Ամենալայն քննադատության արժանացած «Դա Վինչիի ծածկագիրը», «Հրեշտակներ և Սատանաներ» և «Ինֆեռնո» բեսթսելերների հեղինակ, ամերիկացի գրող, կոմպոզիտոր Դեն Բրաունը գրել է իր առաջին մանկական գիրքը՝ «Վայրի սիմֆոնիա»։ Խայտաբղետ նկարներով այս գիրքը թարգմանված է հայերեն։ Այն հրապարակել է «Զանգակ» հրատարակչությունը՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ համատեղ, թարգմանիչն է Սերգեյ Սարգսյանը:
Գիրքն իր մեջ է ներառում նաև հատուկ բջջային հավելված՝ Դեն Բրաունի ստեղծած «Վայրի սիմֆոնիան»:
Հեքիաթի էկրանավորումը կցուցադրվի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հուլիսի 24-ին և կուղեկցվի կենդանի երաժշտությամբ՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ և դիրիժոր Հարություն Արզումանյանի ղեկավարմամբ։ Գրքի շնորհանդեսը նույնպես կայանալու է հուլիսի 24-ին:
«Վայրի սիմֆոնիա» հեքիաթ-համերգի մասին Panorama.am-ը զրուցել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ:
Panorama.am - Ինչպե՞ս որոշվեց «Վայրի սիմֆոնիա»-ն բերել Հայաստան։
Ս.Սմբատյան - Աշխարհում ինչ լավն է, ուզում եմ բերենք Հայաստան: Գիրքը շատ մեծ հաջողություն է ունեցել աշխարհում: Մեծագույն կարևորություն եմ տալիս, որ երեխաները մոտենան երաժշտությանը: Դեն Բրաունն այսօր աշխարհում ամենահայտնի հեղինակներից մեկն է, ով քայլ է արել դեպի մանկական աշխարհ: Այս ծրագիրը լիովին համապատասխանում է մեր նվագախմբի գործունեությանը՝ կա կրթական գաղափարախոսություն, նոր տեխնոլոգիաներ, ծանոթություն նվագախմբի հետ:
Ոչ միայն կրթական իմաստ ունի, Դեն Բրաունը նաև փորձել է երեխաների մեջ հետաքրքրություն առաջացնել դեպի երաժշտությունը, ինչն ամենակարևոր է: Եթե հեղինակը կարողանում է ինտրիգ գտնել երաժշտության շուրջ և մարդկանց դա գրավում է, մեծագույն հաջողություն է: Եթե գաք համերգին կամ կարդաք գիրքը, այդ ամենը կհասկանաք:
Արվեստի երեք տեսակի մասին ենք խոսում՝ երաժշտություն, գրականություն, նկարչություն, քանի որ գրքում կան նկարներ, որպեսզի երեխաներն ավելի լավ ընկալեն գործիքներն ու նվագախմբի կարևորությունը:
Իմ ցանկությունն էր, որ այս նախագիծը ներկայացվի Հայաստանում: Կարծում եմ՝ սա այն նախագիծն է, որը կունենա բնական կյանք ու ճանապարհ, քանի որ բովանդակային առումով շատ հարուստ է ու լավն է:
Panorama.am - Հեղինակային իրավունքները պահպանվա՞ծ են։
Ս.Սմբատյան - Իհարկե: Շատ կարևոր է, քանի որ միջազգային նախագիծ է: Հեղինակային իրավունքներն ավելի քան պահպանված են, նույնիսկ Դեն Բրաունը հատուկ տեսաուղերձ է պատրաստելու հայաստանյան հանդիսատեսի համար:
Panorama.am - Ի՞նչ խնդիր է լուծում նման նախագծերը Հայաստան բերելը։
Ս.Սմբատյան - Նպատակն այն է, որ բոլոր մարդիկ, ովքեր հետևում են Դեն Բրաունին որպես ամենապոպուլյար հեղինակ, տեսնեն, որ նրա գիրքը կա նաև Հայաստանում, նրա գրած երաժշտությունը կատարում են նաև Հայաստանում: Դա խոսում է արվեստի ոլորտում մեր երկրի, հասարակության միջազգային ինտեգրման մասին:
Այս նախագծի նպատակն է՝ համերգին ներկա երեխաները պատկերացում կազմեն, որ նվագախումբը մի երևույթ է, որին կարելի է հետևել, արթանացնենք էմոցիա դեպի երաժաշտություն, բարձր արվեստ, նվախագումբ: Սա իմ գաղափարախոսությունն է: Վստահ եմ, որ մեր նման նախագծերը կարող են օգնել:
Panorama.am - Եթե գիրքը չթարգմանվեր հայերեն, այս նախագիծը կիրականացվե՞ր Հայաստանում:
Ս.Սմբատյան - Իհարկե, ոչ: Այսինքն, մենք կարող էինք նվագել, բայց, իմ պատկերացմամբ, միջազգային հանդիսատեսի տեսանկյունից կլիներ դիլետանտ մոտեցում: Մենք նման մոտեցում չունենք: Եթե կա նախագիծ, որտեղ կա գիրք, ընթերցող, էսթետիկ պատկերներ, գաղափարախոսություն, պետք է խոսենք ամբողջության մասին: Այո, այստեղ գիրքն ու երաժշտությունը միասին է աշխատում:
Panorama.am - Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբ առաջիկայում ի՞նչ ծրագրեր ունի:
Ս. Սմբատյան - Դժվար տարի էր բոլորիս համար բոլոր առումներով, նաև արվեստի համար: Ամեն ինչ կանգնել էր համավարակի պատճառով: Առաջինը տարածաշրջանում մեր նվագախումբն ունեցավ այդ հաճույքը, որ փայլուն մենակատարների հետ 4 համերգ ունեցանք Դուբայում:
Ակնկալում ենք նոր ծրագրեր, պլանավորում ենք շատ համերգներ արտասահմանում: Քանի որ 2020 թվականի համավարակի պատճառով ամեն ինչ կանգնեց, պլանավորման մշակույթը փոխվեց, դեռ բանակցում ենք, բայց, կարծում եմ, շատ խիտ և լավ տարի է մեզ սպասվում:

