Այսօր տեղի է ունեցել ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
Խորհրդի տարածած հայտարարության համաձայն, հեռախոսազրույցի սկզբում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Արմեն Գրիգորյանին ս.թ. հունիսի 20-ին հաջող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման կապակցությամբ:
Այնուհետև ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն իր մտահոգությունն է հայտնել ս.թ. հունիսի 3-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ հնչեցված որոշ ձևակերպումների և գնահատականների կապակցությամբ:
ԱԽ քարտուղարը համոզմունք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակը չի կարելի որակել որպես միջադեպ, քանզի արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի զինծառայողները չեն լքում ՀՀ սուվերեն տարածքը: Հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի մի մասի բռնազավթման ակնհայտ փորձ են, Արմեն Գրիգորյանը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ ՀԱՊԿ քարտուղարության մակարդակով կատարվող ձևակերպումների հարցում անհրաժեշտ է ցուցաբերել զսպվածություն՝ իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված կառուցողական ջանքերը հարվածի տակ չդնելու համար:
Զրույցի ավարտին Արմեն Գրիգորյանը ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար նպատակահարմար է կազմակերպել ՀԱՊԿ քարտուղարության այց:

Armen Grigoryan concerned with some formulations and assessments about Syunik made by CSTO Secretary General
The Secretary of the Security Council Armen Grigoryan had a telephone conversation with the CSTO Secretary General Stanislav Zas, the press service at the the Security Council reported. According to the source, at the beginning of the conversation, the CSTO Secretary General congratulated Armen Grigoryan on the occasion of the organization and holding of successful early parliamentary elections of June 20.
Then, the Secretary of the Security Council Armen Grigoryan expressed his concern in connection with some formulations and assessments made in the statement of June 3, 2021, of the CSTO Secretary General.
The Secretary of the Security Council expressed confidence that the current situation can not be described as an incident, as it has been a long time that the Azerbaijani servicemen do not leave the sovereign territory of the Republic of Armenia. Taking into account that the actions of the Azerbaijani side are an obvious attempt to seize a part of the sovereign territory of the Republic of Armenia, Armen Grigoryan once again stressed that it is necessary to show restraint in the formulations at the level of the CSTO Secretariat in order not to jeopardize constructive efforts to resolve the situation.
At the end of the conversation, Armen Grigoryan stressed that it is expedient to organize a visit of the CSTO Secretariat to get acquainted with the situation on the Armenian-Azerbaijani border.