Թբիլիսիում ԼԳԲՏ համայնքի դեմ տեղի ունեցած ցույցերի ժամանակ ավելի քան 100 մարդ է բերման ենթարկվել
Վրաց իրավապահներն ավելի քան 100 մարդու են բերման ենթարկել Թբիլիսիում ԼԳԲՏ համայնքի դեմ և ի աջակցություն նախկինում ծեծված լրագրողների անցկացված ցույցերի ժամանակ: Այդ մասին Վրաստանի ՆԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն:
«Ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցների կողմից իրավախախտումներ կատարելու փաստի առթիվ վարչական կալանքի տակ է վերցվել 100 մարդ»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ 68 կալանավորված ազատ է արձակվել, մնացածը գտնվում են ժամանակավոր կալանքի վայրում:
Հուլիսի 5-ի առավոտյան ԼԳԲՏ համայնքի հակառակորդները մտել են Tbilisi Pride-ի գրասենյակ և պատռել ծիածանագույն դրոշները: Ագրեսիվ խմբերը շրջում էին նաև քաղաքի կենտրոնով և փնտրում ծիածանի խորհրդանիշներով մարդկանց: Հարձակման են ենթարկվել նաև լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները:
Միջոցառման մասնակիցների և լրագրողների վրա հարձակվելուց հետո ԼԳԲՏ համայնքի կողմից կազմակերպված «Արժանապատվության երթ»-ը չեղյալ էր հայտարարվել: Միջոցառման կազմակերպիչները հավելել են, որ իրենք չեն կարող ռիսկի տակ դնել մասնակիցների անվտանգությունը և դուրս գալ «բռնությամբ լի» փողոց:

Задержаны более 100 человек на митингах в Тбилиси против ЛГБТ-сообщества
Грузинские правоохранители задержали более 100 человек на митингах в Тбилиси против ЛГБТ-сообщества и в поддержку избитых ранее журналистов. Об этом, как передает gazeta.ru, сообщило МВД страны.
«По факту совершения правонарушений сотрудниками министерства внутренних дел в административном порядке задержаны 100 человек», — говорится в заявлении.
Отмечается, что 68 человек были отпущены под подписку, остальные находятся в изоляторе временного содержания.
Утром 5 июля противники ЛГБТ-сообщества проникли в офис Tbilisi Pride и сорвали радужные флаги. По центру города также ходили агрессивно настроенные группы и искали людей с радужной символикой. Еще нападению подверглись представители СМИ.
После нападения на участников мероприятия и журналистов отменили «Марш достоинства», организованный ЛГБТ-сообществом. Организаторы мероприятия добавили, что не могут рисковать безопасностью участников и выйти на улицу, «полную насилия».