«Կասպերսկի». Հայաստանում բանկային վնասաբեր ծրագրերի գրոհները գրեթե եռակի թուլացել են
Հայաստանում օգտատերերի 0,4%-ը 2021-ի առաջին եռամսյակում բախվել են իրենց համակարգիչներում այն վնասաբեր ծրագրային ապահովման (ԾԱ) գործարկման փորձերին, որը նախատեսված է բանկային հաշիվներին առցանց հասանելիության միջոցով փող գողանալու համար։ Վրաստանում գրանցվել է համանման ցուցանիշ, իսկ Ադրբեջանում այն կազմել է 0,6%։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության փոխանցմամբ, 2020-ի հունվար-մարտին համակարգիչների օգտատերերի 1,1%-ը ենթարկվել է բանկային վնասաբեր ծրագրերի գրոհների այն դեպքում, երբ այդ ցուցանիշը Վրաստանում կազմել է 0,9%, իսկ Ադրբեջանում՝ 1,4%։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն, ընթացիկ տարվա հունվար-մարտին աշխարհում ամենաշատը նման գրոհների բախվել են Թուրքմենստանում (6,3%), Տաջիկստանում (5,3%) և Աֆղանստանում (4,8%) գտնվող օգտատերերը։
2020-ի առաջին եռամսյակում հետ են մղվել աշխարհի 118 099 օգտատերերի համակարգիչներում վնասաբեր բանկային ԾԱ-ի գործարկման փորձեր, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը կազմել է 249 748։
«Կիբեռհանցագործները բանկային ռեկվիզիտներին հասանելիություն ստանալու և փող գողանալու համար օգտագործում են բանկերի, համացանցային խանութների և վճարային համակարգերի իրենց ստեղծած կեղծ վեբ-էջերը, սպամ և ֆիշինգ, ինչպես նաև ստեղնաշարային լրտեսներ։ Նրանց հիմնական նպատակը տնային և կորպորատիվ համակարգիչներ բանկային տրոյական ծրագրեր ներբեռնելն է։ Դրանք բանկային քարտերի կամ վճարային ռեկվիզիտների մասին տեղեկատվությունն ուղարկում են չարագործներին»,- նշում են ընկերության փորձագետները։
Նրանք համարում են, որ տրոյացիներից լավագույն պաշտպանությունն է էլեկտրոնային փոստով, սոցիալական ցանցերով կամ մեսենջերներով անծանոթների ուղարկած կցված ֆայլերը (նիշք) չբացելը և վեբ-կայքերից ներբեռնված ծրագրերը չգործարկելը, եթե օգտատերը 100%-ով վստահ չէ ֆայլերի աղբյուրի նկատմամբ։ Հարկ է մշտապես նորացնել ծրագրային ապահովումը, քանի որ ցանցահեններն օգտագործում են ծրագրերի պաշտպանական համակարգերի հայտնի խոցելիությունները և դրանցով համակարգիչ են ուղարկում տրոյական ծրագրեր։
Լիարժեք պաշտպանվելու համար հարկ է տեղադրել հակավիրուսային ծրագրային ապահովում կամ տրոյական ծրագրերը հեռացնող ուտիլիտ։ Այդ ԾԱ-ն (կանոնավոր կերպով թարմացնելու պայմանի կատարման դեպքում) սքանավորում է համակարգը տրոյացիների հայտնաբերման համար և ավտոմատ կերպով ստուգում ցանկացած ծրագիր կամ գործարկվող ֆայլ։

«Лаборатория Касперского»: В Армении атаки банковских зловредов ослабли почти втрое
В первом квартале 2021 года 0,4% пользователей в Армении столкнулись с попытками запуска на своих компьютерах вредоносного программного обеспечения, предназначенного для кражи денежных средств через онлайн-доступ к банковским счетам. В Грузии был зарегистрирован аналогичный показатель, а в Азербайджане он составил 0,6%.
В январе-марте 2020 года 1,1% пользователей компьютеров в Армении подверглись атакам банковских вредоносных программ, когда как этот показатель в Грузии составил 0,9%, а в Азербайджане - 1,4%. Об этом свидетельствуют данные компании «Лаборатории Касперского», согласно которым, в январе-марте текущего года больше всего в мире с атаками таких программ столкнулись пользователи компьютеров в Туркменистане (6,3%), Таджикистане (5,3%) и Афганистане (4,8%).
Попытки запуска вредоносного банковского ПО в первом квартале 2021 года были отражены на компьютерах 118 099 уникальных пользователей по всему миру, тогда как годом ранее этот показатель составил 249 748.
«Киберпреступники используют для получения доступа к банковским реквизитам и кражи денег созданные ими поддельные веб-страницы банков, интернет-магазинов и платежных систем, спам и фишинг, а также клавиатурных шпионов. Их основной целью является загрузка на домашние и корпоративные компьютеры банковских троянских программ. Они отправляют информацию о банковских картах или платежных реквизитах злоумышленникам»,- отмечают эксперты компании.
Они считают, что лучшая защита от троянов - никогда не открывать присланные незнакомыми людьми вложения электронной почты, социальных сетей или мессенджеров и не запускать программы, если пользователь не уверен на все 100% в источнике файлов. Следует всегда обновлять программное обеспечение, так как хакеры используют известные уязвимости в системе защиты программ, и через них засылают на компьютер троянцев.
Чтобы полностью обезопасить себя, следует установить антивирусное программное обеспечение или утилиту для удаления троянских программ. Это ПО (при условии того, что оно регулярно обновляется) сканирует систему на наличие троянцев и автоматически проверяет любую программу или исполняемый файл, сообщают из представительства компании «Лаборатория Касперского» в Армении.