Պարենային ապրանքների համաշխարհային գները մեկ տարվա ընթացքում առաջին անգամ նվազել են
Հունիսին ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության /ՊԳԿ/ պարենային ապրանքների գնային ինդեքսը միջինում կազմել է 124.6 նիշ` մայիս ամսվա համեմատ նվազելով 2.5 տոկոսով, սակայն 33.9 տոկոսով բարձր մնալով նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատությամբ: Հունիսին ինդեքսի նվազումն առաջին նկատված անկումն էր վերջին 12 ամսվա անընդմեջ աճից հետո:
Պարենային ապրանքների գնային ինդեքսը հետևում է ամենաշատ վաճառվող պարենային ապրանքների միջազգային գների փոփոխությանը: Հունիս ամսվա անկումը պայմանավորված է բուսական յուղերի, հացահատիկի և, որոշ չափով, կաթնամթերքի գների նվազմամբ, ի հակադրություն սովորականից ավելի բարձր մսի և շաքարի ավելի բարձր գնառաջարկի:
Կազմակերպության հրապարակած տվյալների համաձայն, ՊԳԿ բուսական յուղերի գնային ինդեքսն ամսվա ընթացքում նվազել է 9.8 տոկոսով` գրանցելով վերջին չորս ամիսների նվազագույն ցուցանիշը:
Ամսեամիս զգալի անկումը հիմնականում պայամնավորված է արմավենու, սոյայի և արևածաղկի յուղերի միջազգային գներով:
ՊԳԿ-ի հացահատիկային մշակաբույսերի գնային ինդեքսը մայիս ամսից նվազել է ավելի չափավոր 2.6 տոկոսով, ինչը, սակայն 33.8 տոկոսով բարձր է 2020 թվականի հունիսին գրանցած ցուցանիշից: Եգիպտացորենի միջազգային գները նվազել են 5.0 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է վերջերս Արգենտինայում սպասվածից ավելի բարձր բերքով և գների անկումով պայմանավորված առաջարկի աճով: Ցորենի միջազգային գները նպաստավոր համաշխարհային հեռանկար ունեն և հունիսին 0.8 տոկոսով փոքր-ինչ նվազել են` ի շնորհիվ հիմնական արտադրողների արտադրանքի աճի` հակակշռելով Հյուսիսային Ամերիկայում մշակաբույսերի վրա ազդող չորային պայմանների բացասական ճնշմանը:
ՊԳԿ կաթնամթերքի գնային ինդեքսը հունիս ամսին նվազել է 1 տոկոսով` գրանցելով 119.9 նիշը: Նվազել են ինդեքսում ներկայացված կաթնամթերքի բոլոր արտադրատեսակների միջազգային գնառաջարկները: Կարագը գրանցել է ամենաբարձր անկումը, ինչը պայմանավորված է համաշխարհային ներմուծման պահանջարկի կտրուկ նվազմամբ, պաշարների քանակի աննշան աճով՝ հատկապես Եվրոպայում:
ՊԳԿ-ի շաքարի գնային ինդեքսը պարենային ապրանքների ընդհանուրր գնային միտումից տարբերվում է` յուրաքանչյուր ամիս բարձրանալով 0.9 տոկոսով, աճ գրանցելով վերջին երեք հաջորդական ամիսների ընթացքում և հասնելով բազմամյա բարձր ցուցանիշին: Բրազիլիայում, որպես շաքարի խոշորագույն արտահանող երկիր, բերքատվության վրա ազդող փոփոխական անբարենպաստ եղանակային պայմանները բացասական ազդեցություն են թողել գների վրա:
ՊԳԿ-ի մսի գնային ինդեքսը հունիս ամսվա ընթացքում նույնպես աճել է 2.1 տոկոսով`շարունակելով ինը հաջորդական ամիսների ընթացքում տևող աճը և նախորդ տարվա համապատասխան ամսվա համեմատ գրանցելով 15.6 տոկոսով բարձր ցուցանիշ, որը սակայն 8.0 տոկոսով ցածր է 2014 թվականի օգոստոսին գրանցած առավելագույն ցուցանիշից:
2017/18 թվականից ի վեր, առաջին անգամ ակնկալվում է հացահատիկի համաշխարհային պաշարների աճ
Համաձայն այսօրվա Հացահատիկի առաջարկի և պահանջարկի վերաբերյալ վերջին համառոտ հաղորդագրության և ՊԳԿ-ի կանխատեսումների, հացահատիկի համաշխարհային արտադրությունը 2021 թվականին սահմանային կերպով նվազել է մինչև 2 817 միլիոն տոննայի: Սակայն, ցուցանիշը 1.7 տոկոսով կամ 47.8 միլիոն տոննայով 2020 թվականից ավելի բարձր է և նոր բարձր ռեկորդ է գրանցում:
Ըստ կանխատեսումների, համաշխարհային կերային հացահատիկի արտադրությունը կրճատվել է մինչը 1 513 միլիոն տոննա, որը 3 միլիոն տոննայով ցածր է նախորդ ամսվա կանխատեսումներից: Բրազիլական եգիպտացորենի արտադրության կանխատեսումներով ակնկալվում է գլոբալ նվազում: Երկարատև չորային եղանակների պատճառով կրճատվել են բերքատվության սպասելիքները:
2021 թվականի ցորենի համաշխարհային պաշարը նվազել է 1 միլիոն տոննայից հասնելով 784.7 միլիոն տոննայի, որը սակայն 1.2 տոկոսով բարձր է տարեց-տարի արձանագրվող ցուցանիշից, քանի որ Մերձավոր Արևելքում չոր եղանակային պայմանների հետևանքով կրճատվում են բերքատվության հեռանկարները:
