Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական և բժշկական օգնություն են ցուցաբերել Հաթերքում բնակվող նաև 30 բռնագաղթած ընտանիքի
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Հաթերք գյուղում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաները և հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման ռազմական բժիշկները կազմակերպել են հումանիտար-բժշկական ակցիա: Միջոցառման մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ հաղորդագրության՝ գյուղի հիվանդանոցի մոտակայքում ռազմական բժիշկները տեղադրել են պնևմո-ծածկային մոդուլային դաշտային բժշկական կենտրոն՝ տեղի բնակիչներին որակյալ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար, որոնք արդեն սպասում էին ռուս ռազմական բժիշկների ժամանմանը:
«Մեր բնակիչությունը երեխաների և տարեցների հետ միասին շուրջ 1600 մարդ է: Ուենք չորս բժիշկ՝ երկու թերապևտ, երկու մանկաբույժ: Մենք, կարծես, գլուխ ենք հանում, բայց նեղ մասնագետների, հատկապես ակնաբույժի և ԼՕՌ բժշկի խիստ կարիք կա, պարզապես աղետալի ձևով»,-ասել է Հաթերք գյուղական շրջանային հիվանդանոցի ղեկավար Ալեք Մակյանը:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի, ընդունելության ընթացքում հատուկ նշանակության ստորաբաժանման բժիշկները խորհրդատվական և որակյալ բժշկական օգնություն են ցուցաբերել գյուղի շուրջ երկու հարյուր հիվանդ բնակչի: Բացի այդ, բոլոր ցանկացողները կարողացել են թեստավորվել Covid-19- ի դեմ՝ բացված լաբորատորիայում անցնելով ՊՇՌ թեստ:
«Հաթերք բնակավայրի բնակիչները դիմել են մարդասիրական օգնության կենտրոնին: Այս բնակավայրի բնակիչներին մարդասիրական օգնություն, խորհրդատվական և բուժման կուրսեր տալու համար որոշվել էր տրամադրել ակնաբույժ, քիթ-կոկորդ-ականջի բժիշկ, վնասվածքաբան, սրտաբան»,-ասել է բժշկական ստորաբաժանման ղեկավար Մարատ Խաթագովը:
Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատակիցներն էլ իրենց հերթին են ակցիա անցկացրել` բազմանդամ ընտանիքներին, բռնագաղթած անձանց և տեղի կարիքավոր բնակիչներին բաժանելով սնունդ, առաջին անհրաժեշտության իրեր, տաք հագուստ և մանկական խաղալիքներ:
«Այսօր ակցիային մասնակցել է 61 ընտանիք, որոնցից 30-ը բռնագաղթած են, 20-ը՝ մեծ ընտանիքներ՝ հինգ և ավելի երեխաներով, մնացած ընտանիքները հայտնվել են անբարենպաստ սոցիալական պայմաններում»,-ասել է Հումանիտար արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Ռուսլան Իվանովը:

Russian peacekeepers held a humanitarian and medical action in Artsakh
In Aterk, Mardakert region of Nagorno-Karabakh, officers of the Humanitarian Response Centre and military medics of the special-purpose medical unit of the Russian peacekeeping contingent organized a humanitarian-medical action, the Russian Defense Ministry reported on Tuesday.
Near the village hospital, military medics deployed a pneumo-frame module - a field medical center for receiving and providing qualified medical care to local residents who were waiting for the arrival of Russian military doctors.
“We have about 1,600 people, together with children and the elderly.  Four doctors: two therapists, two pediatricians.  We seem to be coping with it, but there is a huge need for narrow specialists, especially an ophthalmologist and an ENT doctor, there is simply a catastrophic lack,” said Alek Makyan, head of the rural district hospital in Aterk village.
During the medical reception, the doctors of the special purpose unit provided advisory and qualified medical care to 200 residents of the village. Also, everyone was able to test the body for Covid-19 by passing a PCR test in an expanded laboratory.
“Residents of Aterk settlement have applied for humanitarian aid.  It was decided to be nominated as a part of specialists: an ophthalmologist, an otolaryngologist, a traumatologist, a cardiologist, to provide the residents of this settlement with humanitarian aid, counseling and treatment, ”said the head of the medical unit Marat Khatagov.
In turn, the officers of the humanitarian response centre held an action to distribute food kits, basic necessities, warm clothes and children's toys to large families, internally displaced persons and local residents in need.
“Today, 61 families took part in the action, 30 of them are internally displaced persons, 20 large families with five children and more, the rest of the families found themselves in unfavorable conditions,” said Ruslan Ivanov, a representative of the humanitarian response centre.
In total, during the humanitarian action, seven and a half tons of cargo were transferred, the source said.