Նորվեգիայում օրենքով պայքարում են սոցցանցերում ֆիլտրած լուսանկարների դեմ
Ոչ ֆիլտր, ոչ ֆոտոշոփ: Նորվեգիան օրենք է ընդունել, որն արգելում է առանց հատուկ մակնշման սոցիալական ցանցերում ռետուշացված պատկերների հրապարակումը: Եվրանյուզը գրում է, որ նորամուծությունը վերաբերում է Instagram-ում, Facebook-ում, Snapchat-ում, TikTok-ում և Twitter-ում գովազդային գրառումներին:
Եթե բլոգերը կամ օգտատերը շտկել է լուսանկարը, այն է `փոխել մարմնի կամ դեմքի համամասնությունները, բարելավել տեսքը` կիրառելով ֆիլտր կամ դիմակ, ապա նա պետք է այն տեղադրի ինտերնետում` խմբագրման նշումով:
«Ես միշտ մտածում էի, որ ֆիլտրելով ավելի լավ տեսք ունեմ: Ուստի ես օգտագործում էի դրանք և չէի գիտակցում, որ ինչ-որ իմաստով դա կախվածություն էր դարձել: Ամենավատն այն է, որ դու վերջում վախենում ես մարդկանց հետ հանդիպելուց, քանի որ նրանք կարող են քեզ չճանաչել և զարմանալ, որ իրական կյանքում դու այլ կերպ ես երևում»,- ասել է բլոգեր Ջենի Սոֆի Լի Պիկլը։
Նախաձեռնության նպատակն է պայքարել գեղեցկության ոչ իրական չափանիշների պարտադրման դեմ: Ըստ օրենսդիրների, դրանք, մասնավորապես, բացասաբար են ազդում երեխաների և դեռահասների վրա։
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ այն իջեցնում է երիտասարդ սերնդի ինքնագնահատականը: Դա նրանց մոտ առաջացնում է մարմնից և արտաքին տեսքից դժգոհություն»,- ասել է OsloMet-ի գիտական աշխատակիցներից մեկը։
72 խորհրդարանականներ կողմ են քվեարկել Ընտանիքի և երեխաների հարցերի նախարարության առաջարկած մարկետինգի մասին օրենքում կատարված փոփոխություններին, դեմ՝ 15։

Норвегия законодательно борется против публикации отретушированных фотографий в соцсетях
В Норвегии принят закон, запрещающий публикацию в соцсетях отретушированных изображений без специальной маркировки.
Euronews пишет, что нововведение касается рекламных постов в Instagram, Facebook, Snapchat, TikTok и Twitter.
Если блогер или инфлюенсер откорректировал снимок, а именно - изменил пропорции тела или лица, улучшил его вид, наложив фильтр или маску, то размещать его в интернет-пространстве он обязан с пометкой о редактировании.
«Я всегда думала, что с фильтрами выгляжу лучше. Поэтому я использовала их и не осознавала, что в каком-то смысле это стало зависимостью. Хуже всего то, что в итоге ты начинаешь бояться встречи с людьми, потому что они могут тебя не узнать и удивиться, тому, что в реальной жизни ты выглядишь иначе»,- говорит  Instagram-блогер Дженни Софи Ли Пикл.
Цель инициативы - в борьбе с навязыванием нереалистичных стандартов красоты. Особенно негативно они сказываются на детях и подростках, считают законодатели.
«Исследования показывают, что это снижает самооценку представителей молодого поколения. Это вызывает у них недовольство своим телом и внешним видом»,- отмечает научный сотрудник OsloMet Камилла Кнутсен Стейннес.
За поправки к закону о маркетинге, предложенные Министерством по делам семьи и детей, проголосовали 72 парламентария. Против - 15.