադրված Կովսականի ու Վարանդայի շրջաններում 92 հազար հակատանկային ու հակահետևակային ականներով պատված տարածնքերի քարտեզների դիմաց։

OSCE chief welcomes release of 15 Armenian captives by Azerbaijan in exchange for mine maps
OSCE Chairperson-in-Office and Sweden's Minister for Foreign Affairs, Ann Linde, has welcomed the release of 15 Armenian captives by Azerbaijan in exchange for mine maps.
“Welcome the additional release of 15 Armenian detainees by Azerbaijan and Armenian release of maps of mines. Appreciative of Russian mediation. Hope more confidence-building can pave way for sustainable settlement under auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs,” she said in a tweet on Sunday.
Azerbaijan set free 15 Armenian prisoners late on Saturday in return for maps of the locations of 92,000 anti-tank and anti-personnel mines in the Azeri-held Kovsakan (Zangelan) and Varanda (Fizuli) regions of Artsakh.