Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հանդես կգա Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյակին նվիրված համերգով
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 2020-2021 hամերգաշրջանի փակման համերգը նվիրված է լինելու մեծանուն կոմպոզիտոր, մանկավարժ, ՀՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, մշակութային, հասարակական գործիչ Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյակին։ Համերգը կկայանա հուլիսի 15-ին՝ ժամը 19.30, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ համերգային ծրագրում կհնչեն Էդվարդ Միրզոյանի «Շուշանիկ» քնարական պատկերը, գոսերի և լարայինների համար գրված սիմֆոնիան (գոսերի մենանվագը՝ Էդուարդ Պապոյանի), կինոերաժշտությունը։
Նշվում է, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, մշտապես աշխատել է Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս հայ կոմպոզիտորների, այդ թվում Էդվարդ Միրզոյանի արվեստը հանրայնացնելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես, 2019 թվականին դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ աշխարհի լավագույն նվագախմբերից մեկը՝ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը, ձայնագրել է Միրզոյանի «Շուշանիկ» քնարական պատկերը։
Հուլիսի 15-ին կայանալիք երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա նաև դաշնակահար Դմիտրի Իշխանովը՝ կատարելով Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Դաշնամուրի թիվ 3 կոնցերտը։

Государственный симфонический оркестр Армении выступит с концертом, посвященным 100-летию со дня рождения Эдварда Мирзояна
16:05 05/07/2021
Финальный концерт концертного сезона 2020-2021 года Государственного симфонического оркестра Армении 15 июля в Концертном зале «Арам Хачатурян» в Ереване будет посвящен 100-летию со дня рождения великого композитора, педагога, народного артиста Армении и СССР, культурного и общественного деятеля Эдварда Мирзояна.
Как сообщают из оркестра, в программу концерта войдут лирическая картина Эдуарда Мирзояна «Шушаник», симфония, написанная для вокала и струнных (соло вокала Эдуарда Папояна), киномузыка.
Государственный симфонический оркестр Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна всегда работал над популяризацией творчества армянских композиторов в Армении и за рубежом, в том числе Эдварда Мирзояна. В частности, в 2019 году один из лучших оркестров мира – Лондонский симфонический оркестр – под управлением дирижера Сергея Смбатяна записал «Шушаник» Мирзояна.
На вечере пианист Дмитрий Ишханов также выступит с Государственным симфоническим оркестром Армении, исполнив Концерт для фортепиано с оркестром № 3 Людвига ван Бетховена.
Концерт пройдет под управлением дирижера Сергея Смбатяна.