Ֆրանսիան ողջունում է Ադրբեջանի կողմից 15 հայ գերիների ազատումը՝ ականապատ քարտեզների տրամադրման դիմաց
10:06 06/07/2021
Ֆրանսիան ողջունում է Ադրբեջանի կողմից 15 հայ գերիների ազատումը՝ ականապատ դաշտերի քարտեզներ տրամադրելու դիմաց: Այս մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ, գրում է Tass-ը։
«Ֆրանսիան ողջունում է Ադրբեջանի կողմից ձերբակալված Հայաստանի 15 քաղաքացիների ազատումը, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից Կովսականի ու Վարանդայի շրջաններում ականադաշտերի քարտեզների տրամադրումը», - ասել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն։
Նշվում է, որ այս փոխանակումը, ինչպես նախորդը, որը տեղի ունեցավ հունիսի 11-ին, կարևոր քայլ էր լարվածության նվազեցման և կողմերի միջև վստահության վերականգնման ուղղությամբ:
«Ֆրանսիան կոչ է անում կատարել կողմերի ստանձնած պարտավորությունները՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության, ներառյալ վերականգնել բովանդակալից երկխոսությունը և ազատել բոլոր հայ կալանավորներին։
Ֆրանսիան, Մինսկի խմբի իր գործընկերների հետ միասին, կոչ է անում շարունակել այս դրական դինամիկան և վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը` նպաստելու Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղությանը», - նշվում է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ ռուսական կողմի միջնորդությամբ հուլիսի 3-ին Հայաստան վերադարձան Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 15 հայ գերիներ՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին տրամադրված Կովսականի ու Վարանդայի շրջաններում 92 հազար հակատանկային ու հակահետևակային ականներով պատված տարածնքերի քարտեզների դիմաց։

Франция приветствует освобождение Азербайджаном 15 армянских пленных в обмен на предоставление карт минных полей. Как пишет ТАСС, об этом говорится в распространенном в понедельник сообщении французского МИД.
"Франция приветствует освобождение Азербайджаном 15 задержанных армянских граждан, а также предоставление Арменией карт минных полей", - отметили в ведомстве.
По мнению Франции, являющейся сопредседателем Минской группы ОБСЕ, "этот обмен, как и предыдущий, состоявшийся 11 июня, стал важным шагом в снижении напряженности и восстановлении доверия между сторонами".
"Франция призывает к выполнению обязательств, взятых сторонами 9 ноября 2020 года, включая восстановление содержательного диалога и освобождение всех удерживаемых армянских пленных", - подчеркнули в министерстве.
"Вместе со своими партнерами по Минской группе Франция призывает к продолжению этой позитивной динамики и подтверждает свою готовность содействовать долговременному миру на Кавказе", - указали во внешнеполитическом ведомстве.
Отметим, при посредничестве российской стороны 3 июля в Армению Азербайджаном возвращены 15 пленныхАрмянская сторона передала Азербайджану карты минных полей в Варанде и Ковсакане.