Ի հակադրություն, 2021 թվականի բրնձի համաշխարհային արտադրության կանխատեսումներով, հունիս ամսից սկսած թեթևակի դրական աճ է արձանագրվել: Ակնկալվում է, որ 2021 թվականի 519.5 միլիոն տոննա ռեկորդային բրնձի բերք է ակընկալվում՝ 2020 թվականի համեմատ մինչև 1 տոկոսով ավել:
2021/22 թվականներին համաշխարհային հացահատիկի օգտագործումը նվազել է 15 միլիոն տոննայով` նախորդ ամսվա 2 810 միլիոն տոննայի նկատմամբ, այնուամենայնիվ, այն 1.5 տոկոսով բարձր է 2020/21 թվականների նկատմամբ: Սա հիմնականում պայմանավորված է Չինաստանում եգիպտացորենը որպես անասնակեր օգտագործելու վերաբերյալ նախորդից ավելի ցածր սպասվող կանխատեսումից:
Այժմ կանխատեսվում է, որ 2021/22 թվականների ավարտին հացահատիկի համաշխարհային պաշարները 2017/18 թվականներից ի վեր առաջին անգամ կաճեն մինչև` 836 միլիոն տոննա, ինչը մինչև 2.4 տոկոսով բարձր է նախորդ տարվա համեմատաբար սուղ մակարդակից: Չինաստանում կանխատեսվող եգիպտացորենի մեծ պաշարներն այս ամսվա հացահատիկի համաշխարհային պաշարների դրական վերանայման արդյունք են:
Հունիս ամսից սկսած, ըստ ՊԳԿ-ի վերջին կանխատեսումների, 2021/22 թվականների հացահատիկի միջազգային առևտուրը թեթևակիորեն աճել է և այժմ 472 միլիոն տոննայով ռեկորդ է սահմանում, որը հիմնականում արդյունք է Չինաստանի կողմից եգիպտացորենի մեծ ծավալով գնումների, ինչը եգիպտացորենի համաշխարհային առևտուրը հասցել է ռեկորդային մակարդակի:
Պարենային անապահովությունը և COVID-19-ը
COVID-19 համավարակի ազդցությունը, հիմնականում եկամուտների կորստի առումով, ավելի են խորացրել խոցելիությունն ու բարձրացրել պարենային անապահովության առկա մակարդակները՝ համաձայն «Մշակաբույսերի հեռանկարների և պարենայինի իրավիճակի մասին» վերջին զեկույցի, որը նույնպես հրապարակվել է հինգշաբթի օրը: ՊԳԿ-ի գնահատմամբ, աշխարհում 45 երկիր, այդ թվում ՝ 34-ը Աֆրիկայում, 9-ը` Ասիայում և 2-ը՝ Լատինական Ամերիկայում և Կարիբյան ավազանում, սննդամթերքի արտաքին օգնության կարիք ունեն` պայմանավորված հակամարտություններով և կլիմայով պայմանավորված ցնցումներով, որոնք շարունակում են ավելացնել սննդամթերքի խիստ անապահովության բարձր մակարդակը:
«Մշակաբույսերի հեռանկարների և պարենային իրավիճակի մասին» զեկույցը թարմ տվյալներ է տրամադրում նաև Ցածր եկամուտներ և պարենային անբավարարություն ունեցող երկրների (Low-Income Food Deficit Countries) (LIFDCs) վերաբերյալ. Ըստ վերջին գնահատումների, կանխատեսվում է, որ 47 LIFDC երկրներում հացահատիկային մշակաբույսերի ընդհանուր արտադրությունը 2021 թվականին կնվազի 2,1 տոկոսով՝ կազմելով 190 միլիոն տոննա:
Անկումը հիմնականում վերաբերում է Մերձավոր Արևելյան Ասիայի երկրներին, մասնավորապես Աֆղանստանում և Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում արտադրության սպասվող անկումներին, որտեղ տարածված և երկարատև երաշտի պայմաններում նվազել է բերքատվությունը և նվազել են այս տարվա արտադրության հեռանկարները:
Աֆրիկայի երկրների շարքում, Սոմալիում ակնկալվում է, որ սակավ անձրևները կհանգեցնեն արտադրության զգալի անկմանը, և փոքր կրճատումներ հնարավոր են նաև Արևմտյան Աֆրիկայի մի շարք երկրներում, որտեղ հակամարտությունները շարունակում են քայքայել գյուղացիական տնային տնտեսությունների արտադրական կարողությունները: Ակնկալվում է, որ Հարավային Աֆրիկայի երկրներում արտադրության աճը կխթանի տնային տնտեսությունների պարենի հասանելիությունը և մասամբ կփոխհատուցի COVID-19 համավարակի որոշ բացասական ազդեցությունները:

ФАО: Значение Индекса цен на сахар продолжает расти уже три месяца подряд
В июне значение Индекса продовольственных цен ФАО снизилось на 2,5 процента после года непрерывного роста. Как отмечается в опубликованном сегодня прогнозе ФАО, в июне было зафиксировано первое за последние 12 месяцев снижение мировых цен на продовольственные товары.
