ԵՄ-ն նախատեսում է հուլիսին հասնել չափահաս բնակչության 70%-ի պատվաստման շեմին
Հաջորդ վեց ամիսների ընթացքում ԵՄ-ն կամրապնդի իր նվաճումները COVID-19- ի դեմ պայքարում և կարագացնի վերականգնման գործընթացը: Ըստ «Գազետա ռու»-ի, այդ մասին Twitter-ում գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
«Վստահ եմ, որ մենք կհասնենք մեր նպատակին` այս ամսվա ընթացքում տարածել բավարար քանակությամբ պատվաստանյութեր (COVID-19-ի դեմ) մեծահասակների 70%-ի պատվաստելու համար»,-ասել է նա` կոչ անելով չթուլացնել ջանքերը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում:
Նա նշեց, որ այդ պայքարում պատվաստումը մնում է կարևոր տարր:
Ավելի վաղ ԵՄ  խորհրդի նախագահ Սլովենիայի վարչապետ Յանեզ Յանսան կոչ էր արել ԵՄ-ին նախապատրաստվել COVID-19- ի հավանական չորրորդ ալիքին`2020 թվականին արձանագրված խնդիրներից խուսափելու համար: Նրա խոսքով՝ ԵՄ երկրները պետք է հնարավոր ամեն ինչ անեն՝ նախահամաճակային ժամանակահատվածի նորմալ կյանքին վերադառնալու համար:

ЕС намерен  в июле достигнуть 70%-го порога вакцинации  взрослого населения
В последующие полгода ЕС будет укреплять свои достижения в борьбе против COVID-19 и заниматься ускорением восстановительного процесса, написала председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен в своем Twitter. Об этом пишет gazeta.ru.
«Я уверена, что мы достигнем нашей цели — распространить достаточное количество доз (препаратов от COVID-19), чтобы вакцинировать 70% взрослых в этом месяце», — подчеркнула она, призывая, однако, «не ослаблять усилия» по борьбе с коронавирусом.
Она отметила, что вакцинация остается решающим элементом в этой борьбе.
Ранее Янез Янша, премьер-министр председательствующей в Совете стран ЕС Словении, призвал ЕС готовиться к потенциальной четвертой волне COVID-19, чтобы избежать проблем, которые были в 2020 году. По его словам, странам Евросоюза необходимо сделать все возможное, что вернуться к «нормальному состоянию жизни» до пандемии.
До этого директор Европейского бюро ВОЗ Ханс Клюге сообщил, что в Евросоюзе число заражений коронавирусом выросло на 10% из-за смягчения социальных ограничений. Он считает, у этого есть две причины: новый штамм «дельта» и большое число непривитых людей.