«Դիզակի գույները» սիմպոզիումը Հադրութի փոխարեն անցկացվել է Ստեփանակերտում
Հուլիսի 5-ին Ստեփանակերտում մեկնարկել է «Դիզակի գույներ» նակարչական 4-րդ սիմպոզիումը: «Մշակութային Արցախ» ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ արցախյան թանձր գույները կտավին հանձնելու հրավերն այս տարի ընդունել են 18 նկարիչներ: Սիմպոզիումի 6 օրերի ընթացքում նրանք շրջելու են Արցախով` ստացած տպավորություններն ու զգացողությունները հանձնելով կտավին: «Դիզակի գույները» նկարչական սիմպոզիումի փակման արարողությունը տեղի կունենա
Հուլիսի 12- ին, ժամը 12:00-ին, Ստեփանակերտի պատկերասրահում այցելուները կարող են դիտել ու գնահատել սիմպոզիումի ընթացքում ստեղծված գործերը: Մուտքն ազատ է:
«Դիզակի գույները» նկարչական սիմպոզիումը անցկացվում է 2017թ. Հադրութի շրջանում: Նախորդ տարիներին սիմպոզիումների ընթացքում ստեղծվել է ավելի քան 150 աշխատանք: 2020թ պատերազմի արդյունքում Հադրութի շրջանն անցավ ադրբեջանական վերահսկողության տակ: Կտավների մեծ մասը մնաց Հադրութում: Փրկված 26 կտավներ այժմ մշտական ցուցադրության են ներկայացված Երևան քաղաքում՝ «ԴԻԶԱԿ ԱՐՏ» մշակութային կենտրոնում։

Симпозиум «Цвета Дизака» вместо Гадрута в этом году проводится в Степанакерте
В столице Республики Арцах – Степанакерте – 5 июля открылся 4-й международный художественный симпозиум «Цвета Дизака» (историческое арцахское меликство (княжество) Дизак сегодня отождествляется с оккупированным Баку осенью 2020 года Гадрутским районом Арцаха).
Как сообщается на странице «Культурный Арцах» в соцсети Facebook, приглашение передать холсту насыщенные цвета Арцаха в этом году приняли 18 художников. В течение 6 дней симпозиума они побывают в разных уголках Арцаха, и полученные впечатления и чувства положат на холст.
Церемония закрытия симпозиума «Цвета Дизака» состоится 12 июля в 12:00, в галерее Степанакерта посетители смогут посмотреть и оценить работы, созданные на симпозиуме.  Вход свободный.
Симпозиум «Цвета Дизака» проводится  с 2017 года в Гадрутском районе. За предыдущие годы было создано более 150 работ в рамках симпозиума. В результате войны 2020 года Гадрутский район был оккупирован Азербайджаном. Большинство полотен осталось в Гадруте. Спасенные 26 картин сейчас представлены на постоянной экспозиции в Ереване, в культурном центре «ДИЗАКАРТ».