Среднее значение Индекса продовольственных цен ФАО (ИПЦФ) в июне 2021 года составило 124,6 пункта, что на 2,5 процента ниже по сравнению с майским показателем, но все еще на 33,9 процента выше показателя за тот же период прошлого года. В июне уровень ИПЦФ снизился впервые после двенадцати месяцев неуклонного повышения.
Индекс продовольственных цен ФАО используется для отслеживания изменения международных цен на наиболее ходовые продовольственные товары. Произошедшее в июне падение объясняется снижением цен на растительные масла, зерновые и, в меньшей степени, на молочную продукцию, которое с лихвой перекрыло рост котировок мяса и сахара.
Значение Индекса цен на растительные масла ФАО в январе снизилось на 9,8 процента, достигнув самого низкого за последние четыре месяца уровня. Такое значительное сокращение по сравнению с предыдущим месяцем объясняется главным образом снижением международных цен на пальмовое, соевое и подсолнечное масла.
Значение Индекса цен на зерновые ФАО снизилось на 2,6 процента по сравнению с его майским уровнем, но при этом оно все еще на 33,8 процента выше своего значения за соответствующий период 2020 года. Цены на кукурузу на международных рынках упали на 5,0 процента вслед за падением котировок в Аргентине в результате роста предложения за счет нового урожая, объемы которого оказались больше, чем ожидалось ранее.
Международные цены на пшеницу в июне снизились незначительно: на 0,8 процента; этому способствовал благоприятный общемировой прогноз, а также улучшение видов на урожай во многих ключевых странах-производителях, нивелировавшее тенденцию к повышению цен, обусловленную засушливой погодой в Северной Америке.
Значение Индекса цен на молочную продукцию ФАО в июне снизилось на 1 процент до 119,9 пункта. Снижение международных котировок затронуло всех виды молочной продукции, включенных в данный индекс, причем наибольшее снижение продемонстрировали цены на сливочное масло, что объясняется резким сокращением мирового импортного спроса и незначительным увеличением запасов, особенно в Европе.
Вместе с тем значение Индекса цен на сахар ФАО продолжает расти уже три месяца подряд, увеличившись на 0,9 процента по сравнению с майскими показателями и достигнув нового многолетнего максимума. Рост цен был вызван неопределенностью относительно того, каким образом неблагоприятные погодные условия скажутся на объемах урожая в Бразилии, которая является крупнейшим в мире экспортером сахара.
Значение Индекса цен на мясо ФАО в июне выросло на 2,1 процента, и данная тенденция сохраняется уже девятый месяц подряд, при этом индекс вырос на 15,6 процента по сравнению с соответствующим периодом прошлого года, но все еще на 8,0 процента ниже максимального уровня, которого он достиг в августе 2014 года.
В мире впервые с сезона 2017–2018 годов ожидается рост запасов зерновых
Как указывается в опубликованной сегодня Сводке предложения зерновых и спроса на зерновые, ФАО несколько понизила свой прогноз по объему производства зерновых в мире в 2021 году, который теперь составляет 2 817 млн тонн. При этом данный показатель остается на 1,7 процента, или 47,8 млн тонн, выше, чем в 2020 году, что может стать новым рекордным уровнем.
