Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հանդես կգա Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյակին նվիրված համերգով
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 2020-2021 hամերգաշրջանի փակման համերգը նվիրված է լինելու մեծանուն կոմպոզիտոր, մանկավարժ, ՀՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, մշակութային, հասարակական գործիչ Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյակին։ Համերգը կկայանա հուլիսի 15-ին՝ ժամը 19.30, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից հայտնում են, որ համերգային ծրագրում կհնչեն Էդվարդ Միրզոյանի «Շուշանիկ» քնարական պատկերը, գոսերի և լարայինների համար գրված սիմֆոնիան (գոսերի մենանվագը՝ Էդուարդ Պապոյանի), կինոերաժշտությունը։
Նշվում է, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, մշտապես աշխատել է Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս հայ կոմպոզիտորների, այդ թվում Էդվարդ Միրզոյանի արվեստը հանրայնացնելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես, 2019 թվականին դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ աշխարհի լավագույն նվագախմբերից մեկը՝ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը, ձայնագրել է Միրզոյանի «Շուշանիկ» քնարական պատկերը։
Հուլիսի 15-ին կայանալիք երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա նաև դաշնակահար Դմիտրի Իշխանովը՝ կատարելով Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Դաշնամուրի թիվ 3 կոնցերտը։

Armenian State Symphony Orchestra to perform a concert dedicated to the 100th anniversary of Edward Mirzoyan
16:27 05/07/2021
As part of the 2020-2021 season closing concert, the Armenian State Symphony Orchestra will perform a concert dedicated to the 100th anniversary of renowned Armenian composer Edward Mirzoyan. As the Orchestra said in a press statement, the event will take place on July 15 at Aram Khachaturian concert hall at 19.30. The Concert programmer features Piano Concerto No.3 in C minor, Op.37, Piano Concerto No.3 in C minor, Op.37 Ludwig van Beethoven. Works by Edward Mirzoyan, such as Lyrical poem "Shushanik", Symphony for Timpani and String Orchestra, Timpani Solo by Eduard Papoyan, film music will also be performed.
Pianist  Dmitry Ishkhanov will play during the evening with the State Symphony Orchestra. The concert will be conducted by Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra Sergey Smbatyan.