ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը կարևորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի այցը Ռուսաստան՝ նշելով, որ նրա հանդիպումը Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ տեղի կունենա կեսօրին: Այս մասին գրում է Ria-ն։
«Կեսօրին նախատեսվում է հանդիպում Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Փաշինյանի հետ, ով աշխատանքային այցով Մոսկվայում է: Սա կլինի շփում Փաշինյանի հետ, իսկ հետո նրանք կշարունակեն շփումը, նախագահն ու վարչապետը, աշխատանքային ճաշի ձևաչափով», - ասել է Պեսկովը։
«Սա կարևոր է, և, ըստ էության, առաջին արտասահմանյան այցը, որը կատարում է Փաշինյանը խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելուց հետո, բավականին վստահ, համոզիչ հաղթանակ», - հավելել է նա:
Նշվում է, որ Պուտին-Փաշինյան բանակցություններից հետո փաստաթղթերի ստորագրում չի նախատեսվում, նրանք կքննարկեն իրավիճակը Ղարաբաղում, ռուսական զորքերի տեղակայումը և երկկողմ հարաբերությունները:
«Ոչ, սա հաղորդագրություն է, որը չի համապատասխանում իրականությանը: Իհարկե, կքննարկվի Ղարաբաղը, և կքննարկվեն այնտեղ տեղակայված ռուս զինվորականների հարցը, և ընդհանրապես երկկողմ հարաբերությունները, բայց չի նախատեսվում փաստաթղթերի ստորագրում»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե նախատեսվում է, որ հանդիպումից հետո պայմանագիր կստորագրվի ռուս խաղաղապահների մեկ այլ խումբ մտցնելու մասին:
Ավելի վաղ Պեսկովը հայտնել էր, որ Պուտինը Փաշինյանի հետ կհանդիպի հուլիսի 7-ին Մոսկվայում: Կրեմլի մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ երկու երկրների ղեկավարները նախատեսում են դիտարկել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների նոյեմբերի 9-ի ու հունվարի 11-ի հայտարարությունները։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու ռազմական գործողություններից տուժած տարածքների բնակչությանը օգնության տրամադրման հարցերին, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանը:

Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков подчеркнул важность визита исполняющего обязанности премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Россию, отметив, что его встреча с российским лидером Владимиром Путиным состоится во второй половине дня. Об этом сообщает РИА Новости.
"Во второй половине дня запланирована встреча с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Пашиняном, который будет находиться в Москве с рабочим визитом. Это будет общение с Пашиняном, и затем они продолжат общение, президент и премьер, в формате рабочего обеда", - рассказал Песков.
"Это важно, и, собственно, первый зарубежный визит, который Пашинян осуществляет после победы на парламентских выборах, достаточно уверенной, убедительной победы", - добавил он.
Подписания документов по итогам переговоров российского президента Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна не планируется, они обсудят ситуацию в Карабахе, размещение российских военных, которые уже находятся в регионе, и двусторонние отношения.
"Нет, это сообщение, которое не соответствует действительности. Разумеется, и Карабах будет обсуждаться, и российские военные, которые сейчас там размещены, будут обсуждаться, и в целом двусторонние отношения, но подписание каких-либо документов не планируется", - заявил он, отвечая на вопрос о том, планируется ли по итогам встречи подписать соглашение о введении еще одной группы российских миротворцев.
Ранее Песков сообщил РИА Новости, что Путин встретится с Пашиняном 7 июля в Москве. В пресс-службе Кремля заявили, что руководители двух стран планируют рассмотреть ход реализации заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Особое внимание будет уделено вопросам содействия населению районов, пострадавших от боевых действий, а также восстановлению экономических и транспортных связей в регионе.