Прогнозы по объему производства фуражных зерновых в мире были снижены до 1 513 млн тонн, что на 3 млн тонн меньше, чем ожидалось в прошлом месяце. Такая корректировка главным образом обусловлена значительным сокращением прогноза по объему производства кукурузы в Бразилии, где установившаяся засуха привела к снижению видов на урожай.
Кроме того, из-за установившихся на Ближнем Востоке засушливых погодных условий и сокращения видов на урожай прогноз по объему производства пшеницы в мире в 2021 году был понижен на 1 млн тонн до 784,7 млн тонн, что все еще на 1,2 процента выше по сравнению с показателями прошлого года.
В то же время прогноз по производству риса в мире в 2021 году был скорректирован в сторону повышения по сравнению с его июньскими значениями: в настоящее время ожидается, что в 2021 году будет собран рекордный урожай риса – 519,5 млн тонн, что на 1,0 процента больше, чем в 2020 году.
По сравнению с данными за предыдущий месяц, ожидаемый объем потребления зерновых в мире в сезоне 2021–2022 годов сократился на 15 млн тонн и составил 2 810 млн тонн, что все еще на 1,5 процента выше, чем в сезоне 2020–2021 годов. Пересмотр в сторону понижения в основном обусловлен более низким, чем прогнозировалось ранее, потреблением кукурузы в Китае в кормовых целях.
В этом месяце прогноз по объему запасов зерновых в мире на конец сезона 2021–2022 годов был резко повышен до 836 млн тонн, что на 2,4 процента больше, чем в прошлом году, когда уровень запасов был далек от оптимального; таким образом, впервые с сезона 2017–2018 годов объем запасов зерновых на конец сезона может превысить уровень начала сезона. Основной причиной произведенного в этом месяце повышения прогноза по объему запасов зерновых в мире стало ожидаемое увеличение запасов кукурузы в Китае.
По сравнению с данными июньского прогноза, в этом месяце ожидаемый ФАО объем мировой торговли зерновыми в сезоне 2021–2022 годов незначительно повысился и составил рекордные 472 млн тонн; основной прирост пришелся на долю Китая, который продолжает масштабные закупки кукурузы, поддерживая тем самым объем международной торговли кукурузы на рекордных уровнях.
Отсутствие продовольственной безопасности и пандемия COVID-19
Согласно данным, приведенным в опубликованном в четверг выпуске доклада "Виды на урожай и продовольственная ситуация", последствия пандемии COVID-19, в первую очередь в виде потери доходов, привели к усугублению проблемы уязвимости и отсутствия продовольственной безопасности. По оценке ФАО, во всем мире внешняя помощь для обеспечения продовольствием требуется 45 странам, в том числе 34 в Африке, 9 в Азии и 2 в Латинской Америке и Карибском бассейне, при этом основной причиной широкого распространения проблемы отсутствия продовольственной безопасности в тяжелой форме остаются конфликты и климатические потрясения.
В докладе "Виды на урожай и продовольственная ситуация" также приведены обновленные данные по странам с низким доходом и дефицитом продовольствия (СНДДП). Согласно последним оценкам, общий объем производства зерновых в 47 СНДДП в 2021 году может снизиться на 2,1 процента до 190 млн тонн. Такое снижение в значительной степени обусловлено ожидаемым спадом производства в некоторых азиатских странах Ближнего Востока, в частности, в Афганистане и Сирийской Арабской Республике, где масштабная и продолжительная засуха негативно отразилась на посевах и привела к ухудшению видов на урожай в этом году.
Что касается африканских СНДДП, то ожидается, что дефицит осадков приведет к значительному снижению объемов производства в Сомали, и, кроме того, некоторое сокращение объемов производства возможно в некоторых странах Западной Африки, где производственный потенциал фермерских хозяйств продолжают подрывать конфликты. В странах юга Африки рост объемов производства может улучшить ситуацию с доступностью продовольствия для домохозяйств, отчасти компенсировав некоторые негативные последствия пандемии COVID-19.
Во внешней продовольственной помощи нуждаются следующие 45 стран: Афганистан, Бангладеш, Буркина-Фасо, Бурунди, Венесуэла, Гаити, Гвинея, Демократическая Республика Конго, Джибути, Замбия, Зимбабве, Ирак, Йемен, Кабо-Верде, Камерун, Кения, Конго, Корейская Народно-Демократическая Республика, Лесото, Либерия, Ливан, Ливия, Мавритания, Мадагаскар, Малави, Мали, Мозамбик, Мьянма, Намибия, Нигер, Нигерия, Объединенная Республика Танзания, Пакистан, Сенегал, Сирийская Арабская Республика, Сомали, Судан, Сьерра-Леоне, Уганда, Центральноафриканская Республика, Чад, Эритрея, Эсватини, Эфиопия и Южный Судан.