Американский писатель, композитор, автор нашумевших бестселлеров «Код Да Винчи», «Ангелы и бесы» и «Инферно» Дэн Браун написал свою первую детскую книгу под названием «Дикая симфония». Эта книга с цветными иллюстрациями переведена на армянский язык и издана издательством «Зангак» совместно с Государственным симфоническим оркестром Армении, переводчиком книги является Сергей Саргсян.
К книге прилагается также специальное мобильное приложение с произведением Дэна Брауна «Дикая симфония».
Экранизация сказки будет показана в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна 24 июля в сопровождении живой музыки в исполнении Государственного симфонического оркестра Армении под руководством дирижера Арутюна Арзумянана. Презентация книги также состоится 24 июля.
О сказке-концерте «Дикая симфония» Panorama.am побеседовала с художественным руководителем и главным дирижером Государственного симфонического оркестра Армении Сергеем Смбатяном.
Panorama.am – Как было принято решение привезти «Дикую симфонию» в Армению?
С. Смбатян – Все хорошее в мире мы хотим привезти в Армению. У книги большой успех в мире. Я придаю огромную важность тому, чтобы дети приобщились к музыке. Дэн Браун сегодня один из известнейших авторов в мире, сделавший шаг в мир детства. Эта программа полностью соответствует деятельности нашего оркестра: есть образовательная идеология, новые технологии, знакомство с оркестром.
Книга имеет не только образовательное значение, Дэн Браун попытался также создать интерес к музыке, что самое главное. Если автор умеет создавать интригу вокруг музыки, и людей это привлекает, то это колоссальный успех. Если вы придете на наш концерт или прочитаете книгу, вы все поймете.
Мы говорим о трех видах искусства: музыка, литература, рисование, поскольку в книге есть картинки, чтобы дети лучше восприняли иснтрументы и важность оркестра.
Я очень хотел представить этот проект в Армении. Думаю, это тот проект, у которого будет своя жизнь и свой путь, поскольку в плане содержания он также очень богат.
Panorama.am – Авторские права защищены?
С. Смбатян – Конечно. Это очень важно, поскольку речь идет о международном проекте. Авторские права более чем защищены, даже Дэн Браун подготовит видеообращение армянскому зрителю/слушателю.
Panorama.am – Какие задачи решают подобные проекты в Армении?
С. Смбатян – Целью является то, чтобы люди, читающие Дэна Брауна как самого популярного автора, знали, что его книга есть и в Армении, его музыку исполняют и в Армении. Это говорит о международной интеграции нашей страны, нашего общества в сферу искусства.
Еще одной целью этого проекта является то, чтобы присутствующие на концерте дети имели представление, что оркестр – это то, чему можно следовать, чтобы разбудить эмоции к музыке, к высокому искусству, к оркестру. Это моя идеология. Я уверен, что подобные проекты призваны помочь в этом.
Panorama.am – Если бы книга не была переведена на армянский, можно было бы осуществить данный проект в Армении?
С. Смбатян – Нет, конечно. То есть, мы могли бы сыграть, но, по-моему, с позиций международного зрителя это было бы дилетантским подходом. У нас его нет. Если есть проект, где есть книга, читатель, эстетические образы, идеология, то мы должны говорить о целостности. Да, здесь книга и музыка работают вместе.
Panorama.am – Какие планы у Государственного симфонического оркестра в ближайшее время?
С. Смбатян – Это был тяжелый год для всех нас во всех смыслах, для икусства, в том числе. Все было приостановлено из-за пандемии. В регионе наш оркестр первый испытал это наслаждение дать концерт в Дубае с 4 блестящими солистами.
Надеемся на новые программы, планируем множество концертов за рубежом. Поскольку в 2020-м году из-за эпидемии все застыло, культура планирования также изменилась, мы пока что ведем переговоры, но надеюсь, нас ожидает насыщенный и хороший год.