Մեր հարևաններն ակտիվացել են ու բնապահպանական վնասների մասին են խոսում, որ ՀՀ գործունեության արդյունքում պատճառվում է իրենց. Բնապահպան
15:47 07/07/2021
«Մենք կորցրել ենք հսկայական ծավալով ռեսուրսներ, էկոհամակարգեր, շատ աղբյուրներ արդեն անցել են հարևան երկրի վերահսկողության տակ»,- հանքարդյունաբերության թեմայով  քննարկման ասաց փաստաբան, բնապահպան Նազելի Վարդանյանը:
Նա նշեց, որ եթե նախկինում այդքան ակտիվ չէին բարձրաձայնվում, այլ միայն մասնագիտական շրջանակներում էին խոսում բնապահպանական վնասի հատուցումից, ապա այս պատերազմից հետո Հայաստանի հարևաններն ավելի ակտիվացել են և բնապահպանական վնասների մասին են խոսում, որ ՀՀ գործունեության արդյունքում ջրեր են աղտոտվում, վնաս է պատճառվում իրենց շրջակա միջավայրին:
«Սա լուրջ խնդիր կարող է լինել մեզ համար և այսօր համար մեկ հարցը պետք է լինի մեր բնական  էկոհամակարգերի  պաշտպանությունը: Որևէ այլ տնտեսական շահ չի կարող գերադասվել, քանի որ  եթե մենք սա կորցնենք, ընդհանրապես երկիր ենք կորցնում: Սա արդեն կրիտիկական վիճակ է»,- ասաց բնապահպանը:
Նա ընդգծեց՝ եթե ժամանակին ասում էին Ամուլսարն իր բնապահպանական բոլոր խնդիրներով, այսօր Ամուլսարը  դարձել է ստրատեգիական օբյեկտ, քանի որ եթե այդ սարը չլինի, ուղիղ նշանակետում է լինում Ջերմուկը, այդ սարն է, որ սահմանից պահում այդ տարածքի բնակչությանը:
«Այստեղ ոչ միայն էկոլոգիական անվտանգության խնդիր է, ազգային, պետական անվտանգության խնդիր է»,- ասաց Ն. Վարդանյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանը կարող է արտահանել գինի, գյուղատնտեսական մթերքրներ, լավ զարգացած է թեթև արդյունաբերությունը, նոր տեխնոլոգիաները, իսկ նոր հանքերի թույլտվությունը գոնե 10-15 տարվա ընթացքում պետք է կասեցվի, որպեսզի հնարավոր լինի վերականգնել:
«Մեր համախառն ներքին արդյունքում հանքերը կազմում է 2,8 տոկոս, այն դեպքում, երբ գյուղատնտեսությունը 40 տոկոս է, տուրիզմը՝ 15 տոկոս:
Մենք, փաստորեն, այդ 2,8 տոկոսի համար վնասում ենք  այն միջավայրը, որով զարգանում են մեր գերակա ճյուղերը:
Աշխատատեղերի մասին են խոսում. ամբողջ աշխատատեղերի միայն 0,9 տոկոսն է վերաբերում հանքարդյունաբերությանը»,- տվյալները մեջբերեց բնապահպանը:
Բացի այդ նա նշեց, որ մեր հարստությունը, ընդերքը տարվում է երկրից, սակայն մենք դրանից բան չենք ստանում:
«Ասվում է՝ հանքարդյունաբերությունը չլինի, չենք կարող զարգանալ, մինչդեռ հակառակը՝ զարգացած երկրներն իրենց պաշարները պահում են, գնում են այլ երկրներում հանքարդյունաբերությամբ զբաղվում:
Մենք շռայլության իրավունք չունենք, պետք է մեր մոտեցումները փոխենք»,- ասաց Նազելի Վարդանյանը:

Назели Варданян: Наши соседи активизировались и говорят об экологическом ущербе в результате деятельности Армении
«Мы потеряли огромное количество ресурсов, экосистемы, многие источники уже перешли под контроль соседней страны», – заявила юрист-эколог Назели Варданян на обсуждении по теме горнодобывающей промышленности.
Она отметила, что если раньше о компенсации экологического ущерба говорилось не так активно, внимание к теме привлекали только профессиональные круги, то после этой войны соседи Армении активизировались, говорят об экологическом ущербе, о том, будто в результате деятельности РА загрязняются водные ресурсы, наносится ущерб их окружающей среде.
«Это может стать для нас серьезной проблемой. И сегодня задачей номер один должна быть защита наших природных экосистем. Каким бы то ни было экономическим интересам нельзя отдавать предпочтение, потому что, если мы потеряем это, мы потеряем всю страну. Это уже критическая ситуация», – сказала эколог.
Она подчеркнула, что, если раньше говорили все об Амулсаре со всеми его экологическими проблемами, то сегодня Амулсар стал стратегическим объектом, потому что без этой горы Джермук станет прямой мишенью, именно гора укрывает на границе население этой территории.
«Здесь налицо не только вопрос экологической безопасности, это вопрос национальной, государственной безопасности», – указала Н. Варданян.
Она отметила, что Армения может экспортировать вино, сельскохозяйственную продукцию, хорошо развита легкая промышленность, новые технологии, а разрешение на эксплуатацию новых рудников должно быть приостановлено, как минимум, на 10-15 лет, чтобы иметь возможность восстанавливать.
«В нашем ВВП на долю месторождений приходится 2,8%, в то время как на сельское хозяйство – 40 процентов, а туризм – 15 процентов.
Фактически, из-за этих 2,8% мы наносим ущерб окружающей среде, в которой развиваются наши доминирующие отрасли.
Они говорят о рабочих местах. Только 0,9 процента всех рабочих мест приходится на горнодобывающую промышленность», – сказала эколог.
Она также упомянула, что наши богатства и недра вывозятся из страны, но мы ничего от этого не получаем.
«Говорят, будто без горнодобывающей промышленности мы не можем развиваться, в то время, как все наоборот: развитые страны берегут свои ресурсы, занимаются добычей полезных ископаемых в других странах.