ՀՀ ԶՈւ-ն, անհրաժեշտության դեպքում, իրականացնում է միայն Ադրբեջանին հակազդելու գործողություններ. ՊՆ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական անգամ ապատեղեկատվություն է տարածում, հաղորդելով, թե հուլիսի 7-ին, ժամը 13:40-ի սահմաններում, հայկական ԶՈւ ստորաբաժանումները գնդակոծել են Տավուշի մարզի հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը։  ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
«ՀՀ զինված ուժերը հրադադարի պահպանման ռեժիմը չեն խախտել։ Հայկական ստորաբաժանումները, անհրաժեշտության դեպքում, իրականացնում են միայն հակառակորդին հակազդելու գործողություններ»,- նշված է ՊՆ հայտարարության մեջ:

МО Армении: ВС РА в случае необходимости оказывают только противодействие ВС Азербайджана
Министерство обороны Азербайджана в очередной раз распространяет дезинформацию, сообщая, будто 7 июля около 13:40 подразделения армянских ВС обстреляли азербайджанские позиции на армяно-азербайджанской границе, расположенные в направлении Тавушской области. Как говорится в заявлении МО Армении, данная информация не соответствует действительности.
«ВС Армении не нарушали режим прекращения огня. Армянские подразделения, в случае необходимости, осуществляют только противодействие противнику», - говорится в заявлении армянского оборонного ведомства.